Протягом березня в рамках безкоштовних пішохідних ескурсій з ініціативи туристично-інформаційного відділу Житомирського обласного Центру народної творчості орнітологиня, наукова співробітниця Інституту зоології ім.І.І.Шмальгаузена НАН України Раіса Черничко знайомила житомирян із пташиним світом міста.
Зокрема, 23 березня з цією метою побували у Гідропарку, а вже 29-го – гуляли територією парку “Крошенський”, насолоджуючись весняними краєвидами і знайомлячись із різноманіттям птахів, яких там наразі можна зустріти.
Перш за все, пані Раїса звернула увагу на очерет, який частково спалили нещодавно на берегах водойми. Зауважила, що так робити не потрібно, а тим паче у весняну пору, коли там якраз починають гніздуватися птахи, а ще у парку зимує водяна курочка.
Першими учасників екскурсії зустріли лелеки в небі над парком, а далі над річкою Крошенка кружляло десятки мартинів звичайних (вони здебільшого гніздяться на острівцях, аби вода не затоплювала гнізда, а також можуть і на заломах минулорічного очерету). Згодом вдалося побачити мартина жовтоногого – це один з найкрупніших птахів родини мартинових.



Також була пара лебедів-шипунів (на сусідньому Соколовському кар’єрі Раїса Черничко раніше бачила інший вид) , крижні, сорока, чапля сіра, синиця блакитна, припутень, зеленяк звичайний, коловодник лісосий, кулик.



Деяких вдалося побачити на власні очі або в бінокль і вже традиційно визначали інших за голосом, використовуючи додатки на мобільних телефонах – “BirdNET” та “Merlin”. Для наглядності орнітологиня демонструвала світлини птахів на сторінках книги-визначника.


Власне, таке спостереження за птахами називають “бердвочинг” – любительська орнітологія, хобі, що включає також вивчення, фотографування та публікацію знімків у тематичних спільнотах. Для цього використовують біноклі та інші оптичні пристрої. Найбільш популярний бердвочинг у США та Великобританії. Загалом по всьому світу існують організації, клуби, що об’єднують таких любителів птахів. Між собою вони навіть влаштовують змагання – хто більше побачить і зафіксує птахів протягом певного періоду чи з певної точки. Багато спостерігачів мандрують своєю країною чи навіть їдуть в інші, аби знайти та відзначити у своєму списку більшу кількість птахів.


Найбільший інтерес в учасників ескурсії викликала пірникоза – кілька пар цих птахів зустріли на річці протягом всього маршруту та навіть могли поспостерігати за їх залицяннями. У весняному оперенні на голові у пірникози з’являються два пучки темних пер, які схожі на «вушка», і рудий з чорним «комірець» позаду щік. Це чудовий плавець і пірнальник, який може занурюватися на глибину до 20 метрів (зазвичай 4-6 м) якнайбільше на 3 хвилини, а також здатний проплисти кілька десятків метрів під водою.



Результати спостереження Раїса Черничко зафіксувала у своєму записнику, зазначивши дату і місце, час і погодні умови, а далі по черзі – вид птахів та кількість.


























Юлія ДЕМУСЬ
У краєзнавчому музеї в Житомирі стартували майстер-класи з писанкарства для дітей і дорослих (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Бердвочинг у весняному парку на Крошні в Житомирі (ФОТО)"