Чиновники Житомирської ОДА нищать археологічну спадщину міста

За кошти ДФРР в Житомирі знищують археологічну спадщину, руйнуючи культурний шар на Замковій горі. Чиновники Житомирської ОДА називають це “реконструкцією Магістрату” і запевняють, що все виправлять  після того, як владнають усі формальності та знайдуть кошти на археологічні дослідження. Проте, хто відповідатиме за те, що вже остаточно спаплюжено і яким чином вони планують дослідити зруйноване, відповідальні за цей злочин – департамент регіонального розвитку ЖОДА в особі тво директора  Інни Хоменко, пояснити не взмозі.

Роботи по реконструкції археологічної та історичної пам’ятки національного значення –  Магістрату Житомирського обласного краєзнавчого музею на Замковій горі, проводяться вже більше місяця. Замовником робіт є департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації. Відповідно до Закону про охорону культурної спадщини, перед початком будь-яких будівельних робіт на таких об’єктах, необхідно провести археологічні дослідження, аби вивчити місцевість та грунт на наявність історично важливих знахідок. Проте наразі уже розкопано близько 150 м2 культурного шару землі навколо будівлі Магістрату – реконструюють та укріплюють підмурок. Про архітектурні знахідки ніхто з робочих тут не чув, бо немає кому фіксувати, навіть якби такі знахідки і були. 

“Ця археологічна пам’ятка є власністю держави, а тому без попередніх археологічних розкопок не можуть проводитися будь-які будівельні роботи згідно чинного законодавства України про охорону пам’яток. Аби отримати такий дозвіл обов’язково потрібно звернутись до Міністерства культури” – наголошує старший науковий співробітник Інституту археології Андрій  Петраускас. 

До  Інституту археології не було жодних офіційних звернень, аби провести відповідні дослідження. І частина ремонтних робіт вже проведена – грунт вийнято, а на відвалах знаходяться історичні знахідки. 

Інститут археології звернувся з офіційним листом до управління культури в Житомирську обласну держадміністрацію, проте жодної відповіді так і не отримали. 

Петраускас розповів, що будівля Житомирського Магістрату розташована в історичному ареалі посади городища стародавнього Житомирського замку. Він був збудований ще до 13 століття. Це історична та архітектурна пам’ятка місцевого та національного значення, яка перебуває на державному обліку. Під час археологічних розкопок у 2016 році тут були виявлені матеріали навіть 8-9 століття, а також більш пізнього – XVIII століття. Тому місто Житомир однозначно виникло не на пустому місці, а на території, яка була освоєна на декілька століть раніше, аніж про це вказано у писемних джерелах. 

“Я впевнений, що тут може знаходити чимало історичних пам’яток” – зауважив науковий співробітник Інституту археології. 

“Археолог-любитиль”” Сергій Намєснік, який, як з’ясували журналісти, виявився членом координаційної ради Житомирської міської ради взяв на себе відповідальність, заявивши керівництву Інституту археології, що, на його думку, ніякої історичної цінності територія Магістрату не несе.

“До нашого інституту навідувався представник від міста Житомира Сергій Намєснік. Хоча відповідальність за такі питання має нести саме обласна адміністрація! Він провів  розмову із заступником директора інституту та саморозсудно запевнив, що на території магістрату немає археологічних решток. Про те ж саме запевняла і заступниця управління культури в Житомирській області. Проте аби оголосити такі заключення, потрібно провести археологічний нагляд, Або ж провести археологічні розкопки, які б свідчили, що культурний шар в цьому місці досліджений чи взагалі відсутній. Це офіційні підстави, наявність яких дозволила б починати будівництво чи реконструкцію. Проте офіційні документи про проведення таких досліджень відсутні” – запевняє Петраускас.

Інститут археології склав акт щодо руйнування культурного шару пам’ятки, який потім передали управлінню культури. 

Науковий співробітник зазначив, що вартість археологічних робіт, які потрібно провести на земельній ділянці Магістрату, за попередніми підрахунками, близько 60 тис грн. 

“Вартість робіт складає 20 млн 421 тис грн. Цей об’єкт у поточному році фінансується за кошти державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з обласного бюджету. В тому числі й фінансування ДФРР – 7.5 млн та 3 млн грн співфінансування з обласного бюджету” – зазначила тимчасово виконуюча обов’язки директора департаменту регіонального розвитку ЖОДА Інна Хоменко.

Загальна кошторисна вартість проекту складає 23 млн 736 тис грн.

У департаменті також зазначили, що за результатами розгляду проектної документації отримано позитивний експертний звіт, але до зведеного загального кошторису будівництва не включено витрати на археологічний нагляд. Дозвіл від Міністерства культури департамент ще не отримав, а тим часом будівельні роботи не припиняються. 

“Попереду ще численна кількість робіт по реконструкції та будівництву Магістрату, проте третина робіт уже виконана, а архітектурні пам’ятки, які могли б виявити під час цих розкопок грунту втрачені” – наголосив Андрій Петраускас.

У Департаменті регіонального розвитку пообіцяли розібратися з цими недопрацюваннями та отримати усі необхідні документи в Міністерстві культури. У понеділок, 28 вересня, ДРР зобов’язався прозвітувати про результати проробленої роботи. 

“Зі свого боку я вас запевняю – ми зробимо все можливе, для того, щоб все було законо, аби отримати дозвіл і виконувати роботи під наглядом археолога” – сказала Хоменко.

Будьте першим, хто прокоментував "Чиновники Житомирської ОДА нищать археологічну спадщину міста"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*