HOVER
INNA BILA
IT LAB STUDIO

Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)

preview 5 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)

Більше року тому Times.Zt.Ua писав про реконструкцію стадіону «Полісся». Тоді ми звернули увагу на цікавий факт: будівельники дбайливо зберегли декоративне мозаїчне панно на зовнішній стороні головної  трибуни. Мозаїка ця з’явилася тут напередодні Олімпіади-80. Панно являє собою червону емблему московської олімпіади в обрамленні безкінечної кількості червоних і червонуватих прапорів. Говорити про якусь художню цінність нема смислу: це типовий набір штампів монументальної пропаганди часів брежнєвського «застою». Який чітко підпадає під дію Закону про декомунізацію.

DSC 0200 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)

Крім того, мозаїка безпардонно спотворює емблему міжнародного олімпійського руху. На офіційній емблемі олімпійського руху червоне лише одне кільце, яке символізує Америку. А тут червоні усі п’ять. Кривавий сон шизофреніка…

02 2 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)
DSC 0201 776x1024 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)

Можна було б ще говорити про історичну цінність панно – якби Житомир був містом, де проводилися хоча б якісь змагання Олімпіади-80. Але найближчі такі змагання (матчі футбольного турніру) пройшли у Києві. Через Житомир лише пробігли з олімпійським вогнем. Слід також нагадати, що московська олімпіада була однією з найпроблемніших у ХХ столітті. США, практично всі країни Західної Європи, багато країн Азії, Африки та Латинської Америки –  бойкотували Олімпіаду-80, протестуючи проти масштабної бійні, яку СРСР розпочав в Афганістані роком раніше. 

У березні 2018 року голова Житомирської обласної державної адміністрації Ігор Гундич пообіцяв ліквідувати мозаїку з зіркою і п’ятьма червоними кільцями. «Західну трибуну, яку воно «прикрашає», було реконструйовано ще 2011 року. Тому, коли завершиться ремонт стадіону, без сумніву – ви більше його не побачите!» – сказав тоді Ігор Гундич.

DSC 0204 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)
DSC 0195 - Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)

Роботи на стадіоні «Полісся», за словами обласної влади, наближаються до завершення. Почали накривати головну трибуну, яка виконана у кольорах національного прапора України. Але «підмосковне» панно у поєднанні з українським прапором створює очевидну естетико-ідеологічну дихотомію. Усунути яку давно вимагає і закон, і здоровий глузд.

Тарас СТРІЛЬЧИК


1 коментар до "Червоні кільця 5 шт.: Житомир отримає стадіон з шизофренічною радянською мозаїкою (ФОТО)"

  1. прекрасне пано, автор щось перемудрив…

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*