Рідні брат і сестра – 15-річний Юрко та 7-річна Мирослава, Пес Патрон, волонтерка екопарку, «привид Києва», баба Надя, перегузня, працівник заповідника «Асканія-Нова та навіть шапка гурту «Калуш» – герої коміксу «enWAR_mental», який було створено для українських дітей , аби розповісти про наслідки повномасштабної війни на навколишнє середовище.
Нині українські науковці та розробники працюють спільно зі своїми грузинськими колегами у рамках проєкту «enWAR_mental Goes Regional», аби представити комікс для тамтешніх школярів віком 11-15 років. Зокрема, інтернаціональна команда підвищуватиме обізнаність грузинських учнів щодо екологічних наслідків війни. Проєкт впроваджують у за підтримки ЄС в рамках Стипендіальної програми ЄС для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства. Він поєднає цифрові технології і технології імерсивної освіти (занурення у віртуальний світ), торкаючись важливих соціальних та екологічних проблем, а також сприяєтиме розвитку молодіжного партнерства України та Грузії.
Основою для побудови навчального матеріалу стали регіональні контексти та досвід України і Грузії через військову агресію росії.
Відомо, що комікс вийшов у форматі розповіді про двох дітей із Києва, які намагаються втекти від війни і стають свідками знущань росіян над природою рідного краю. Проєкт стартує у червні і триватиме до грудня цього року. У складі команди – у тому числі викладачі і студенти з Житомира. Відтак, керівниця ННЦ інтелектуальної власності, інноватики та управління проєктами Поліського національного університету Ірина Литвинчук виступає координаторкою та проєктною менеджеркою, а її колега – керівниця «Noosphere Engineering School Zhytomyr», що кілька років діє на базі ЗВО, Катерина Молодецька – керівницею експертної групи програмістів та дизайнерів.
Вони відповідатимуть за організаційну і змістовну частини «enWAR_mental Goes Regional».
Відзначимо, що у минулому році саме Ірина Литвинчук була однією із фіналісток Стипендіальної програми ЄС для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства за підтримки ЄС з проєктом «#StandWithUkraine. Stop Dіsinformation», у рамках якого протягом кількох місяців із залученням іноземних партнерів та професійних ІТ-компаній було проведено тренінги для студентів, хакатон, круглий стіл, підготовлено навчальні матеріали задля підвищення поінформованості молоді як агентів змін в суспільстві з питань технологічних рішень для протидії кампаніям з дезінформації.
«Проєкт «enWAR_mental Goes Regional» – це друга хвиля Стипендіальної програми, у якій мали змогу позмагатися усі керівники проєктів-переможців за останні три роки. Організатори зібрали фіналістів із шести країн Східноєвропейського партнерства під час нетворкінгових зустрічей, що прогодили одночасно у Молдові та Грузії на базі двох локацій, поєднаних «мостом» у онлайн-режимі. Протягом першого дня ми спілкувалися, пропонували та обговорювали ідеї для співпраці, вирішували з іншими учасниками, над яких проєктом будемо працювати у колаборації.
За умовами, в команді мало бути три різні стипендіати із двох різних країн. Наступного дня ми презентували свої напрацювання і учасники під час онлайн-голосування із 30 обрали 10 кращих проєктів, які у подальшому були оцінені керівництво фонду ЕаР під час ІІ туру. У травні ми отримали повідомлення, що увійшли в трійку переможців, – пояснює Ірина Литвинчук. – Власне, «enWAR_mental Goes Regional» представлений трьома координаторками-стипендіатками: Наталія Ярошенко (Україна) та її творчий колектив надають художній макет коміксу, Тінатін Брегвадзе (Грузія) з колегами забезпечують просування проєкту, проведення уроків і навчальних візитів у Грузії, ми разом з “Інжиніринговою школою” під керівництвом Катерини Молодецької відповідатимемо за створення цифрових образів та мобільного додатку».
Наразі українська команда працює над локалізацією коміксу для дітей Грузії та його цифровізацією. Житомирські студенти в «Noosphere Engineering School» у Поліському університеті розроблять цифрову версію коміксу – застосунок з анімованими персонажами, які допомагатимуть грузинським підліткам краще відчувати й рефлексувати події в України та оцінювати їхні наслідки для власної країни.
Юлія Демусь
З 24 лютого 2022 року в українців виникає потреба у глибшому розумінні захисту навколишнього середовища, яке безпосередньо страждає від російської агресії. Мета проєкту «enWAR_mental» – підвищити освіченість молоді щодо впливу російської агресії на екосистеми в Україні. «enWAR_mental» реалізовується у кількох етапах: інформування щодо екоцидів, спричинених російською агресією, в Україні, вивчення досвіду Німеччини та Бельгії щодо відновлення демілітаризованих територій, створення відео щодо наслідків воєн 21 століття у світі, проведення конкурсу плакатів про руйнівний вплив війни та повоєнне відновлення екосистем. Завершальний етап проєкту – комікс, який емоціями та вустами героїв, розповідає про головні аспекти екологічного фронту. Брат та сестра, Юрко та Мирослава, тікають від війни, намагаючись знайти прихисток у лісах Київщини, сумують за пораненими полями Чернігівщини, бачать на власні очі звірства проти тварин на Харківщині, минають забруднені води Донеччини та Луганщини, дізнаються про втрати заповідних територій на Херсонщині, з неба відзначають зруйнованість ландшафтів Запоріжжя. Під час мандрівки діти війни знайомляться із героями-символами та образами найкривавішої війни ХХI століття, які є уособленням сміливості та стійкості українського народу.
Будьте першим, хто прокоментував "Житомирські студенти завдяки мобільному додатку «оживлять» героїв коміксу про екоцид росіян під час війни в Україні"