coin24 crypto exchange
1xfan manager
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Чи потрібен армії військовий капелан ?

Чи потрібен армії військовий капелан ?
Чи потрібен армії військовий капелан ?

Хто такий капелан, навіщо він потрібен та чи не порушує це законодавство України,-  спробуємо з’ясувати.

Хто такий капелан ?

У сьогоденному житті України люди все частіше чують із засобів масової інформації слово «капелан». Так ось – це людина, яка виконує роль священнослужителя в армії. Його посада прирівнюється до заступника командира. Окрім релігійно-освітньої роботи до  обов`язоків капелана входить задоволення релігійних потреб військовослужбовця. Він  також опікується родинами військових та ветеранами. Військовий священик повинен контролювати духовний стан бійця. Перебуваючи на службі разом із військовими капелан стає для них товаришем. В Україні перед тим як стати капеланом священик повинен пройти співбесіду з командиром військової частини та отримати призначення, а за кордоном пройти спеціальні курси.

«Капелани – це важлива частина життя військового. Хлопці дійсно мужні духом, але всі ми люди і з часом втрачаємо той яскравий промінчик надії. Дуже важко жити буз надії, тому ми допомагаємо знайти її у вірі. Дуже багато хлопців, які не вірують, ми просто спілкуємось. Не люблю казати я « спілкуємось як психологи» говорю – як прості люди. Треба ставитись людяно і тоді ти зможеш їм допомогти. Ми дійсно їм потрібні, це можна побачити в їх очах» – Максим Клімов військовий капелан.

Якої має бути  віри капелан?

У нашій країні людей не обмежують у виборі власної релігії.  Тому у збройних силах України можна зустріти військових різних релігій світу. Так якої релігії має бути капелан,  якщо брати досконалий варіант армії то вона має мати представників різних конфесій. Людина це окрема індивідуальність тому повинен бути особливий підхід. Капелан звісно може допомогли людині іншої віри але між ними не буде саме того священного зв’язка.

Це щось нове для України?

Капелани для України – це не щось нове: ще у період Запорізької Січі була згадка про капеланів. Саме там була збудована переносна капличка.  Із часом всюди, де була розташована Січ, будувався храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Її свято стало днем Запорозької Січі. Коли козаки вирушали у похід капличка разом зі священнослужителем рушала з ними. Саме той, хто супроводжував її, і називався капеланом. Він молився за бійців, благословляв на похід та  відспівував загиблих.  А у 2005 році військові священики були в Косово та Іраку на посаді психологів.

Чому важливо підтримувати духовний стан бійця ?

Час іде, змінюється культура суспільства. У першу чергу змінюється духовне життя народу. В таких умовах можливо спостерігати втрату духовної орієнтації. Змінам підлягають і людські цінності. Люди надають перевагу зовсім іншим речам. Гостру потребу у духовному просвітленні потребує  армія. Можливо саме тому ми говоримо про необхідність капеланів.

 «Капелани дивляться за духовним станом військовослужбовців. Він насамперед налаштовує бійся. Можна сказати, що вони психологи, та займаються психологічним станом хлопців. Взагалі важливо вірити в щось, а на війні всі зневірюються, треба мати людину, яка буде тобі нагадувати про віру. Церква завжди боролася за цінності людей І взагалі віруюча людина поводить себе у житті стриманіше та ставиться до всіх с повагою», – говорить Олександр Лиманець, викладач Житомирського військового інститут, який досліджує проблеми капеланства уже понад  15 років.

Капелани у наш час

В Україні відродження богослужіння в армії пов’язано із ситуацією на сході країни. Церква не змогла довго стояти осторонь.  Священики масово почали надавати волонтерську допомогу, як психологічну, так і матеріальну. На жаль, через закон вони не мали можливість знаходитись серед військових на постійній основі.

Розуміючи важливість урівноваженого духовного стану бійців, чиновники склали декілька документів, судячи з яких в Україні  капелани отримають офіційний статус. У квітні місяці цього року на новинних сайтах можна було спостерігати офіційну  заяву від начальника Головного управління морально-психологічного забезпечення генерал-майора Олега Грунтковського про те, що 15 травня з’явиться посада військових капелан. Введення капеланства в ЗСУ було здійснене у два етапи. Перш за все до кінця червня військові капелани були представлені для бойових підрозділів, а до кінця року в усі підрозділи збройних сил.

