29 січня: пам’ятаємо та вшановуємо полеглих у бою під Крутами

Сьогодні, 29 січня, Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами. Саме в цей день 102 роки тому українці вийшли на захист Києва від більшовицької армії і утримували ворога чотири дні. 

Уряд радянської Росії називав цю битву «громадянською війною» всередині нашої держави, проте насправді ж ворог розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувала проголошена Україною самостійність.

Битва під Крутами відбулася 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії. 

Загалом за різною інформацією під Крутами загинуло до 100 українців та ще 300 більшовицьких вояків. Проте таку інформацію не можна вважати чіткою, адже історія цього бою десятиліттями замовчувалась та приховувалась. Причини війни ще довго обростали міфами та вигадками як в світових, так і в місцевих історіографіях. 

Після розстрілу українських захисників більшовики не дозволили поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій горі. Проте невдовзі ці могили зруйнували під радянським керівництвом. 

Після здобуття Україною незалежності, подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. В Україні на державному рівні цей день почали відзначати лише з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Героїв Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Минуло вже більше ста років, а ми і знову змушені обороняти власну незалежність ціною численних людських життів та материнських сліз.
На вшанування пам’яті Героїв Крут, сьогодні, 29 січня, у Житомирській бібліотеці-філіалі № 2 ою 12:30 відбудеться відео-екскурс «Крути: і сум, і біль і вічна слава …».

Житомиряни також можуть долучитися до години пам’яті «Бій під Крутами», що проходитиме в Домі української культури об 10 годині.

Будьте першим, хто прокоментував "29 січня: пам’ятаємо та вшановуємо полеглих у бою під Крутами"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*