Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1xfan manager
1X FAN models

Семенівська ОТГ Бердичівського району. Зміни прийшли чи потрібно ще почекати?

Семенівська ОТГ
Семенівська ОТГ

Реформа децентралізації крокує країною, перетворюючи білі плями населених пунктів з застарілими сільськими та районними радами на нові економічні та адміністративно-територіальні утворення – ОТГ (об’єднані територіальні громади). Україна не перша країна, яка проходить важкий етап об’єднання територій задля створення потужних економічних зон, які приноситимуть прибутки та сприятимуть підвищеню соціальних стандартів.

Найближчі наші сусіди, країни колишнього Радянського Союзу, розпочинали шлях відходу від наказів центру з 1994 року і завершували його лише на початку 2010-х, вдалим прикладом є Польща, в них відразу відбувалися процеси реформування та перехід до ринкової економіки і початок децентралізаційних процесів. Варто помітити – процеси відбувались паралельно!

Якщо ж Польща це робила 20 років, Україна створює цей механізм «на ходу»,  і процес впровадження реформи сьогодні випереджає законодавче його забезпечення. Крім того необхідно активізувати комунікацію з громадами, адже у деяких населених пунктах окремі люди навіть не знають, що таке «децентралізація». Скептиків вистачає, особливо там де є політичні впливи на процес реформування. На щастя Житомирщина сьогодні показує позитивний приклад і є лідером по кількістю створенню громад по Україні, окремі із яких є лідерами в рейтингу спроможності, як наприклад Ушомирська ОТГ, є частина слабших громад, але процес децентралізації передбачає об’єднання та приєднання між існуючими ОТГ та до ОТГ.

Мабуть Ви задаєте собі питання, навіщо створювати ОТГ, якщо стара система працює та контролює процеси діяльності відповідного територіального утворення? Головне слово в цьому реченні – це контроль. Його необхідно замінити на «надання повноважень». Як тільки ми це зробимо, відразу треба ламати систему, або ж вона зруйнується як картковий будиночок.

Система поділу на райони та області (записана в Конституції) по факту віджила себе, вона занадто централізована. Зміни відбуваються вже сьогодні, але система пручається.

Громади отримали більше повноважень та більше фінансових ресурсів і повинні розподіляти свої доходи між усіма учасниками об’єднання та проектами «проїдання» та розвитку. Таким чином саме громади зацікавленні у залученні інвесторів. Громадяни розуміють, що це так званий «шлюб за розрахунком», але при цьому розрахунок кожен може мати такий, скільки отримає сам.

Сьогодні основною проблемою для ОТГ є перехід від політики латання дірок до стратегічного розвитку, коли бюджетні кошти витрачатимуть на будівництво виробничих потужностей, які приноситимуть кошти. Для цього необхідний людський ресурс, який у деяких громадах обмежений.

Після ноти песимізму, перейдемо до позитивних сторін впровадження децентралізації. Порівняємо результати діяльності місцевих бюджетів від моменту початку децентралізаційних процесів:

Такі цифри не завжди передають реалії життя ОТГ, поки не приїдеш на «місця», щоб побачити, які зміни відбуваються насправді. Зараз в Житомирській області налічується 32 об’єднані територіальні громади, 29 жовтня відбулися чергові вибори, після яких буде створено ще 13 громад, в загальній сукупності до 2017 року буде 45 самостійних утворень.

Сьогодні ОТГ отримали фінансову підтримку у вигляді субвенції,  фонду ДФРР, експертна підтримка Центрів розвитку місцевого самоврядування у питаннях навчання працівників ОТГ та підготовки заявок до міжнародних грантових фондів. Цей перелік не є вичерпний, він може розширюватися до можливостей громад.

В свою чергу, головними недоліками впровадження є:

  • Дефіцит кадрів для управління новими ОТГ.
  • Недостатність досвіду керівників.
  • Недосконале законодавство.

