Багаття та стрибки через нього, виготовлення й спалювання опудала Марени, прикрашання Купала або купальського дерева, збір трав, квітів, плетіння вінків і ворожіння на них – це основні атрибути обрядів у Купальську ніч з 6 на 7 липня. Все відбувається біля води.
За традицією, збирали цілющі трави із лікарськими властивостями під ранок чи на світанку. Вони мали магічну силу. Одна дівчина могла сплести одразу кілька вінків, але в кожному з них обов’язково мало бути 12 різних рослин.
Приміром, м’ята, материнка, полин – захищали від наврочування, мальви – притягували кохання, деревій – людей з добрими намірами та відганяв лицемірних, калина – для зміцнення здоров’я, безсмертник – символ здоров’я.
Ще були колоски, ромашка, мак, хміль, незабудка, чорнобривці, любисток, волошки, тирлич-зілля, сон-трава, ромен-зілля, звіробій, пижмо звичайне, сокирки та інші пахучі трави, гілочки берези, дуба, папороть, ожина. Це збирали у полі, в лісі, на городі або у квітнику біля хати.
Із цього всього плели вінки, до яких кріпили свічки і глибоко вночі, по завершенню основних обрядів, пускали на воду. Якщо вінки сходилися або рівно пливли, то це до шлюбу, а якщо крутиться на місці або течія несла вінок подалі – треба чекати наступного свята Івана Купала, якщо ж вінок опустився на дно – коханий розлюбить. У кого вінок плаває найдовше, та найщасливіша дівчина.
Під час сучасних купальських святкувань дівчата збирають різні рослини біля водойми, керуючись власними вподобанням та естетикою композиції. На цих фото збір квітів й трав у полі на Любарщині в Житомирській області.
Юлія Демусь
Фруктовий сезон на Житомирщині: чим відрізняються звичайна та китайська вишня (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "М’ята, мальви, полин, волошки, калина, ромашки: плетемо купальський вінок (ФОТО)"