Насильство в сім’ї є порушенням прав людини. Воно може виявлятися через агресію, приниження та жорстоку поведінку. За статистикою, часто від сімейного насильства страждають жінки та діти, проте чоловіки не є винятком і також можуть бути його жертвами.
Згідно з законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який діє в Україні з 7 січня 2018 року, виділяють такі види насильства в сім’ї:
Фізичне – проявляється в штовханні, щипанні, шмаганні, даванні ляпасів, незаконному позбавленні волі, нанесенні побоїв, заподіянні тілесних ушкоджень, залишенні в небезпеці, заподіянні смерті.
Психологічне – виражається в висловленні образ, приниженні, залякуванні, переслідуванні та погрожуванні.
Економічне – позбавлення житла, їжі, одягу, грошей, інших речей або документів. Економічне насилля проявляється і у випадку залишення людини без догляду,в перешкоджанні отримання необхідного лікування чи реабілітації, забороні працювати або навпаки примушуванні до праці.
Сексуальне – проявляється у вчиненні дії сексуального характеру, по відношенню до іншої людини без її на те згоди. Також такого виду насилля проявляється у примушування до статевого акту з іншою особою або вчинення такого акту на очах у дитини.
Куди може звернутися жертва домашнього насилля:
- до центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді;
- в службу у справах дітей;
- до центру соціально-психологічної допомоги;
- до територіального центру соціального обслуговування;
- до практикуючого психолога;
- в районні державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних рад;
- до Національної поліції України;
- в кол-центр з питань запобігання домашньому насильству;
- до суду.
Що можна зробити?
- враховуючи те, що загальнодержавний кол-центр лише створюється, можна звертатись на гарячі лінії ГО «Ла-Страда Україна» 0 800 500 335;
- можна звернутися до суду із заявою щодо видачі обмежувального припису. Дія такої заяви обмежує будь-які контакти сторін конфлікту;
- безкоштовні послуги адвоката можна отримати звернувшись до Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги;
- постраждала сторона може отримати фінансову компенсацію від особи, яка вчинила над нею насилля. Наприклад на лікування, оренду житла, утримання себе та дітей. Здійснити це можна в судовому порядку.
Що передбачає закон?
Практично протягом 17 років в нашій країні функціонував закон «Про попередження насильства в сім’ї». Даний акт встановлював заходи органів державної влади по запобіганню та реагуванню на випадки насильницьких дій в сім’ях. Однак, незважаючи на те, що закон фактично існував, на практиці він реально не діяв.
У чому причина? У страху потерпілих звернутися за допомогою, страху залишитися один на один з існуючою проблемою, розуміння відсутності ефективного реагування з боку правоохоронних органів. Процес захисту людського життя та свободи ускладнювався й складністю доведення факту насильства та недієвих методах покарання кривдника.
Новий закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суттєво змінив ситуацію. Він має запустити новий процес боротьби з сімейним насиллям, близький до європейських стандартів. Відповідно до норм Закону, незалежно від того, чи проживають постраждалі зі своїми кривдниками разом чи ні, їх можуть визнати такими. Щодо дітей, то постраждалими вони визнаються не лише від безпосереднього насилля над ними, але й у разі, коли дитина стає свідком такого насильства над членами своєї родини.
Що очікує кривдника?
- Терміновий заборонний припис
Даним приписом поліція обмежує будь-які контакти постраждалої особи та її кривдника, у разі існування реальної загрози для життя чи здоров’я постраждалої сторони. Відповідно до нього, особи не можуть проживати разом. Якщо ж людина не погоджується добровільно покинути спільне житло, поліція має право провести примусове виселення.
Діє такий припис протягом 10 днів. Кривдник може оскаржити його в суді. - Обмежувальний припис
Здійснюється на основі судового рішення за заявою постраждалої особи. Суд розглядає питання видачі обмежувального припису протягом не більше як 3 діб з моменту надходження відповідної заяви до суду. В такій справі судовий розгляд може відбуватися і без участі кривдника – у ситуаціях коли під питанням знаходиться безпека постраждалої сторони.
Цей припис забороняє обвинуваченій стороні перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою; зобов’язує усунути перешкоди у користуванні майном; обмежує контактування з постраждалою дитиною; встановлює заборону на наближення до місця проживання, навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою на визначену відстань. Також обмежувальний припис забороняє розшукувати постраждалу особу, переслідувати її та спілкуватися з нею будь-якими шляхами, як особисто, так і через інших осіб.
Рішення суду про обмежувальний припис підлягає негайному виконанню. Слід відмітити що навіть його оскарження не зупиняє його дію. Видається такий припис на термін від одного місяця до півроку. По закінченню терміну дії за рішенням суду він може бути продовжений ще на 6 місяці. - Внесення до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі
Усі факти домашнього насилля, інформація про кривдника та про постраждалих вносяться до даного реєстру. Метою його створення та ведення є захист постраждалих осіб, попередження повторних випадків домашнього насильства та протидія випадкам домашньому насильству. - Взяття на профілактичний облік, проведення роз’яснювальних робіт органами поліції, направлення на проходження виправних робіт на строк від 3 місяців до 1 року.
- Покарання
Стаття 172-3 Кодекс України про адміністративні правопорушення за вчинення домашнього насилля передбачає одне із наступних покарань:
– штраф у розмірі від 170 до 340 грн;
– громадські роботи терміном на 30-40 годин;
– адміністративний арешт до 7 діб.
За повторний випадок насилля протягом року може загрожувати:
– штраф від 340 до 680 грн;
– громадські роботи на 40–60 годин;
– адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Також існує Закон №2227-19, який передбачає кримінальну відповідальність за факти домашнього насилля. Даний акт набуде чинності 11 січня 2019 року. Наприклад, за систематичне домашнє насильство, відповідно до закону, кривднику може загрожувати одне з наступних покарань:
- громадські роботи на строк від 150 до 240 годин;
- арешт до 6 місяців;
- до 5 років обмеження волі;
- до 2 років позбавлення волі.
Підготувала Тетяна ОВСІЄНКО
Будьте першим, хто прокоментував "Насильство в сім’ї: як розпізнати та куди звертатись"