1xfan manager
1X FAN models
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Автор урбаністичного блогу про Житомир розповів про мету створення та подальше використання мапи старовинних дверей міста (ФОТО)

Автор урбаністичного блогу про Житомир розповів про мету створення та подальше використання мапи старовинних дверей міста

Більше року тому з’явився блог «Житомир Urban News», який наразі представлений тематичними дописами у соцмережі Фейсбук і Телеграм-каналі.

Сергій – автор блогу, у коментарі «Житомир таймс» поділився, що цей проєкт – не комерційний, тож більшість контенту створює самостійно, а також періодично долучаються інші автори чи учасники спільноти.

«Поки я не є офіційним співробітником компанії чи установи у сфері архітектури або урбаністики, однак вже доволі давно активно вивчаю, беру участь в різних заходах, повʼязаних з цими сферами. Власне, тому і був створений відповідний блог, – пояснює Сергій. – Як автор, опрацьовую різні джерела, збираю матеріал, комунікую з різними людьми, аби оприлюднена на сторінках блогу інформація була достовірною, точною. Напрямків блогу багато, але, якщо охарактеризувати їх одним словом, то це все про урбаністику. Також блог має і окремий напрямок, який повʼязаний з архітектурою нашого міста».

Наприкінці жовтня у блозі було опубліковано повідомлення про старт нового проєкту «Житомир Urban News», що передбачає створення мапи старовинних дверей у Житомирі.

«Це своєрідна база даних, де буде мапа, на якій кожна позначка представляє конкретні двері, а їхній колір показує їхній стан збереження. Кожен об’єкт матиме адресу, детальне фото дверей та в майбутньому опис з можливим посиланням на фото елементів навколо дверей та будинку, якщо його автентичність збережена повністю або частково. Також на мапі будуть позначені й ті двері, які вже втрачено, але пам’ять про них буде збережена через архівні фотографії та дані», – повідомив Сергій та закликав інших надсилати такі світлини дверей із зазначенням адрес та іншої актуальної інформації, аби спільно задокументувати і зберегти ці архітектурні скарби для майбутніх поколінь.

На пропозицію особливо активно відгукнулися підписники Телеграм-каналу, які у коментарях активно почали ділитися знімками різного періоду, а у фейсбук-спільноті писали про вулиці, де наразі ще можна знайти двері, що відповідають задуму проєкту.

Автор блогу зізнається, що сама ідея виникла спонтанно, але, як показала реакція соцмереж, іншим це теж цікаво. Багато хто, і Сергій в тому числі, прогулюючись містом, звертають увагу на старовинні двері, та з кожним роком їх стає все менше – одні з часом приходять у непридатний вигляд, інші нові власники замінюють на більш сучасні металеві, пластикові та лише зрідка дерев’яні, деякі будівлі взагалі зносять.

«Однозначно ця тема цікавить людей. Деякі знайомі навіть спеціально гуляють так, аби якомога більше відшукати таких дверей. Двері – це свого роду окремий і самостійний елемент будівлі, – веде далі Сергій. – Оскільки я й сам непогано знаю, де всі ці двері знаходяться, і якась частина фото в мене вже була, то у певний момент вирішив, що було б непогано зробити щось на кшталт мапи, де люди могли б розуміти, куди потрібно йти. Думаю, за місяць мапа вже буде готова. Конкретних планів щодо її використання чи загалом розвитку проєкту ще немає, адже ідея дійсно спонтанна і вона не виходила на дискусійний рівень. Втім, над майбутніми потенційними результатами вже задумувався, тож в першу чергу хотів би, щоб цей проєкт привернув увагу до культурної спадщини, а саме до дверей та загалом столярного мистецтва, а також висвітлити те, що місто не бідне, скажімо так, на розкішні і старі двері, тому з ними потрібно щось робити.

У близькій перспективі проєкт може стати своєрідним прогулянковим маршрутом для місцевих і туристів, адже цей маршрут покаже не тільки всі двері, але й загалом весь старий Житомир, бо, пройшовшись маршрутом, можна буде побачити, як формувалось і розвивалось місто, купу локальних автентичних і цікавих елементів, яка архітектура і в яких місцях була притаманна та багато іншого. Крім цього, хотілося б, аби вже у співпраці з органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, громадськими організаціями, меценатами та всіма небайдужими ми змогли б створити проєкт по реставрації окремих дверей, адже є будинки, які зберегли автентичний або близький до автентичного вигляду фасад, де двері є невідʼємною чеснотою»».

У конктесті цього, впевнений автор блогу, не менш важливим є привернення уваги органів культурної спадщини до проблеми заміни автентичних дверей на памʼятках архітектури чи просто старих, але на автентичних будинках, адже за останні роки безслідно зникло до 10 абсолютно неповторних дверей, які були, дослівно, «замінені незрозуміло чим».

«Було б добре, щоб двері почали вносити до реєстру, як невідʼємний елемент охорони памʼятки, для запобігання подальшого руйнування і знищення. Ще як варіант, щоб у тих будинках, які не несуть ніякої цінності, втратили автентичність і власники хочуть позбавитись від дверей, аби місто втручалося у ситуацію – двері вилучалися на зберігання та подальшу експозицію в межах виставки, окремої експозиції чи музею, – пропонує Сергій. Думаю, це саме та архітектурна річ, яку можна помістити в приміщення, і вона розкаже та покаже як виглядало місто в деталях, наскільки було розвинутим столярство. Загалом це все має вийти на рівень обговорень в місті, щоб були залучені різні спеціалісти і органи, розроблена стратегія по дверям».

Дверей, які підходять за умовами проєкту, наразі є більше трьох десятків (період кінця 19 – початку 20 століття). Всі вони вже були віднайдені та внесені у список. Стан у всіх переважно середній, незначна відсутність окремих елементів, полущене або нерівномірне покриття. Трапляються поодинокі зразки хорошому стані, де видно, що власники власноруч проводили ремонтно-реставраційні роботи. Найчастіше зустрічаються в районах садибної забудови. Команді проєкту вдалося зібрати велику кількість фото, підготувати майже половину текстової інформації, а зараз знаходяться на етапі визначення платформи з розміщенням даних – щоб мапа була візуально приємною і зручною.

«Підписники і небайдужі люди тільки фотографують і скидають фото. У мене особисто найбільще часу йде на фотофіксацію дверей, бо не кожен день є вдалим для цього. Я один роблю всю роботу з збиранням, сортуванням і внесенням інформації. Це не так складно адже використовуються вже готові програми для внесення інформації на мапу, але часу трохи займає, – додає наостанок автор блогу «Житомир Urban News».

Юлія ДЕМУСЬ

ФОТО підписників «Житомир Urban News»

Фісташкова паста і тісто катаїфі: житомирянка Олександра Ільченко про смак та особливості приготування трендового дубайського шоколаду (ФОТО)

Відьми, маги та павуки: “Космічний Хелловін” у музеї в Житомирі (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Будьте першим, хто прокоментував "Автор урбаністичного блогу про Житомир розповів про мету створення та подальше використання мапи старовинних дверей міста (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*