Нещодавно у Житомирському районі із діагнозом «правець» до реанімації була госпіталізована дев’ятирічна дівчинка. Така інформація з’явилась на офіційному сайті держустанови «Житомирського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України». За словами лікарів зараження відбулося через колоту рану стопи. І це вже шостий випадок зараження правцем в Україні за поточний 2017 рік.
Нагадаємо, що правець є небезпечним інфекційним захворюванням з гострим перебігом і часто закінчується летально. Хвороба пошкоджує нервову систему, викликаючи тим самим напругу скелетної мускулатури, яка супроводжується судомами. А збудником інфекції являються бактерії та мікроби, які, частіше за все, живуть у ґрунті та потрапляють в організм людини через рани на тілі.
Дівчинка була у край важкому стані, з усіма наявними симптомами хвороби: судомами, спазмами, тупим болем. І коли мова зайшла про термінове щеплення проти правця, виявилося, що такої вакцини в Житомирі немає. І лише завдяки небайдужим активістам міста, за допомогою сарафанного радіо та соціальним мережам, вакцину вдалось знайти у Києві.
Після злощасної ситуації з дев’ятирічною дитиною на сайті житомирської облдержадміністрації з’явилася нова інформація щодо отримання свіжих доз вакцин для профілактики інфекційних захворювань.
Сергій Березовський, начальник відділу мобілізаційної роботи та спеціальних питань управління охорони здоров’я ОДА, у свою чергу, коментує інформацію про закупівлю вакцин для Житомирської області:
«Всі вакцини закуплені за кошти державного бюджету України на 2016 рік. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01.08.2017 №881 Житомирська область отримала 20290 доз вакцини АКДП для профілактики у дітей кошлюка, дифтерії та правця; 35000 доз вакцини для профілактики гепатиту В «Еувакс».
Також у ОДА запевняють, що незабаром очікується постачання вже замовленої вакцини БЦЖ, спрямованої для профілактики туберкульозу, яку закуповує Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ за замовленням Міністерства охорони здоров’я України.
Таку інформацію вони оприлюднюють посилаючись на офіційний сайт МОЗ України.
За даними МОЗ витрачені кошти із державного бюджету минулого року, які були виділені на закупівлю імунопрофілактичних ліків, дозволяють виконувати додаткові закупівлі у разі нестачі вакцини в регіонах України.
Однак, як бачимо, в багатьох регіонах країни існує катастрофічна нестача на деякі види вакцин, а з приводу додаткового замовлення відповідальні особи мовчать.
Педіатр-імунолог житомирської області Людмила Головень, у рамках зустрічі, яку організувало громадське об’єднання «Батьки за вакцинацію», зазначила, що техніка вироблення вакцини в Україні була застарілою та неефективною, а тому її вирішили закрити.
«Україна вже досить довгий час закуповує вакцину у Європі, відмовившись від виробництва власної. Єдиний завод, який виготовляв вакцину в Україні, знаходився в Харкові, але його закрили, тому що техніка виробництва сильно застаріла – її не змінювали з 70-х років минулого століття».
З тих пір замовлення та закупівлю важливих вакцин Україна робить у країнах Європи.
Сьогодні у світі є дві найвідоміші компанії-виробники вакцин – Санофі Пастер (Франція) та ГлаксоСмітКляйн (Бельгія). Обидві мають міжнародну сертифікацію ВОЗ і обидві співпрацюють з українським міністерством охорони здоров’я. Нас запевняють, що замовлення і закупівлі імунопрофілактичних ліків відбуваються вчасно.
У той самий час в інтерв’ю для 5 каналу в. о. міністра охорони здоров’я України, професійний лікар та громадський діяч Уляна Супрун підтверджує інформацію про абсолютну, стовідсоткову наявність вакцини в Україні:
«На 2016 рік ми закуповуємо більше, на 2017 рік ще більше. У нас має бути 25% запасу вакцин, після цього, як ми вакцинуємо до 90% наших дітей і дорослих людей. Ми виділили досить коштів, щоби могли вакцинувати і новонароджених до трьох років, і також тих дітей, які в останні 5-6 років не вакцинувалися. Ми маємо більше ніж 100% для новонароджених до трьох років потребу на вакцину.»
На даний момент те, що повинно вважатися нормою, нам підносять як неабияке досягнення.
Але на практиці здебільшого такі «досягнення» виглядають зовсім інакше.
По-перше, у багатьох районних лікарнях деяких вакцин просто немає. Зокрема, вакцина проти туберкульозу БЦЖ, яку повинні робити дітям у перші сім днів їх життя, в житомирських лікарнях відсутня. А тому стурбовані родичі шукають альтернативні варіанти вирішення проблеми.
Або ж і зовсім їдуть в інше місто на щеплення заради здорового майбутнього малюка.
Батьки зізнаються, що їздити з новонародженою дитиною до інших міст – доволі ризикована справа. І річ не лише у стомлюючій дорозі, а й у незміцнілій після пологів матері та недостатньо загартованому немовляті. Проте, за відсутності інших варіантів дорослі змушені погоджуватися на будь-який вихід із ситуації.
Зворотною стороною медалі являється, навпаки, відмова батьків від важливої імунопрофілактичної процедури, навіть тоді, коли вакцина у лікарнях наявна. Лікарі збентежені відмовою багатьох батьків вакцинувати своїх дітей та закликають ретельно підходити до такого важливого питання як щеплення.
І в той час, як медики нагадують про важливість вакцинації, а батьки прибігають до будь-яких способів, і часто – нелегальних, аби убезпечити дітей від різних видів інфекційних захворювань, на офіційному рівні впоратися з проблемою дефіциту імунопрофілактичних засобів все ще не можуть. Адже за документами такої проблеми як відсутність вакцини просто немає: завчасні задокументовані закупівлі тому підтвердження. Тоді чому ж довгоочікуваних ліків не має на місцях? Тим часом жителі міста звертаються до уповноважених осіб лише з одним-єдиним питанням: «Що робить глава МОЗ на своїй посаді?»:
Марія Денисевич
Будьте першим, хто прокоментував "Вакцина у Житомирі: всі чули, ніхто не бачив"