«Бігати мають дані, а не люди»: з 23 серпня в Україні почав діяти закон про цифрові паспорти

Україна – перша держава у світі з цифровими паспортами, які мають таку ж юридичну силу, що й паперові документи. З 23 серпня в країні набув чинності закон про цифрові паспорти, згідно з яким чиновники більше не можуть вимагати паперові документи в громадян, адже ті мають можливість надати документ в електронному вигляді через застосунок «Дія».

«5 жовтня 2020 року під час першого Diia Summit Президентом України було оголошено початок роботи над режимом “paperless” (без паперів, – ред.). До першого вересня цього року мали бути узгоджені всі нормативні документи, здійснена технічна підготовка для того, щоб жоден державний орган чи чиновник не могли вимагати в громадянина якусь довідку, якщо ця інформація є в електронному реєстрі. Тому бігати мають дані, а не люди. Саме для реалізації цього напрямку була пророблена дуже потужна робота. Президентом було підписано закон України, згідно якого з 24 серпня електронні документи в застосунку “Дія” прирівнюються до їх паперових або пластикових аналогів», – розповів керівник експертної групи впровадження та оцінки якості надання електронних послуг Міністерства Цифрової Трансформації України Денис Іванов під час зустрічі у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства.

Ще в середині серпня Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомляв, що кількість активних користувачів онлайн-сервісу державних послуг «Дія» перевищила 6 мільйонів осіб. Більшість з них нововведеннями задоволені, роботою додатку теж.

«Користуюсь застосунком “Дія” майже від початку його запуску. Дуже зручно, коли завжди під рукою всі необхідні документи. В мене завантажені закордонний паспорт, ідентифікаційний код, водійське посвідчення, а також сертифікати про вакцинацію. По факту, мені вже не потрібно носити з собою паперові чи пластикові документи, після того, як документи в “Дії” прирівняли до їх нецифрових аналогів. Дуже була здивована швидкістю отримання COVID-сертифікату. Тільки отримала другу дозу вакцини, як сертифікат вже можна була згенерувати в застосунку. Не потрібно вже записуватися до сімейного лікаря та чекати отримання того ж бумажного варіанту сертифікату. Наявних недоліків не бачу, все максимально просто та швидко працює», – відзначила користувачка додатку Діана Олексюк.

Але є й прихильники паперових документів, які принципово не переходять на цифрові документи та вважають переваги додатку не очевидними. Наприклад, житомирянин Андрій Ковальчук зазначає: «Про застосунок знаю, чув багато відгуків від друзів. Особисто я “Дією” не користуюсь, якось немає потреби та й не хочу збирати всі свої документи в один додаток. Якщо ж виникне ситуація, коли я поїду кудись без документів, які терміново знадобляться, то тоді я можливо задумаюсь, швиденько встановлю додаток та вирішу питання. А поки не бачу сенсу».

Відтак, для посвідчення своєї особи цифрові ID-картку та закордонний паспорт можна використовувати:

  • під час подорожей залізничним або повітряним транспортом у межах країни;
  • під час медичного обслуговування, банківських операцій;
  • під час отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг, а також на пошті;
  • для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів;
  • під час придбання товарів у магазині;
  • при вході до адміністративних будівель.

У кожної організації повинні бути зчитувальні пристрої, які дозволять розшифрувати інформацію про власника паспорта з системи «Дія». Якщо ж після 23 серпня ваш цифровий документ не приймають, то ви можете звернутись до служби підтримки, яка працює цілодобово. Потрібно зазначити деталі: де та за яких обставин ваш цифровий документ не прийняли і команда впровадження спробує розібратися в ситуації та владнати її.

Вікторія КОС

Будьте першим, хто прокоментував "«Бігати мають дані, а не люди»: з 23 серпня в Україні почав діяти закон про цифрові паспорти"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*