Багаття та стрибки через нього, виготовлення й спалювання опудала Марени, прикрашання Купала або купальського дерева, збір трав, квітів, плетіння вінків і ворожіння на них – це основні атрибути обрядів у Купальську ніч з 6 на 7 липня. Все відбувається біля води.
За традицією, збирали цілющі трави із лікарськими властивостями під ранок чи на світанку. Вони мали магічну силу. Одна дівчина могла сплести одразу кілька вінків, але в кожному з них обов’язково мало бути 12 різних рослин.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_140457-1024x768.jpg)
Приміром, м’ята, материнка, полин – захищали від наврочування, мальви – притягували кохання, деревій – людей з добрими намірами та відганяв лицемірних, калина – для зміцнення здоров’я, безсмертник – символ здоров’я.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230706_115059-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142007-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230706_114907-768x1024.jpg)
Ще були колоски, ромашка, мак, хміль, незабудка, чорнобривці, любисток, волошки, тирлич-зілля, сон-трава, ромен-зілля, звіробій, пижмо звичайне, сокирки та інші пахучі трави, гілочки берези, дуба, папороть, ожина. Це збирали у полі, в лісі, на городі або у квітнику біля хати.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141540-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141251-1024x768.jpg)
Із цього всього плели вінки, до яких кріпили свічки і глибоко вночі, по завершенню основних обрядів, пускали на воду. Якщо вінки сходилися або рівно пливли, то це до шлюбу, а якщо крутиться на місці або течія несла вінок подалі – треба чекати наступного свята Івана Купала, якщо ж вінок опустився на дно – коханий розлюбить. У кого вінок плаває найдовше, та найщасливіша дівчина.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142158-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_135749-811x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142319-768x1024.jpg)
Під час сучасних купальських святкувань дівчата збирають різні рослини біля водойми, керуючись власними вподобанням та естетикою композиції. На цих фото збір квітів й трав у полі на Любарщині в Житомирській області.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142617-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_073930-1024x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_074501-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_084512-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_092315-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_092351-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_094433-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_104747-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141100-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_143054-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141408-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141457-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141519-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_140601-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141128-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141150-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141207-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141232-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141307-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230703_135922-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142415-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142813-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142212-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142243-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142343-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142553-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230706_114938-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141641-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141703-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141728-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141753-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141811-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141837-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141854-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_141914-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230704_142137-768x1024.jpg)
Юлія Демусь
Фруктовий сезон на Житомирщині: чим відрізняються звичайна та китайська вишня (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "М’ята, мальви, полин, волошки, калина, ромашки: плетемо купальський вінок (ФОТО)"