Як вибрати професію. Поради та методики по вибору майбутньої професії

Як вибрати професію

Питання вибору професії досі залишається актуальним для людей будь-якої вікової групи, расової чи релігійної приналежності. Але, погодьтеся, коли ти молодий та жвавий, зробити помилку дуже легко. У вашому оточенні, мабуть, знайдеться з десяток прикладів, коли комусь щось порадили – а той своєю «макітрою» не подумав…

Ось і доводиться в результаті мучитися в університеті, ходити на ненависну роботу та проживати життя «за когось». Знайоме? Тоді давайте разом розбиратися, як не змарнувати найпрекрасніші роки свого життя.

В еру комп’ютерів та електронних гаджетів перше місце, куди варто звернутися – Інтернет! Головне – не потонути в цунамі інформаційних пропозицій, сайтів та форумів з обговореннями. Рекомендуємо діяти за певним алгоритмом.

10 кроків до мрії

КРОК 1

Сідаєш на стілець і починаєш дуже добре думати: чого ти прагнеш в своєму житті, чим тобі подобається займатися, який би робочий графік тебе б влаштував, на яку зарплатню ти розраховуєш, щоб не тільки на хліб з маслом вистачало, а й на відпустку двічі в рік. Як бачиш, питання справді серйозні. Якщо не вдалося подолати перший крок, не біда. Попереду ще 9.

КРОК 2

Одразу не вийшло визначитися з професією? Варто звернутися до актуального класифікатора професій та звузити коло пошуку, визначивши спектр принаймні з 10 напрямків, цікавих саме тобі.

КРОК 3

Прослідкуй за власною поведінкою: які нахили в тебе проявилися під час навчання в школі; які таланти ти в собі відкрив; чи вдається тобі згуртувати людей та поставити правильно кінцеву задачу для колективу, чи, можливо, тобі комфортніше перебувати в ролі виконавця та слідувати покроковим вказівкам іншої людини? А, може, в тобі сидить «юний винахідник» і найбільше задоволення ти отримуєш, коли майструєш щось власними руками?

КРОК 4

Проаналізуй обране тобою коло професій, не соромся поспілкуватися з представниками цих професій та дізнатися якомога більше нюансів. Важливо дослухатися не тільки до плюсів, але й до мінусів, зрозуміти потенційні проблеми, з якими ти неодмінно будеш мати справу. «Обізнаний – значить озброєний»!

КРОК 5

Візьми аркуш паперу та розділи на дві колонки. В першій колонці напиши перелік з якостей/здібностей/рис характеру, якими має бути наділена людина тієї чи іншої професії. До другої колонки занотуй ті якості з першої колонки, які властиві саме тобі. Тут важливо бути максимально об’єктивним сам до себе та не прикрашати дійсний стан речей.

КРОК 6

Звернись в місцевий або обласний Центр зайнятості населення. В таких закладах зазвичай працюють дуже привітні люди, робота яких саме поінформувати населення про поточні пропозиції на ринку праці. Поцікався в них, на які професії є наразі найбільший попит, скільки складає заробітна платня, де розташовані підприємства з вакантними посадами (в місті або за його межами) – одним словом, дізнайся якомога більше інформації. Захопи декілька брошурок, аби не забути купу обговореної інформації.

КРОК 7

Тверезо оціни кількість часу, що залишилася до моменту вибору професії: вступ до професійно-технічного училища, здача ЗНО, випуск зі школи, від’їзд за кордон тощо. Це необхідно для визначення подальшого плану дій: можливо в тебе ще є час щоб підтягнути свої skills (англ. «навички»), виховати якості характеру, завести необхідне коло знайомств і тощо. Наприклад, піти на курси іноземних мов або креслення, записатися в драматичний гурток чи найняти репетитора з математики.

КРОК 8

Послухай своє оточення: рідних, знайомих, друзів. З’ясуй, чи можуть вони стати на твоєму шляху до твоєї мрії? Чи є інші перепони, через які ти можеш схибити із вибором?

КРОК 9

Визнач перелік навчальних закладів, де ти можеш отримати професійну освіту за даним напрямком. Проаналізуй переваги та недоліки навчального процесу. З’ясуй подальшу можливість працевлаштування за спеціальністю від того чи іншого ВНЗ.

КРОК 10

Зроби остаточний вибір. Не звертай з попередньо окресленого шляху та не лякайся труднощів. Можеш, звичайно, ще порадитися з батьками та друзями, але пильнуй, аби цей крок тоді не став твоєю фатальною помилкою.

