«Тим, хто на фронті, – важче, а нам тут – значно легше. Там люди, поряд з усіма побутовими незручностями, щосекунди ризикують життям. Ми тут теж не застраховані, бо також може прилетіти від «сусідів», але все ж маємо можливість працювати, навчатися, проводити дозвілля, бути поруч з рідними, спати у теплих квартирах. Тому наш громадянський обов’язок – допомагати, підтримувати військових. Маємо стати так, як стали 24 лютого минулого року і триматися разом аж до перемоги, аби не дозволити росіянам реалізувати їхні гасла і наміри. Зі свого боку я, як науковець, прагну зробити свій внесок. Знаю, що у колег з цієї сфери у запасі багато знань, вмінь, і речей, які могли б бути корисними при нинішніх умовах – для покращення обороноздатності, реабілітації поранених і травмованих воїнів тощо», – говорить професор, завідувач кафедри агроінженерії і технічного сервісу Поліського національного університету Іван Грабар, який також є науковим керівником Науково-дослідної лабораторії технічних засобів реабілітації важкопоранених.
Її відкрили у вересні цього року в рамках співпраці між університетом і ТОВ «Форвард-Орто». Це компанія, що працює на ринку соціальних послуг та здійснює виготовлення й безкоштовне забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, постраждалих внаслідок АТО/ООС/повномасштабної війни та інших окремих категорій населення технічними засобами реабілітації – протезно-ортопедичними виробами, засобами для пересування, ортопедичним взуттям, співпрацює з місцевими органами соціального захисту населення, комісіями МСЕК та ЛКК, громадськими організаціями, реабілітаційними центрами, інтернатами. ТОВ «Форвард-Орто» має представництва у всіх регіонах країни, в тому числі в Житомирі, а головний офіс знаходиться у Тернополі.
Загалом, співпраця сторін з-поміж іншого передбачає розвиток інфраструктури науково-освітньої діяльності на основі інтеграції науково-дослідної, освітньої та інноваційної діяльності, цілеспрямованої підготовки студентів за спеціальностями «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Галузеве машинобудування», «Агроінженерія», «Економіка», «Психологія», «Публічне управління та адміністрування», а також оснащення навчально-наукових лабораторій і центрів з відповідного напряму підготовки фахівців для забезпечення навчального процесу, виконання науково-дослідницьких робіт:
- освітня діяльність – професійна підготовка здобувачів вищої освіти на базі лабораторій за узгодженими вибірковими складовими освітніх програм, залучення фахівців лабораторії до викладацької діяльності в університеті, розробка і читання нових курсів лекцій, розвиток методів індивідуальної цільової підготовки студентів, впровадження інноваційних технологій навчання, включаючи розроблення і застосування тренажерних комплексів та дистанційних технологій навчання тощо;
- науково-інноваційна діяльність – створення колективів для реалізації проєктів, залучення студентів до наукової діяльності, розроблення спільних інноваційних проєктів, технологічної документації для забезпечення трансферу технологій, сприяння розробленню інноваційної продукції, створеної в результаті наукової та методичної діяльності наукових та науково-педагогічних працівників;
- організація і проведення спільних заходів – форумів, семінарів, круглих столів, лекцій, конференцій, тренінгів;
- обмін досвідом, впровадження програм підвищення кваліфікації та стажування науково-педагогічних працівників, надання взаємних інформаційно-консультативних послуг та ін.
За словами Івана Грабара, з пропозицією щодо запуску такої лабораторії звернувся Дмитро Дубовик, який є регіональним представником компанії на Житомирщині. Перемовини почали вести ще навесні, а наприкінці літа підписали Меморандум і, власне, представили новий структурний підрозділ університету, на базі якого вже провели кілька тематичних заходів, в рамках яких висвітлювалися підходи до соціально-економічної, гуманітарно-психологічної, обліково-фінансової реінтеграції населення, було представлено потенціал науково-дослідної лабораторії технічних засобів реабілітації важкопоранених Поліського національного університету та практичні аспекти реабілітації військовослужбовців і показано засоби підвищення доступності місць громадського користування для людей з інвалідністю.
Викладач проводить екскурсію лабораторією демонструє практичні напрацювання за цей період. До роботи він долучається разом зі студентами – ремонтують, модернізують, розробляють власні моделі.
Серед них – маневрений інвалідний візок для перевезення важкопоранених, обладнаний героскутером. Придбати такий коштує від 50 до 200 тисяч гривень, а дана розробка обійшлася у 6 тисяч гривень. У планах, якщо буде спонсорська підтримка, зробити базу, де буде з десяток таких комплектів і тоді військові, відповідно до потреби, зможуть взяти готовий транспортний засіб або доукомплектувати власний, що займе кілька годин. Крім цього, у процесі ще варіант для вантажних перевезень з платформою на 150 кг (пересуваючись лікарняним закладом пацієнт зможе перевозити особисті речі).
Далі Іван Грабар показує матеріал, що в чотири рази міцніший і легший за сталь – композит (наноскло), з якого будуть виготовляти протези. Вартість металу – долар, а композиту – лише на 20% більше.
У лабораторії роблять так звані нетрадиційні милиці для людей, що мають проблеми з нижніми кінцівками і знаходяться на стадії реабілітації. Кажуть, розробка не їхня, але вони мають намір такі тиражувати. Зробити такі можна за кілька годин, провівши попередні заміри.
Ще одна потрібна, але не завжди доступна річ – переносний дерев’яний пандус для адаптації житла під потреби людини, що пересувається на візку. Аби збудувати і встановити такий стаціонарний біля багатоквартирного будинку, потрібно місяцями збирати дозвільні документи та погодження, натомість значно дешевше і швидше можна замовити пересувний аналог.
«Це лише частина того, що маємо і над чим працюємо. Є ще вертикалізатор, протези для ступні і так далі. Ми просто дивимося, що треба й робимо. Важливо, щоб це по коштах було економніше, ніж на сьогодні представлено на вітчизняному чи закордонному ринках, але по якості та функціоналу не поступалося, – додає керівник Науково-дослідної лабораторії технічних засобів реабілітації важкопоранених Поліського національного університету. – У нас є майстерня, потужності, є люди «з руками», що мають бажання бути корисними. Ми постійно на контакті з представниками ТОВ «Форвард-Орто», що забезпечує дослідними зразками, з військовими госпіталями. Свої розробки відправляємо на тестування в реальних умовах, враховуємо відгуки, доопрацьовуємо, де потрібно. Це все тривалий процес, але є чітке усвідомлення того, що робимо потрібну справу, адже сьогодні сотні хлопців і дівчат з передової, які проходять лікування, реабілітацію, повертаються додому, мають бути забезпечені необхідним на цей період».
Юлія Демусь
Занедбана історія: старовинна садиба під Житомиром чекає на дбайливого власника (ФОТО)
Особистий рекорд: як 16-річний житомирянин разом з друзями велосипедом їздив у Херсон (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Як на базі університету в Житомирі працює науково-дослідна лабораторія технічних засобів реабілітації важкопоранених (ФОТО)"