У жовтні 2015 році вже йшла мова переведення військових капеланів на контракт про це говорив секретар РНБО Олександр Турчинов. А в квітні 2016 Президент Петро Порошенко доручив Міністерству оборони прискорити розробку положення про капеланство в Збройних силах України та інших силових структурах.

Але на практиці звання капелана у частинах з’явилось на початку 2017 року. І на даний час  саме ця професія має попит.

Інститут капеланства

Не зважаючи на спроби налагодження стосунків з військовими священиками різних конфесій офіційного навчального закладу для підготовки капеланів в Україні не існує досі. Але наразі вже йде мова про створення Інституту у Києві, що пов’язано із попитом на дану професію.

Якщо в Україні тільки йде мова про створення, то у багатьох європейських країнах вже давно розвинута освітня програма для капеланів. За стандартами Європи перед тим як стати капеланом священик зобов’язаний пройти навчання в одному із цих інститутів. Там його навчають не тільки духовно-психологічній поведінці, а й основам військової справи. Європейці стверджують, що  капелан має мати добру фізичну форму.

Як живуть капелани на передовій

Володимир Янчук із травня місяця цього року є капеланом 95-тої окремої десантно-штурмової бригади. Як тільки церква запропонувала йому посаду, він одразу погодився. Говорить, що  це пов’язано із патріотичним духом.

« Великої різниці між священиком та капеланом не має. Що в церкві людина приходить із своїми душевними проблемами і тут так само. Єдине, що різниться це підхід до людини у мирному житті , яка веде спокійне життя, а та до людини, яка була у зоні бойових дій або знаходилась там під час обстрілів коли треба виконувати три обов’язки водночас. Розумієте у людини, яка була на передовій зовсім друге світобачення можна сказати їй складніше у духовному плані. Треба мати свій підхід. Хлопці завжди нормально ставляться до нас. Звертаються за допомогою. Багато хто із священиків пов’язують роботу із волонтерством, щоб допомогти хлопцям. Наприклад у мене багато друзів по усій Україні і якщо щось треба я звертаюсь до них і прошу допомогти бійцям. Ось така в нас робота.»

 

Чи є капеланство порушенням закону?

У Конституції України говориться:  «Церква та релігійні організації в Україні відокремленні від держави..». Чи можна говорити про те, що ряд документів, які надають офіційного право капеланам бути в армії – це пряме порушення законодавства. Або чи призведе це до єднання церкви з державою ? Це питання залишається відкритим.

Церква із свого боку намагалась налагодити стосунки із державою: вона  звернулась до Президента України з рядом таких пропозицій:

  • Розробити концепцію дій священиків у збройних силах України. Ця концепція передбачала винесення на обговорення  пропозицій  трьох сторін конфесій, держави та силових структур.
  • Після прийняття загального рішення про концепцію дій, необхідно  внести зміни до Закону „Про свободу совісті та релігійні організації”. Наступним кроком мало б бути створення Положення про інститут військових священиків у військових структурах та внесення доповнень до Статутів Збройних Сил України. Також необхідно створити виборчу комісію, яка буде обирати священослужбовців. Такі комісії мають бути як у конфесіях, так і у Збройних Силах.
  • Збудувати на територіях частин каплички або храми, де будуть проводитись богослужіння.

        Потрібні капелани військовому?

Капелан він, і священик, і психолог, і товариш по службі. Він завжди поряд. Бійці говорять, що вдячні за можливість поспілкуватися, адже дуже важливо коли є людина, яка може допомогти тобі.

«Коли ти знаходишся декілька місяців далеко від дому. Ти не бачиш сім’ю. Це пригнічує тебе. Постійно хтось гине навколо тебе. До цього не можливо звикнути. Ти живеш у постійному страсі. І коли ти вже не можеш нормально мислити, тоді йдеш до священика, як зараз говорять капелана. Спочатку ми соромились, а потім всі почали ходити, не обов’язково молитися, просто поговорити про свій внутрішній біль. Він дійсно допомагає, можна сказати розуміє тебе.» – каже майор Олег Ковальчук

Підводимо підсумки

Отже, капеланство як окрема професія на даний час існує в Україні. Навчитися священикам військовій справі, а точніше прямим своїм обов’язкам на лінії фронту, в нашій країні немає де. Зі слів бійців (а кому як не їм знати)  чітко зрозуміло, що капелани в українській армії потрібні.

Тому ми чекаємо на реальні практичні кроки від держави…

Валерія ВОЛОДІНА

Будьте першим, хто прокоментував "Чи потрібен армії військовий капелан ?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*