Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
coin24 crypto exchange
1xfan manager

Сертифікація вчителів математики та української мови і літератури у 2023 році

Сертифікація вчителів математики та української мови і літератури у 2023 році

1 серпня розпочинається реєстрація вчителів математики та української мови і літератури для проходження сертифікації. Реєстрація триватиме до 11 серпня, та враховуючи невеликі квоти, варто поквапитися.

Вперше в цьому році крім учителів початкових класів сертифікацію зможуть пройти педагоги-предметники, які викладають математику та українську мову та літературу на першому циклі базової загальної середньої освіти. В майбутньому сертифікацію планується поширити на інші категорії педагогічних працівників, в тому числі на керівників закладів освіти.

Основний етап реєстрації (01 – 07 серпня) відбудеться в межах квоти кожної області, визначеної наказом Міністерства освіти і науки України (від 16.01.2023 №35 “Про деякі питання проведення сертифікації у 2023 році” https://cutt.ly/A23nNG2). Для Житомирської області квота становить по 20 учасників з обох навчальних предметів.

Додатковий етап (07 – 11 серпня) буде проведено в межах загальної квоти по країні – до 500 осіб з кожного із зазначених предметів.

Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників учителі беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.

Вимоги до учасників сертифікації:

  • високий рівень педагогічної майстерності;
  • володіння методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями;
  • готовність поширювати методики компетентнісного навчання та нові освітні технології (ч. 1 ст. 49 «Про повну загальну середню освіту»);
  • робота на посаді, що належить до категорії посад педагогічних працівників (основне місце роботи);
  • стаж педагогічної роботи не менше двох років (пункт 2 Положення про сертифікацію педагогічних працівників).

Щоб пройти сертифікацію, необхідно:

  • Зареєструватися на сайті УЦОЯО.
  • Взяти участь у незалежному тестуванні.
  • Здійснити самооцінювання власної педагогічної майстерності (заповнити анкету самооцінювання).
  • Надіслати заповнену анкету самооцінювання на електрону скриньку Державної служби якості освіти України (certification@sqe.gov.ua).
  • Ознайомитись з Методикою експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення їх практичного досвіду роботи.
  • Пройти експертне оцінювання.
  • Отримати результати сертифікації (завантажити сертифікат в кабінеті учасника сертифікації).

Для успішної реєстрації необхідно завчасно отримати довідку із закладу освіти. Форму довідки можна знайти на сайті УЦОЯО (за посиланням https://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2023/07/Dovidka_forma_sertyfikatsiya.pdf). Слід мати на увазі, що за підсумками розгляду довідок із закладу освіти, наданих педагогічними працівниками, які реєструються, може бути зареєстрованою особа, у довідці якої зазначено, що за основним місцем роботи вона працює учителем за фахом «Математика» або «Українська мова і література», або «Українська мова», або «Українська література», та забезпечує реалізацію Державного стандарту на першому циклі базової середньої освіти.

Буде відмовлено в реєстрації для участі в сертифікації учителям, які не працюють на першому циклі базової середньої освіти із жодного з відповідних навчальних предметів та педагогічним працівникам, які працюють в закладі освіти за сумісництвом чи суміщенням, зокрема керівникам закладів освіти чи філій або заступникам керівника тощо, навіть якщо вони мають педагогічне навантаження із зазначених вище предметів і викладають на першому циклі базової середньої освіти.

Сертифікація вчителів проводиться вже чотири роки поспіль і впевнено набирає обертів. В Житомирській області вже працює 156 сертифікованих педагогів, в тому числі 52 вчителі початкових класів, які отримали сертифікат у минулому році.

Це надзвичайно важливий етап у діяльності вчителів. Процедура забезпечує підвищення якості надання освітніх послуг через самооцінювання та зовнішнє оцінювання професійних компетентностей.

Сертифікація педагогічних працівників відбувається в 3 етапи:

  • незалежне тестування учасників (проводить УЦОЯО);
  • самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (організовує ДСЯО);
  • вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (організовує ДСЯО, проводять спеціально підготовлені освітні експерти).

Незалежне тестування фахових знань і вмінь учасників сертифікації (І етап) для вчителів базової ланки загальної середньої освіти відбудеться 09 вересня 2023 року. По Україні взяти участь у тестуванні зможуть до 1000 вчителів, з них – до 40 педагогів Житомирщини (20+20 із зазначених вище предметів).

ІІ етап сертифікації (самооцінювання власної педагогічної майстерності) відбудеться в кінці вересня 2023 року. Вчителі–учасники сертифікації будуть заповнювати анкету самооцінювання педагогічної майстерності за допомогою інформаційно-аналітичної системи EvaluEd. Ця система, розроблена Державною службою якості освіти України спільно з чеськими партнерами, не тільки спрощує процес самооцінювання, але й дозволяє візуалізувати його результати.

В жовтні-листопаді 2023 року відбудеться ІІІ етап сертифікації педагогічних працівників – вивчення практичного досвіду роботи вчителів базової школи, який проводитиме Державна служба якості освіти України та її територіальні органи. Процедура вивчення передбачає 4 складові:

• самопрезентацію педагога;

• спостереження за навчальними заняттями;

• самоаналіз навчальних занять;

• інтерв’ю з учасником сертифікації.

Вивчення буде відбуватись з використанням сучасних цифрових технологій. Зокрема, спостереження за навчальними заняттями та аналіз самопрезентації буде проводитись дистанційно в синхронному режимі з використанням новітніх платформ для організації відеоконференцій.

Управління Державної служби якості освіти у Житомирській області цьогоріч планує підготувати до 50 власних експертів, які будуть оцінювати роботу учасників сертифікації з інших регіонів України.

Основні вимоги до освітніх експертів:

1. Освіта, що відповідає спеціальності (учитель української мови/літератури чи математики), підтверджена дипломом;

2. Стаж педагогічної діяльності за фахом – не менше 5 років;

3. Наявність сертифіката про підвищення кваліфікації за програмою роботи в НУШ на базовому рівні середньої освіти (у 5-6 класах).

4. Експерти мають пройти навчання ДСЯО і успішно скласти вихідне тестування.

Зауважимо, що педагогічний працівник має право на проходження сертифікації безоплатно один раз на три роки. Педагогічний працівник, який не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.

Процедуру атестації педагогічних працівників, які успішно пройшли сертифікацію та мають чинний сертифікат, чітко визначено Положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 09.09.2022 № 805, що набирає чинності з 01 вересня 2023 року.

Управління Державної служби якості освіти у Житомирській області бажає педагогам-предметникам активно включитись в сертифікаційний процес, вчасно зареєструватись, якісно підготуватись і успішно пройти всі етапи сертифікації.

Сертифікація педагогічних працівників у 2023 році

Будьте першим, хто прокоментував "Сертифікація вчителів математики та української мови і літератури у 2023 році"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*