Децентралізація в дії: Олевська об’єднана територіальна громада

Децентралізація в дії: Олевська
Децентралізація в дії: Олевська

Побутує думка: місту невигідно об’єднуватися із селами в об’єднану територіальну громаду (ОТГ), а село у великій міській громаді, яке має лише одного представника у виконкомі, не має перспектив для розвитку та отримання усіх необхідних послуг її мешканцям. Аналіз фінансової спроможності ОТГ, що проводиться Мінрегіонбудом, стверджує: чим більша чисельність населення ОТГ, тим вищі показники надходжень власних доходів на 1 мешканця громади. Аби зрозуміти, чи насправді село губиться у великій міській ОТГ, та які фінансові можливості найбільшої громади області, представники регіональних та місцевих ЗМІ були запрошені у прес-тур, організований Житомирським РВ «Асоціації міст України».

Олевськ (площа)

На цей раз ми відвідали Олевську ОТГ. Олевськ – це місто, що знаходиться на півночі Житомирщини, та є адміністративним центром цієї об’єднаної територіальної громади. Статус міста Олевськ отримав у 2002 році, а 11 серпня 2016 року утворилася Олевська об’єднана громада, що на даний момент являється найбільшою громадою в Україні (нараховується 35 000 населення). До складу громади входять 54 населених пункти!

Але за програмою децентралізації об’єднання громад не є єдиною та основною ціллю. Як ми бачимо на сайті “Децентралізація влади” є 5 основних кроків для розвитку реформи:

  1. Зробити трьохрівневу систему адміністративно-територіального устрою в України.
  2. Розподілити права, доручення між органами місцевого самоврядування.
  3. Розмежувати права між органами місцевого самоврядування та виконавчої влади.
  4. Розподілити бюджет.
  5. Зробити органи місцевого самоврядування підзвітними перед виборцями та державою.

Отож ми вирішили перевірити, як впливає, чи зовсім не впливає ця реформа на Олевську ОТГ, що відбулось за цілий рік після децентралізації, і чи дотримується влада цих кроків. Нас зустрів заступник міського голови Олександр Ніколайчук, та ввів нас у курс справи, як розвивається Олевська ОТГ. Також, він нам розповів, які проекти існують, і які будуть плани на майбутнє, на що виділила гроші міська рада, а на що виділили гроші в Києві.

«Зараз у нас є майже 50, а точніше, 49 проектів – зазначає депутат, – з яких 23, безпосередньо реалізовуються за гроші міської ради. Ще існує велика проблема в тому, що кошти виділили в червні, а надійшли вони аж в серпні».

Також він зауважив, що Олевська міська рада, перша в області передала весь перелік об’єктів, на які потрібне фінансування. Зараз весь процес у дуже активному стані, проекти запущені, тендери вже пройшли, тобто вже все стрімко розвивається. Дійсно, прогулюючись вулицями Олевська видно, що місто не стоїть на місці, все будується, реставрується, ремонтуються дороги. Олевська ОТГ унікальна ще й тим, що Олевськ об’єднав цілих 53 пункти, це найбільша громада в Україні.

Олександр Ніколайчук  зазначив: «Дві третини населення громади – це жителі сільської місцевості, ми своїми власними коштами почали ділитися з селами, у яких не було коштів навіть на заробітну плату. Вони прогресивні, але умов немає. Цими селами не займалися, не звертали на них увагу, не було стратегії розвитку. А Олевська об’єднана  громада, входить в Асоціацію об’єднаних громад України, а їх всього 5. Це одна із тих громад, яка є учасником написання стратегічного планування об’єднаних громад. Одним із проектів є відкриття нових груп у садочках, бо наприклад, у нас є село Копище, яке славиться найбільшою кількістю матерів-героїнь в Україні.»

Як нам доповів заступник міського голови, зараз існує декілька наймасштабніших проблем, а саме:

  • Ремонт доріг, встановлення дренажних систем
  • Освітлення вулиць
  • Ремонт навчальних закладів
  • Відсутність стадіону
  • Вивіз сміття тощо

На ці всі проекти було отримано 28 млн гривень.

«Ми очікували отримати приблизно 60 млн гривень, – зазначив Олександр Ніколайчук, – адже об’єктів, що потребують уваги дуже багато, отож зараз ми займаємось основними. Міська рада утвердила вже 23 проекти».