Загальна інформація озвучена, тому перейдемо до громади в Житомирській області, яка встигла набрати розголосу по цілій Україна як ОТГ, на помилках котрої потрібно навчатися, щоб не допустити майбутніх колективних судових розглядів. Це Семенівська об’єднана територіальна громада Бердичівського району Житомирської області. Семенівська об’єднана громада була створена 18 грудня 2016 року.

 Протягом 10 місяців існування відбулись потужні системні зміни, як у розвитку інфраструктури, так і в соціальній та економічній сфері. Що чекає на сусідні сільські ради? Якщо до 1 вересня 2018 року ці громади не створять ОТГ їх об’єднають примусово і у тому форматі, який буде визначений чиновниками, а не у громаді людьми.

Відповідно до діючого Закону України «Про добровільне об’єднання громад» об’єднання відбувається на засадах добровільності, а визначальним принципом для обрання потенційного адміністративного центру є економічна розвиненість його територій та належна інфраструктура. Проаналізувавши населені пункти, що знаходяться на цій території, було вирішено – центром стане село Семенівка. Окрім всього іншого, саме в цьому населеному пункті проживає найбільша кількість мешканців і воно знаходиться в самісінькому центрі майбутньої об’єднаної громади.

Розрахунки говорять, що гуртування в рамках децентралізації призведе до зростання бюджетних коштів і це утворення стане спроможним не лише втримати наявну інфраструктуру, а успішно надалі розвиватися.

Відповідно до податкового та бюджетного законодавства основними податками, які наповнюватимуть місцеві бюджети, стали:

  • 60% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб);
  • 5% з реалізації підакцизних товарів;
  • 100% єдиного податку;
  • 100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт);
  • 100% плати за землю;
  • 100% плати за надання адміністративних послуг;
  • 25% екологічного податку.

Перейдемо до перших етапів формування ОТГ

«Під час виборчої кампанії голови Тереховецької, Закутинецької, Великонізгірецької, Іванківської, Красівської сільрад та нардеп від БПП Олександр Ревега агітували за Наталію Семенюк, голову Хажинської сільради, на виборах голови Семенівської ОТГ. Все це дійство відбувалося у приміщення Великонизгірецької школи 2 грудня. Також раніше, агітація за Наталію Семенюк, 30 листопада, відбувалася у дитячому садку Іванківці. Відповідні відео були опубліковані у мережі «Youtube» – доповідає онлайн-газета «Бердичів ДІЛОВИЙ».

«Під час виборів голови ОТГ було помічено багато порушень, які були подані журналістами до правоохороних органів, але більше ніж відповіді на те, що заяви будуть розглянуті, ніяких юридичних дій проти винуватців не відбулося. 18 грудня 2016 року голова Великонизгірецької сільради Бердичівскього району Анатолій Білик напав на журналіста (був спостерігачем на окрузі), який накрив «наливайку» на виборах депутатів та голови Семенівської ОТГ Бердичівського району»

19 грудня деякі партійні осередки почали повідомляти про попередні результати виборів, які 18 грудня відбувалися в 22 об’єднаних територіальних громадах Житомирської області.

За інформацією Житомирської облдержадманістрації 18 грудня в об’єднаних територіальних громадах Житомирщини проголосувало 87576 осіб, що становить більше 50 % від загальної кількості виборців (174200). Найвища явка зафіксована в Краснопільській сільській ОТГ (Чуднівський район) – 67,1 %, Семенівській сільській ОТГ (Бердичівський район) – 67,5 % та Вільській сільській ОТГ (Черняхівський район) – 69,2 %. Найнижча – у Довбиській селищній ОТГ (Баранівський район) – 42,6 %.

Але як завжди буває після українських виборів, з’явилась група активістів, які були незадоволені результатами. Через 4 дні після виборів ці люди приїхали під стіни ОДА, влаштувавши пікет проти створення ОТГ. Деталі у відео.

