З наближенням новорічних свят у стрічці новин соціальних мереж ви можете випадково натрапити на пости про підсумки року. Не для всіх вони проходить безболісно. До цього ніколи не можна бути готовим — завжди зненацька та недоречно. І ось тепер ви змушені сидіти і згадувати, що класного мали протягом року. Добре, якщо вам є що згадати — поїздку за кордон, незабутній відпочинок, нове омріяне авто чи ще щось. Але якщо нічого? Вам здається, що ваші досягнення ніщо, порівняно з досягненнями ваших друзів у Фейсбуці.
Стоп! Не варто панікувати. Воно того не варте. Для того, щоб підсумки року пройшли безболісно, спецпроєкт «PsycheЯ» від Patriot Defence / Захист Патріотів підготував новорічний підкаст.
Не забувайте, що пости про те, «яким прекрасним був рік, що минає» не завжди чесні, адже люди схильні перебільшувати, виставляючи напоказ лише історії свого успіху, ховаючи глибоко всередині свій біль. Головне для них — не бути гіршими за інших. Проте через усвідомлення того, що в соціальних мережах мешкає позірне щастя, може не відпускати відчуття власної нікчемності.
Експерти запевняють, що те, що люди здатні називати «невдалим роком», є поштовхом до змін, закликом до осмислення існування. Стан щастя і задоволення розслабляє, стан розчарованості — спонукає до дій. Тому його можна сприймати, як дуже непростий, але подарунок. Якщо людина зможе ним скористатись, тобто зробити внутрішні висновки — якість її життя зміниться колосально.
Підбивати підсумки року варто, лише якщо ви цього справді хочете. Це може бути непростою роботою по переосмисленню свого життя, по розумінню того, де ви зараз перебуваєте, куди хочете йти далі і чи плануєте щось змінювати. Зовсім необов’язково прив’язувати його до свята Нового року, Різдва чи будь-яких інших, у такий спосіб підвищуючи стрес від суспільних очікувань. Можливо, підбиття підсумків краще перенести на більш спокійний час.
Якщо ж ви справді маєте внутрішній поклик подивитися на своє життя в ретроспективі і зрозуміти, що у вас відбулося за цей проміжок часу, спробуйте це зробити справді усвідомлено. Зверніть увагу на свої навіть маленькі досягнення — саме вони створили вас нового, яким ви є сьогодні. Подумайте про речі, які надихали вас протягом усього року. Подумайте про людей, які були з вами поруч.
Замість того, аби намагатися згадати досягнення «такі, як в стрічці фейсбуку», дайте собі відповіді на такі питання. Вони не знецінюють ваш досвід, а навпаки, роблять його унікальним.
- Чого нового ви навчилися?
Можливо, ви навчилися слухати своїх близьких і чути їх.
Можливо, ви навчилися радіти дрібничкам.
- Від чого ви позбавилися?
Можливо, ви знайшли в собі сили вийти з токсичних стосунків.
Можливо, ви нарешті звільнилися з роботи, яка була вам не до вподоби.
- У чому ви стали кращими?
Можливо, ви навчилися просити вибачення і пробачати
Можливо, ви почали займатися спортом.
- Кому ви допомогли?
Можливо, ваш друг був у депресії, а ви були поруч тоді, коли він потребував вашої підтримки.
Можливо, ви почали займатися волонтерською діяльністю.
- Які страхи або комплекси ви побороли?
Можливо, ви більше не боїтеся казати «ні».
Можливо, ви більше не боїтеся зізнатися собі, що могли помилятися.
- Чим ви можете пишатися?
— ви стали сильнішими;
— впоралися майже з усім:
— були собою і намагалися бути з собою чесними;
— вижили (а це вже важливе досягнення!)
— старалися, як лише могли.
І тоді ви помітите, що ви стали кращими, ніж були рік тому.
Коли підсумки підбито, подумайте про те, як би ви хотіли провести ці свята. Тому якщо для вас посиденьки перед телевізором, сімейне застілля чи тривалий сон зранку першого січня не є атрибутами Нового року, дозвольте собі зламати систему.
Святкуйте наодинці, закутавшись у плед та згадуючи найприємніші моменти року. Святкуйте з друзями, граючи у твістер або кидаючись сніжками (якщо сніг таки випаде). Святкуйте з незнайомими людьми під ялинкою на головній площі міста. Або ж не святкуйте взагалі, якщо вам так хочеться. Дозвольте собі зробити щось для себе — це ваше життя і ваш новий рік.
І головне пам’ятайте, що єдина людина, яка найкраще зможе подбати про нас — це ви самі. І це як ніколи важливо пам’ятати під час новорічних свят.
Будьте першим, хто прокоментував "Як підвести підсумки року безпечно для свого психічного здоров’я"