На допомогу в даній стратегії успішного вибору професії приходить перелік різних методик, за якими науковці радять визначати індивідуальну професійну спрямованість кожної людини.

Визначення професійної спрямованості за методикою Є. Клімова

За цією методикою необхідно пройти 20 запитань із всього двома альтернативними варіантами відповіді: «а» або «б» («+» або «-») та занести їх у бланк. Всі запитання поділені на групи згідно з типами професій:

«людина-природа»;

«людина-техніка»;

«людина-людина»;

«людина-знакова система»;

«людина-художній образ».

Найбільша кількість позитивних відповідей в тому чи іншому секторі вкаже вам напрямок, де можна пошукати професію за власним покликанням.

Визначення професійної спрямованості за методикою Д. Голланда

Голланд у своїй методиці припустив судження, що люди різних професійних типів (реалістичний, інтелектуальний, соціальний, конвенційний, підприємницький, артистичний) неоднаково адаптуються до умов різних професійних середовищ. Очевидно, що максимально вдале співставлення «тип-середовище» є запорукою високого коефіцієнту корисної дії та отримання задоволення від виконуваної роботи. Щоб скористуватися цією методикою, необхідно до кожної групи проставити відповідні позначки за шкалою Голланда на свій власний розсуд – і перевірити результати за найбільшою кількістю позитивних відповідей.

Визначення мотивації до успіху за методикою Т. Єлерса

Тест пропонує 41 ситуацію, на кожну з яких необхідно відповісти «так» чи «ні». Після чого згідно набраної кількості балів проводиться ранжування на групи. Наприклад, від 1 до 10 – мотивація до успіху низька, а результат від 21 балу свідчить про надто високу мотивацію людини, що також може свідчити про високій рівень самокритичності особистості. Дослідження Єлерса показали, що люди з високою мотивацією до успіху рідше потрапляють в незручні ситуації.

Розібралися, «як» обирати – тепер поговоримо, «що» обирати.

Тут хтось може наполягати, що майбутнє за програмістами та нанотехнологами. Інші скажуть, що економіка з кожним днем занепадає, не вистачає тямущих економістів з аналітиками. Треті кричатимуть «Даєш країну аграріям!» А бідні абітурієнти так і не можуть второпати, куди ж їм податися на навчання.

До уваги читачів – рейтинг найбільш популярних та затребуваних в Україні професій:

1 місце: інженери та архітектори

За будь-якого уряду чи економічної ситуації у великих містах будівництво не припиняється ні на мить, а це свідчить про високий попит на талановитих архітекторів. Разом з тим іноземні інвестори завжди «винюхують» та вишукують обдарованих інженерів, і за щастя, коли ці спеціалісти все ж залишаються на території України.

2 місце: спеціалісти з продажів

Найгучніші історії успіху мільярдерів 21 століття починають словами: «Коли мені було 16 років, я продав свою першу…». Мистецтво «впарювання» товару, створення ажіотажу та штучного попиту продовжує підкорювати маси і бути в топі популярних та, що не менш важливо, перспективних професій. Ці люди можуть зробити цукерочку з будь-чого, а потім ще й розтрубити про це на півсвіту. Особливо популярним в останній час став такий напрямок, як Social Media Marketing (SMM).

3 місце: бухгалтери та аудитори

Представників цих професій можна назвати «шаманами фінансів», адже керувати грошовими потоками та грамотно вести звітність – це неабиякий хист. Дійсно, талановитий бухгалтер може вивести підприємство з кризи, а може і зробити банкрутом. З такими профі будь-хто захоче товаришувати.

4 місце: страхові агенти

В останні 5 років спостерігається масовий психоз на ниві страхування. На західний манер страхують все аж до кінця життя, та вже в шістнадцять починають накопичувати собі на старість. Але будьте обережними: читайте уважно договори, що підписуєте із страховим агентом! Ці хлопці завжди в топі.

5 місце: програмісти та журналісти

Серед сучасних програмістів є немало фріків та аутичних інтровертів. Але незмінним залишається факт, що робота для них завжди є, та ще й гарно оплачувана. Варто придивитися до професії цих геніїв двійкових кодів.

Справжніх «акул пера» завжди побоюються, та й не дарма: словом можна і поранити, і вилікувати. Важко витримати енергійний темп роботи, тому цю професію ми рекомендуємо тільки тим, в кого є дійсно хист до цієї справи.