Територія громади

Спроможна Семенівська територіальна громада з 18.12.2016 базується на частині території Бердичівського району. Завдяки об’єднанню, до складу громади увійшли 12 сіл 6 сільських рад, загального розміру 196 кв. км.

Мінімальна відстань населених пунктів до адміністративного центру складає 3,3 км, максимальна (1 населеного пункту) – 18,5 км.

Податок на землю громади, на 90% лишається в бюджеті ОТГ.

Інформація щодо об’єднаних територіальних громад (за даними про проведення чи призначення перших місцевих виборів)

Найближчі ОТГ:

Червоненська селищна ОТГ (25.10.15, Житомирська область);

Глуховецька селищна ОТГ (29.10.17, Вінницька область)

Економічний потенціал

Найбільшу питому вагу в промисловості займає легка промисловість.

Найбільші функціонуючі промислові підприємства: ТОВ «Мяркіс». Транспортувальне розподільче підприємство, через яке здійснюється постачання природного газу: ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» філія УМГ «КИЇВТРАНСГАЗ» Бердичівське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів.

У галузевій структурі сільського господарства рослинництво становить 98,5%, тваринництво – 1,5%.

Основні сільськогосподарські підприємства, які здійснюють діяльність у галузі тваринництва: ФГ «Чорноус», ПП «Украгролад», ПП «Климчук».

Торгівельні послуги надають 28 торгових точок, у тому числі 18 магазинів, 4 АЗС, 1 АГНКС та 5 закладів громадського харчування на 335 посадкових місця. Магазини є в усіх селах громади, окрім с. Нова Олександрівка, в якому здійснюється виїзна торгівля та в с. Кикишівка.

Транспортне сполучення забезпечується автомобільними дорогами загального користування державного та місцевого значення.

Транспортний комплекс представлений приватним підприємством та приватним підприємцем, які надають послуги з пасажирських перевезень на 7 автобусних маршрутах.

Бюджетна інфраструктура

Семенівська ОТГ має 36 закладів соціальної інфраструктури, серед яких:

Аналізуючи фінансовий стан громади, необхідно дослідити виконання бюджетів ОТГ. Згідно інформації із сайту gromada.org.ua та відповідного сайту Семенівського ОТГ, ми можемо зробити висновки про фінансову діяльність:

Населення громади

12 населених пунктів Семенівської ОТГ об’єднала в собі понад 5197 мешканців сільського населення (в тому числі дітей: дошкільного віку – 333, шкільного віку – 567), яке в переважній більшості працює на фермах, соціальних закладах, підприємствах з обмеженою відповідальністю та підприємствах нацзначення.

Висновки

На завершення потрібно додати те, що не можна було сказати в окремому пункті. Чому ж при таких чудових результатах розвитку громада пасе задніх в сучасних реаліях? Я виділю такі пункти, які повинні стати для керівників ОТГ рушієм прогресу:

  • Old School. Звертаючи увагу на віковий поріг та кількість молоді в ОТГ, можна прямо сказати – старші керівники зовсім не креативні. Не всі розуміють, що таке гранти, ко-воркінг та арт-простір. Вони живуть у старому світі.
  • Soveticus forever. Більшість населення живе в часі, коли держава їх постійно опікувала і давала завдання, а вони в свою чергу його виконували та отримували «бутилку кефіра і півбатону». Якщо населення не хоче змінюватися само, його змінить або час, або реформи.
  • Молоді зась! Якщо раніше для молоді стати до влади було чимось неймовірним, то сьогодні є численні приклади коли громади очолюють молоді фахівці, а молодих депутатів більшає. Хоча легким цей процес «омолодження влади» назвати важко!

Юрій МЕЛЬНИК

 

Будьте першим, хто прокоментував "Семенівська ОТГ Бердичівського району. Зміни прийшли чи потрібно ще почекати?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*