«Не можна вмикати яскраве світло, годувати після опівночі та поливати. Якщо ви хоч раз порушите ці правила, повернути все вже не вдасться», – такі жартівливі поради власникам своїх іграшок дає житомирянин Андрій Копєін.
Уже кілька місяців він виготовляє унікальні авторської ляльки ручної роботи – переважно гремлінів, які нікого не залишать байдужим. В їх основі – каркас із дроту, завдяки якому виріб повністю рухливий, усі тверді деталі виготовлені з полімерної глини, покриті високоякісним штучним хутром, очі – скляні. У кожного виробу свій оригінальний стиль та елементи гардеробу.
Залежно від складності задуму чи замовлення, на одну таку іграшку, висотою 20-25 сантиметрів, майстер витрачає від трьох до п’яти днів роботи. Абсолютно усі процеси з виготовлення виконує самостійно, без помічників, адже у цій справі кожен етап має велике значення.
Творіння Андрія вже знайшли власників у Польщі, Іспанії та Україні. Такі іграшки здебільшого позиціонують як інтер’єрні або колекційні, а ще вони підходять для дітей, але більш старшого віку.
«Загалом ліпленням захоплювався ще з дитинства. Пластилін для мене був іграшкою №1. З маленьких різнокольорових шматочків та з допомогою фантазії можна було створити казковий світ з різними вигаданими істотами, – згадує Андрій. – Тому, при роботі з полімерною глиною, складнощів не було, певні виключення лише через якість матеріалу. Можливо, це моя суперсила. Усі роботи виготовленні способом, який називається «змішана техніка». Найчастіше під цим терміном мають на увазі іграшки, голова та кінцівки яких виліплені з полімерної глини, а тіло зшито зі штучного хутра. Для мене все почалося у листопаді 2021 року, коли спробував зробити для сина персонажа оригінального телесеріалу «Мандалорець» – Baby yoda, Грогу. На скільки іграшка була вдалою, складно сказати, але дитині дуже сподобалася. Буквально за місяць до Нового року отримав прохання від друга виконати замовлення з аналогічною іграшкою і для його доньки. Це фактично було моє перше замовлення, яке принесло не тільки задоволення від процесу створення , а ще і перший заробіток у творчій діяльності».
Майстер розповідає, що вибір персонажа для майбутньої іграшки у першу чергу залежить від натхнення. Його улюблені – «Гремліни». Це фентезійні істоти, які ззовні милі та пухнасті, але кожен має свій характер та неповторний образ. Оскільки про цих істот відомо дуже мало, то автор під час роботи може проявляти фантазію необмежено. Завдяки цьому кожен малюк має особливий зовнішній вигляд, власні риси обличчя, міміку, відображає певний емоційний стан, тощо.
«Перші іграшки були зроблені, як то кажуть, «на око», тому виходили різного розміру та форми. З часом я удосконалив процес, розробив шаблони та викройки, – ділиться деталями процесу Андрій. – Також покращення зазнав і сам каркас, завдяки чому кінцівки стали рухомі. Найважче для мене – це зшивання іграшки. Процес – одноманітний та кропіткий, але частинка душі сюди вкладається теж. Зараз у наявності маю 10 готових іграшок, чотири з яких вперше презентую на вашому сайті. Серед попередніх замовлень були ще мопс, ведмежа Грізлі, Чеширський Кіт, Малюки Йода, але гремліни залишаються для мене на першому місці. Декілька таких робив виключно під замовлення і тому ніде не представляв й не рекламував додатково».
Найвдалішою, на думку Копеіна, була його іграшка найвідомішого гремліна Гізмо. Серед бажаючих придбати її відбувся своєрідний конкурс на оперативність, а встигла купити українка, яка проживає в Іспанії. На загальну вартість готового виробу у відсотковому співвідношенні порівно впливає загальна сума за використані матеріали та оплата за роботу.
«Я більше схиляюся до формули 50/50. У моєму розумінні ручна робота не може коштувати дешево, адже в усі творіння, окрім матеріалів, вкладається багато душі, фантазії. Іграшка виходить ексклюзивною. Така річ апріорі не може бути дешевою, – наголошує житомирянин. – До речі, пошук і вибір матеріалів – це ще той квест. Для твердих деталей спочатку використовував більш дешеву полімерну глину, але швидко зрозумів, що бажаного результату можна досягнути тільки з якісним продуктом. Наразі всі тверді компоненти купую через інтернет. З хутром складніше, бо для якісної іграшки воно має бути певного кольору, довжини ворса, тощо. Обираю штучне хутро особисто під час візитів у магазинах міста. Для мене створення унікальних авторських ляльок ручної роботи – в першу чергу хобі. Мотивація дуже проста – є натхнення створити щось незвичайне, зроби це. Найголовніше побажання до власників моїх іграшок – любов і дбайливе ставлення».
Юлія Демусь
Мистецький фронт: художник Павло Гусєв з Житомирщини про творчість, що наближає перемогу (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Як живі: милі іграшкові гремліни і Малюк Йода житомирянина Андрія Копеіна (ФОТО)"