Більшість наукових та лабораторних робіт не обходиться без використання посуду чи інших виробів зі скла. Відсутність скляних інструментів призвела б до неможливості виконання експериментів, проведення аналізів та досліджень. Варто відзначити, що лабораторне скло існує у різноманітних варіаціях.
Окрім того, що скло виконує роль окремого інструменту, його також використовують для виготовлення численних корисних атрибутів для лабораторних потреб. Серед цих виробів можна виділити воронки, бюретки з кранами, пробірки та інші важливі лабораторні предмети.
У компанії “Рідні Медтехніка” доступні до придбання наступні види лабораторного скла:
- Часове;
- Покривне;
- Предметне.
Давайте розглянемо, що вони означають та яке їх призначення.
Часове скло
Це допоміжна посудина, призначена для використання в лабораторних умовах. Дане скло вогнутої форми використовується для проведення процесів випарювання, розтирання, зважування та мікроаналізу рідких і твердих хімічних реагентів. Виготовляється з використанням різних типів скла, зокрема, таких як кварцове, силікатне і боросилікатне. Розмір часової посудини може різнитися, що впливає на область його використання. Залежно від призначення, скляна чаша може мати діаметр від 35 до 220 мм.
Лабораторне скло має відповідати жорстким вимогам, серед іншого – бути стійким до контакту з лугами, кислотами та іншими агресивними середовищами. До того ж часове скло може витримувати значні коливання температури. Зазвичай його використовують як:
- допоміжний посуд для проведення досліджень;
- кришки для лабораторного посуду;
- мікроскопне скло.
Покривне скло
Це скло зовні схоже на тонку прозору пластину. Його використовують для покриття мікропрепаратів з метою забезпечення їх якісного збереження. Якість покривного скла істотно впливає на результати досліджень, тож до нього також висуваються підвищені вимоги. Зокрема, воно повинно:
- бути однорідної структури;
- мати ідеально гладку поверхню;
- мати однакову товщину скла по всій пластині;
- бути прозорим.
Покривне скло виготовляють у різних формах, таких як квадратна, кругла та прямокутна, залежно від вимог та потреб.
Предметне скло
Найчастіше предметне скло застосовують у науково-дослідних, клініко-діагностичних та санітарно-гігієнічних лабораторіях. За своєю формою воно схоже на покривне скло, оскільки також являє собою тонку скляну пластину. Використовується це скло для проведення мікроскопічних досліджень. Товщина цього матеріалу зазвичай варіюється в межах 1-1,2 мм. Ця конкретна товщина не є випадковою, оскільки вона приблизно збігається з довжиною світлової хвилі, яка також становить близько одного міліметра. Тобто, така товщина скла забезпечує найкращу якість зображення для вчених та дослідників. Розміри предметного скла можуть бути різними, але найчастіше використовуються прямокутники 76х26 або 50х26 мм.
Предметне скло не завжди має абсолютно рівну поверхню. Іноді його виготовляють з полірованою круглою або овальною лункою. Окрім того, з боку скла іноді розміщені смужки для поміток чи матові кінці. Найчастіше боки предметного скла бувають:
- шліфованими (задля перешкоджання появі відблисків на зрізаному краї, які заважають досліджувати об’єкт);
- заточеними;
- необробленими.
Аби запобігти викривленню зображення, у лабораторній та дослідницькій роботі ніколи не використовують скло навіть з мікроскопічними тріщинами, повітряними бульбашками, сколами чи іншими дефектами.
Правильна обробка лабораторного скла
Не залежно від цілей використання лабораторного скла, першочергово його промивають в мильному розчині. Потім скло обробляють розчином марганцевокислого калію (5-15%) з додаванням сірчаної кислоти (10-15%). Така обробка триває близько трьох годин. Останній етап полягає в обробці скла щавлевою кислотою, дистильованою водою та спиртом. Для перевірки чистоти скла на його поверхню наносять краплю води: якщо вона швидко розтікається, скло вважається чистим. Для зручності, прилади для лабораторій реалізують вже очищеними та знежиреними, тож додаткової обробки перед застосуванням вони не потребують. Відтак їх можна відразу використовувати відповідно до призначення.
Будьте першим, хто прокоментував "Види лабораторного скла"