Експозицію ілюстрацій воєнного часу Олександра Грехова житомиряни можуть оглянути протягом двох тижнів. До неї увійшло більше 20 робіт, створених після 24 лютого.
«Ми поспілкувалися з Олександром, узгодили перелік ілюстрацій та роздрукували їх. Вони про усе пережите за ці місяці – наші емоції і те, що нас гуртує, про силу мистецтва. Миттєва реакція на те, що з нами відбувалося щеденно після повномасштабного вторгнення росіян. Гострий сарказм і доречність. Зі сміхом крізь сльози. Це важливо для усіх. Важливо молоді та літнім людям. Вони приходять, дивляться, обговорюють, знаходять свої сенси, натхнення та мотивацію до дій. Десь посміхнулись, задумалися, порівняли, – ділиться організаторка виставки Людмила Зубко. – Це наша сучасна культура. Вона вже не м’яка сила, а дуже важлива й потужна, яка змінює світ та уяву про нас, об’єднує всіх навколо демократичних цінностей. «Моя зона комфорту — це 603, 548 кілометрів квадратних», «Після перемоги плануємо обійматися 1000 років поспіль», «Тримаймося» – це все з ілюстрацій Олександра Грехова і це все про нас, українців. Ми тримаємося за життя, один за одного, за Україну. Вчепилися і тримаємося. Попри біль, розпач, розгубленість, віримо в ЗСУ і нашу перемогу».
Познайомитися з творчістю ілюстратора можна у приміщенні поруч із Львівською майстернею шоколаду за адресою майдан Перемоги, 7. Звертатися потрібно до співробітників закладу, які проведуть відвідувачів.
За словами організаторів, на виставці презентують роботи формату А1. Додатково є плакати форматом А3 з цими ж ілюстраціями і їх кожен бажаючий може придбати. Вартість – 200 гривень за один. Зібрані від цього кошти планують розподілити між двома місцевими проєктами. Свої вироби – сувеніри, обереги і прикраси для продажу надали й представники ліцею №25. Це як один зі способів підтримати навчальний заклад. Купуючи брелок на сумочку, декоративну вазу, букет з патріотичною стрічкою, відвідувачі стають спонсорами відновлення ліцею та його амбасадорами.
«У міськраді я очолюю постійну депутатську комісії з соціально-гуманітарних питань. Ми відвідуємо школи, перевіряємо умови, в яких знаходяться діти. У нас в пріоритеті два навчальні заклади. Є зруйнований у березні російською ракетою ліцей №25, а також школа №1, де діти просто в жахливих умовах обідають. Насправді, там багато є питань і зауважень, але спробуємо допомогти з облаштуванням місця для харчування. Звернули увагу саме на цю школу. Дітям їжу привозитимуть, але вони принаймні зможуть споживати її в нормальних умовах. Така у нас задача, – додає Людмила Зубко. – Ще як один напрям – пропонуємо депутатам, підприємцям, меценатам та усім небайдужим придбати плакати і передати у тимчасові укриття та бомбосховища, що знаходяться у школах. Багато дітей сьогодні малюють, допомагають ЗСУ. Може хтось захоче зобразити щось подібне чи в майбутньому взагалі перевершить ці роботи. Олександр – хороший приклад для наслідування. Він здобув вищу освіту за спеціальностями «Телекомунікації» та «Інформаційна безпека», тривалий час працював у сфері ІТ, але вже кілька років малює такі саркастичні і карикатурні речі, які мають конкретний посил і набирають обертів у суспільстві. Працює у стилі наївного мистецтва, рефлексує над гострими соціальними проблемами та важливими подіями в Україні та світі. Наразі у центрі його творчості – війна. Паралельно з цим працює над іншими не менш значущими проєктами».
У приміщенні Новогуйвинської селищної ради триває виставка пресофіцера полку «Азов», учасника оборони Маріуполя – 26-річного Дмитра Козацького, позивний «Орест». Хлопець родом із Житомирщини – містечка Малин, там на його повернення чекають сестра і мама, яка працює провідницею.
Саме Дмитро став «очима» «Азовсталі», адже відзняв та опублікував фото звідти. Вони миттєво облетіли увесь світ. Хлопець зумів передати емоції та атмосферу бункера, де кілька місяців в оточенні та під постійними бомбардуваннями перебували захисники міста, у тому числі бійці полку «Азов», цивільне населення. Він назвав цей фоторепортаж найболючішим, а згодом виклав у вільний доступ усі світлини із закликом подавати їх на усі можливі конкурси та премії, аби привернути більше уваги до подій в Україні.
У травні разом із усіма іншими Дмитро Козацький залишив територію «Азовсталі» і наразі перебуває в російському полоні. «Ну от і все. Дякую за прихисток «Азовсталь» – моєї смерті і мого життя. До речі, поки я буду в полоні, залишу вам фото в найкращій якості, відправляйте їх на всі журналістські премії і фотоконкурси, якщо щось виграю, після виходу буде дуже приємно. Дякую всім за підтримку. До зустрічі», – написав він. На початку серпня Дмитро зателефонував рідним, сказав, що живий і любить їх.
Влітку роботи Козацького отримали спеціальну нагороду польського конкурсу «Grand Press Photo-2022», а днями він здобув золото та срібло на фотовиставці в Парижі за серію фото з «Азовсталі» «The Light will win». Зокрема, перше місце має в категорії «Press/War» і друге – у загальній категорії «Press». Також він потрапив у рейтинг «Forbes» «30 до 30».
Зображення оборонців з «Азовсталі» у тому числі можна побачити на виставці картин, які наразі представлені в Домі української культури у Житомирі. Це міжнародний проєкт «Повертайся живим», який об’єднав більше сотні художників із п’яти країн світу – України, Литви, Польщі, Франції та Німеччини. Куратори – Сергій Комісаров, Ганна Ярова та Наталія Бондаренко.
Так звана колаборація двох творчих спілок народився в уяві журналістів і художників майже одночасно. Показують обличчя захисників й тих, хто опинилися в умовах нинішньої війни – українців різного віку. Сучасні події в творчій інтерпретації митців виглядають по-різному, але усі вони звертаються до воїнів у такий спосіб з єдиним проханням – «Повертайся живим».
Виставка доступна до 16 вересня з понеділка по суботу з 10:00 до 19:00 год. за адресою вул.Велика Бердичівська, 61/18.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Культурний фронт: ілюстрації Грехова та проєкт «Повертайся живим» – у Житомирі, фото з «Азовсталі» – у Новогуйвинську (ФОТО)"