росіяни не припиняють спроб знищити критичну інфраструктуру України. Вдається їм це так собі, проте деякі міста періодично опиняються без світла. Через це українці мають проблеми з мобільним зв’язком та інтернетом. І якщо посидіти в інтернеті можна в кафе, то от подзвонити під час відключення світла – буває проблематично.
Одразу після жовтневих обстрілів почали поширювати інструкцію, як змінити мобільного оператора, якщо немає зв’язку – тобто, перемкнутися на роумінг. Проте ця функція працює не у всіх. У перші дні можна було отримати мобільний зв’язок таким чином, проте чим далі – тим гірше. У результаті, більшість відзначає, що роумінг не працює, тому під час блекауту подзвонити чи повноцінно використовувати мобільний зв’язок – неможливо.
Що про це говорять мобільні оператори Київстар, Vodafone і lifecell, а також, як вони працюють в умовах блекауту – розбираємося далі.
Як працює Київстар
Як і більшість підприємств, мобільний оператор Київстар використовує генератори в умовах блекауту. У пресслужбі компанії розповіли, чому абоненти Київстару не завжди мають мобільний зв’язок під час проблем зі світлом:
«Усі структурні компоненти мережі, які мають ключове значення для функціонування зв`язку, обладнані стаціонарними дизель-генераторами. Для підтримки роботи іншого обладнання у випадках тривалих відключень електроенергії, ми використовуємо пересувні дизель-генератори. Проте їхня обмежена кількість, а також тривалість відсутності електроенергії, призводять до складнощів із наданням послуг зв’язку абонентам».
Як працює Vodafone
Резервні акумулятори на базових станціях вмикаються автоматично, коли зникає світло. Проте батарей в середньому вистачає на 4-5 годин роботи, розповіла керівниця пресслужби компанії Vodafone Вікторія Рубан:
«Після 4-5 годин їх треба заряджати (як павербанки). На повну підзарядку треба до 20 годин. Тому Vodafone використовує будь-які альтернативні джерела живлення від дизель-генераторів до сонячних панелей, але таке обладнання є не скрізь, а лише на критично важливих вузлових об‘єктах».
Де вдається, оператор кооперується з іншими бізнесами – торговими центрами, підприємствами. Підключаються до їхніх стаціонарних дизель-генераторів.
«Ми стежимо за ситуацією і готуємось до різних сценаріїв. Усе обладнання, окрім оптоволокна, потребує електроживлення, і його відсутність – критична для роботи мережі. Тому ми вживаємо різних заходів, щоб забезпечити зв’язок попри тривалі відключення електроенергії», – додає вона.
Як працює lifecell
lifecell також постійно збільшує кількість батарей на технологічних майданчиках і встановлює генератори. Але у оператора lifecell, які і в інших – тисячі базових станцій по всій Україні, тому у разі тривалого відключення забезпечити всі локації генераторами та регулярно підвозити до них паливо – фізично неможливо. В компанії визначили мінімальну кількість базових станцій, які мають працювати, щоб функціонувала мережа, і намагаються забезпечити їх додатковими батареями й генераторами. Залучають також державні, комунальні підприємства для допомоги з генерацією.
«Кілька тижнів тому lifecell почав тестувати живлення від сонячних батарей, щоб зробити обладнання більш автономним на випадок блекаутів. За результатами тесту будемо розглядати й цей варіант як можливу заміну стаціонарному живленню під час відключень енергопостачання», – додали у компанії lifecell.
Користування мобільним зв’язком під час блекауту: поради
Під час відключень електроенергії навантаження на мережу оператора значно зростає, адже користувачі переходять з фіксованого інтернету на мобільний.
Тому у lifecell, Kyivstar і Vodafone просять абонентів у такі періоди зменшити споживання мобільного інтернету, не качати важкі файли, не дивитись відео на Youtube – це дозволить батареям довше працювати. Відповідно, люди довше матимуть зв’язок.
Наприклад, можна вимикати автозавантаження медіа в месенджерах, не використовувати відео хостінги, такі як YouTube, Netflix, або встановити низьку якість відео, за можливості зменшити використання мобільного інтернету.
Нагадаємо, Як зберегти заряд смартфона в умовах відсутності електрики.
Читайте також Відтепер в Україні функціонує національний роумінг.
Будьте першим, хто прокоментував "Що відбувається з мобільним зв’язком в умовах блекауту "