6 місце: дизайнери

Гонитва за найкращим, найбільш унікальним та просто «не таким, як у всіх» – не припиняється ні на мить. Шалена конкуренція виховує дійсно талановитих майстрів та майстринь своєї справи. Обирай напрямки на свій смак: дизайнер одягу, прикрас, сайтів, інтер’єрів, екстер’єрів, ландшафтів або меблів. І це ще далеко не повний перелік!

7 місце: еventменеджери

Витоки цієї професії ну дуже давні: у всі часи народ потребував хліба та видовищ. Під цим новомодним словом розуміють звичайних організаторів свят та заходів. Тут себе можна реалізувати в будь-якій царині – від весіль та дитячих свят до корпоративів та тематичних вечірок.

8 місце: менеджери готельно-туристичного господарства

Україна ніколи не була лідером рейтингів найбільш відвідуваних країн світу, але з кожним днем все більше міжнародних компаній «кидає око» на красу Карпатських гір та мальовничі простори Чорного моря. Міжнародні компанії, у свою чергу, вимагатимуть міжнародних стандартів якості для споживачів, а разом з тим зросте і попит на кваліфікованих та досвідчених працівників.

А тепер про дефіцитні професії очима держави. 2017 р. МОН щільно придивилося до ринку професій та оприлюднило перелік найбільш дефіцитних з них. Отже, держава найбільше потребує: зварювальників та машиністів, монтажників систем утеплення будівель та слюсарів різних напрямків, а також верстатників, токарів та фрезерувальників.

А ось інфографіка, яка наочно показує, хто скільки заробляє в Україні.

Топ-5 типових помилок під час вибору професії.

Помилка №1. Стале судження про престижність професії

Якщо сучасному тинейджеру поставити вибір між фрезерувальником та психологом – вочевидь, вибір впаде на другий варіант. Це стандартний шаблон мислення, який нав’язує нам суспільна думка, певне кліше, яке асоціативно закріплюється за певним колом, так би мовити «не модних» професій. Попит на ринку професій, навіяний сьогоднішнім днем, звичайно, варто враховувати, але куди важливіше дослухатися та враховувати власну думку, інтереси та вподобання.

Помилка №2. Небажання покопатися в собі і виявити свої нахили/навички/таланти

Багато хто взагалі нехтує цим пунктом, і обрання професії стає схожим на борсання в сутінках. Інші ж занадто прискіпливо ставляться до моменту вибору і заглиблюють у всілякі on-line тести, поради диванних критиків з форумів, прогнози астрологів… І забувають про найголовніше – своє власне «я». Тут варто розрізняти конструктивні судження з некомпетентними порадами «тітки Галі» з сусіднього під’їзду.

Помилка №3. Професії «з кіноекранів»

Дуже часто молоде покоління піддається впливу кіно та створює у себе в голові той чи інакший ідеальний образ людини з професією. Потрібно розуміти, що за невимушеною поведінкою акторів на екрані стоїть багато годин наполегливої праці, роботи з каскадерами, тренувань із спеціалістами та десятки вирізаних невдалих дублів.

Помилка №4. Вплив друзів (оточення) на вибір професії

Існує стала думка, що оточення формує людину. Добре, коли це оточення складається із самодостатніх індивідуумів з гідним власним прикладом успішної людини. Коли річ йде про таких саме підлітків, як і ти, навряд чи вибір професії стає глибоко продуманою акцією. Скоріш за все, це просто рішення, прийняте «за компанію». Варто пам’ятати, що професію, як і пару взуття, ти підбираєш для себе, а не для якоїсь іншої людини.

Помилка №5. Злий жарт долі

У багатьох абітурієнтів (або просто пересічних українців, у яких через серйозні обставини постало питання освоєння нової професії) – завжди має місце страх. Цей страх стосується міркувань на тему: «Вибір тут і зараз визначить напрямок діяльності на все моє подальше життя, і я нічого вже не зможу змінити». Але в наш час все більше цінуються багатопрофільні спеціалісти, тому не варто зупинятися на першій освіті, а слід й надалі розвивати та вдосконалювати себе. Ніхто не знає, як повернеться життя: можливо, саме та, перша, така ненависна професія – у тяжку хвилину прогодує вас.

Аліна СРІБНА


Також може бути цікаво: Робота за фахом для молоді: реальність чи фантастика?

Будьте першим, хто прокоментував "Як вибрати професію. Поради та методики по вибору майбутньої професії"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*