Після новорічних свят «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» активно працює на різних локаціях Бердичівщини. На городі у Семенівці хлопці натрапили на чергову знахідку.
«Знайдено солдата, який загинув у липні 41-го року. При ньому знайдено каску, 2 підсумки, кирзові чоботи, протигазний бак, ладанка, за якою малий шанс прочитати його ім’я, декілька радянських монет», – розповідає Вадим Баранівський, заступник голови Житомирської обласної ГО «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук».
Солдат, скоріше за все загинув у окопі, який сам собі викопав. Останки воїна залишились у сидячому положенні. Видимих пошкоджень на скелеті пошуковці не побачили. Скоріше, його вбили пострілом. На черепі є рештки чорного волосся. Хлопці кажуть: це був молодий солдат.
«Ми знайшли стріляні гільзи в його окопі, він вів бій. Але отримав поранення і з’їхав просто вниз окопу. Крім того в нього в касці ми знайшли отвір, а в самому солдаті всередині знайшли кулю від німецького пістолета. Це свідчить про те, що добивали поранених ходили», – каже пошуковець Максим Лобанчук.
Саме у Семенівці, зокрема і на цих самих городах, пошуковці минулоріч знайшли 30 полеглих воїнів Другої світової війни.
«Ці солдати належать до 44-го мотострілецького полку 44-ої танкової бригади. Вони намагалися відбити Бердичів у німців 10-го липня 1941-го року. Тут була атака – саме на село Семенівка, де ми зараз стоїмо. Намагалися взяти село з ходу, але нічого не вийшло. Саме на цих городах вони втратили значну кількість людей. Тільки за останні 2 роки ми знайшли близько 50 солдат. І ще не відомо, скільки тут їх є», – додає Максим Лобанчук.
Знайдені раніше солдати, як і цей воїн, кажуть пошуковці, здебільшого 19-20-річного віку. Вони ще не мали власних родин. Рід на них і обірвався.
«Цей солдат пролежав у землі 80 років уже. За 80 років жодній владі – ні Союзу, ні Україні – він не був потрібен. Хоча люди жили в селі, знали, що тут були бої, солдата, знаходили рештки, старші люди розповідали про побитих солдат після боїв, але про них всі вирішили змовчати і крім пошуковців вони нікому більше не потрібні», – говорить Вадим Баранівський.
Місцеві мешканці не чинять опору роботі «Пошуку», дають можливість підняти останки солдат і згодом поховати їх з військовими і християнськими почестями. Така робота вже стала частиною життя Вадима Баранівського.
«Ми знаходимо українців, росіян, узбеків, казахів, вірмен, грузинів. Ми не ділимо їх на національності. Це була війна, люди йшли, воювали і гинули. Вони не винуваті, що на їхню долю випало таке випробування і що вони загинули в 19-20 років», – каже Вадим.
На локації у Бердичеві від людей, які копали вигрібну яму, дізнались про рештки солдат. Групою приїхали на вулицю Січових Стрільців. На подвір’ї приватного будинку робота кипить. У цій місцевості, розповідають хлопці з «Пошуку», у липні 1941-го 11-та танкова дивізія Вермахту увірвалась і зайняла Бердичів. Та за наказом командувача південно-західного фронту радянські війська мали відбити місто і поновити лінію фронту по річці Случ.
«Це солдати 10 мотострілецького полку, єдиний підрозділ, який сюди пробився і з архівів відомо: тримали оборону вздовж річки Гнилоп’ять, якраз цей міст, що йде на Лису гору», – каже Олександр Афанасьєв, пошуковець.
Пошуковці припускають: батальйон, який пробився в місто, втратив відсотків 80 свого складу. Поховати полеглих побратимів не було змоги. Ті так і лишились на полі бою, де зараз будинки і городи.
«Відступали поспішаючи, кидали все зайве – протигази, саперні лопатки, каски, щоб максимально швидко піти від німців. Тому після війни місцеві жителі позбирали це все і скинули в ями. Це те, що ми знайшли. Останків тут не виявлено, скоріше, ці солдати пішли. А все обмундирування полишили», – пояснює Вадим Баранівський.
Тут знайшли 2 протигази, саперну лопатку, каски, підсумки з патронами до гвинтівки Мосіна, набори для чищення зброї і хімічний олівець. Це, кажуть, стандартний набір солдата Червоної армії.
У 2021-му році «Пошук» продовжить роботу на різних локаціях Житомирщини. Імовірно, що на травневі свята у Семенівці з почестями поховають останки знайдених солдат, яких на початок року вже є близько десяти.
Будьте першим, хто прокоментував "Знахідки минулої війни: на Бердичівщині працює «Пошук» (ВІДЕО)"