Європа позбувається токсичної нафти: що втрачає росія?

Про заборону імпорту російської нафти, газу та вугілля  США заявили ще на початку березня. Тоді ж і Велика Британія оголосила, що відмовиться від російських енергоресурсів до кінця 2022 року. І ось, два місяці потому, “дозрів” і Євросоюз.

Нарешті погоджений шостий пакет санкцій містить в переліку і поступову, до кінця року,  відмову  європейських країн від російської нафти.

  «Угода про заборону експорту російської нафти до ЄС покриває понад дві третини імпорту нафти з Росії, скорочуючи величезне джерело фінансування її військової машини. Це максимальний тиск на Росію для припинення війни», –  написав Президент Європейської Ради  Шарль Мішель у своєму «Твіттері».

Згідно даних  Міжнародного енергетичного агентства, росія забезпечувала 11% світового видобутку нафти і посідала третє місце у світі (після США, та Саудівської Аравії). Максимум, який за останні роки росія отримала від своєї нафти – $207,4 млрд у 2018 році. При тому, що обсяги видобутку зростали, через коливання вартості це суттєво не вплинуло на збільшення виручки.

47% видобутої нафти та нафтопродуктів росія постачає до Європи. У 2021 році європейський експорт склав  108,1 млн тонн сирої нафти на $50,9 млрд. Варто зауважити, що у 2013 році доля ЄС у російському експорті нафти сягала 67%.

Всього ж  у  2021 обсяг експорту російської сирої нафти становив 230 млн тонн, нафтопродуктів – 144 млн тонн. Сиру нафту отримувало 36 країн

Серед покупців-лідерів:

  • Китай — 70,1 млн тонн (31% від загального експорту) на $34,9 млрд. Із 2017 року КНР залишається найбільшим покупцем російської нафти. 
  • Нідерланди — 37,4 млн тонн на $17,3 млрд;
  • Німеччина — 19,2 млн тонн на $9,3 млрд;
  • Білорусь — 14,9 млн тонн на $6,4 млрд;
  • Південна Корея — 13,5 млн тонн на $6,4 млрд.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, ініціатор запровадження шостого пакету санкцій, заявила, що цей крок «ефективно скоротить близько 90% імпорту нафти з Росії до ЄС до кінця року», наголосивши, що «залишилося близько 10-11%, яке покриває “Дружба”. «Європейська рада перегляне цей виняток якнайшвидше», – додала вона.

Тривалий час росія шантажувала Європу нафтовою залежністю. Тепер кремль отримає катастрофічні наслідки для своєї економіки.

Російські політики заявляють про підтримку “більшої частини” світу, називаючи своїми партнерами в тому числі Китай та Індію, яким конче потрібна нафта. 

І  в цьому є доля правди. Для нафтових компаній дуже спокусливо купувати російську сировину по заниженій ціні, а потім змішувати її з власною, таким чином приховавши її походження. То ж такі оборутки досить поширені.

У кінці березня індійська держкомпанія Hindustan Petroleum Corp купила 2 мільйони барелів російської нафти Urals з доставкою в червні. Цей же сорт купують й інші індійські нафтопереробники – Mangalore Refinery and Petrochemicals Ltd. і Bharat Petroleum Corp. 

А ось китайські державні нафтопереробники уникають нових торгів з російською нафтою. Вони виконують чинні контракти, однак утримуються від нових, попри значні знижки. Тут компанії прислухаються до закликів Пекіна бути обережними, оскільки західні санкції проти росії посилюються.

Тож росії доводиться крутитися вужем, пропонуючи потенційним покупцям привабливі розрахунки в місцевій валюті, знижки та інші не надто надійні домовленості

До цього часу продаж нафти й газу в росії був  головним ресурсом на продовження війни в Україні. Сьогодні ж росія зробила величезний крок не тільки на зустріч ізоляції від світу, але й до тривалої економічної кризи, яку передасть у спадщину майбутнім поколінням.

Будьте першим, хто прокоментував "Європа позбувається токсичної нафти: що втрачає росія?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*