14 серпня 2017 року на офіційному сайті Олевської об’єднаної територіальної громади був викладений затверджений Міністерством регіонального розвитку перелік всіх об’єктів:

  1. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Реконструкція адміністративної будівлі міської ради під центр надання адміністративних послуг по вул. Володимирська, 2 в м.Олевськ Житомирської області” – 400 000,00 гривень.
  2. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Будівництво сучасного центру безпеки в с. Хочине, Олевського району Житомирської області” – 100 000,00 гривень.
  3. Будівництво водопровідних та каналізаційних мереж по вул. Гагаріна, Матросова, Корольова, Миру, Зоряній в м. Олевськ – 2 784 146,00 гривень.
  4. Ліквідація підтоплень вул. Будівельників, вул. Партизанська, пер. Партизанський, вул. Постишева, вул. 1-й пров. Чапаєва, вул. Чапаєва, вул. Лесі Українки, вул. Гоголя, вул. О. Кошевого, вул. Чернишевського, вул. Ареф”єва, вул. Щорса в м. Олевськ (капітальний ремонт) – 1 425 170,00 гривень.
  5. Реконструкція (енергоефективна термосанація) будівлі ДНЗ (ясла-садок) № 2 “Малятко” за адресою: м. Олевськ, вул. Володимирська, 40 – 837 874,00 гривень.
  6. Реконструкція (енергоефективна термосанація) будівлі ДНЗ № 13 “Золотий ключик” за адресою: м.Олевськ, вул. 40 років Перемоги, 12 – 3 451 510,00 гривень.
  7. Реконструкція системи опалення Тепеницької ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул. Левчука, 27 в с. Тепениця Олевського району Житомирської області – 690 000,00 гривень.
  8. Реконструкція (енергоефективна термосанація) будівлі ДНЗ (ясла-садок) № 10 “Струмочок” за адресою: м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 36 – 1 439 776,00 гривень.
  9. Реконструкція (енергоефективна термосанація) будівлі ДНЗ № 19 “Сонечко” за адресою: м.Олевськ, вул.Свято-Миколаївська, 51А – 1 384 881,00 гривень.
  10. Капітальний ремонт (заміна вікон) Кишинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Олевського району Житомирської області – 1 000 000,00 гривень.
  11. Капітальний ремонт дороги по вул. Київська в м. Олевськ – 1 065 168,00 гривень.
  12. Капітальний ремонт дороги по вул.Свято-Миколаївська в м.Олевськ Житомирської області – 3 261 662,00 гривень.
  13. Капітальний ремонт дороги по вул. Володимирська в м. Олевськ Житомирської області – 5 653 433,00 гривень.
  14. Капітальний ремонт бульвару Воїнів Афганців в м. Олевськ – 578 289,00 гривень.
  15. Реконструкція зовнішнього вуличного освітлення з використанням світлодіодних систем в м. Олевськ Житомирської області (вул. Володимирська, вул. Чапаєва) – 700 000,00 гривень.
  16. Реконструкція зовнішнього вуличного освітлення з використанням світлодіодних систем в м. Олевськ Житомирської області (вул. Київська, вул. Пушкіна) – 812 105,00 гривень.
  17. Реконструкція вуличного освітлення міста Олевська: вул.О.Олеся; вул.Калинова; вул.Фарзаводська; вул.Коростенська; вул.Гетьмана Сагайдачного – 379 237,00 гривень.
  18. Капітальний ремонт дороги по вул. 40 річчя Перемоги в м.Олевськ Житомирської області – 1 000 825,00 гривень.
  19. Капітальний ремонт тротуарів по вул. 40 річчя Перемоги в м.Олевськ Житомирської області – 766 324,00 гривень.
  20. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Капітальний ремонт (заходи енергозбереження) будівлі дошкільного навчального закладу № 25 “Чебурашка” по вул. Морозова, 3 в с. Зольня, Олевського району Житомирської області” – 30 000,00 гривень.
  21. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Капітальний ремонт (заходи енергозбереження) будівлі дошкільного навчального закладу по вул. Сергія Шепетька, 18 в с.Сущани, Олевського району Житомирської області” – 30 000,00 гривень.
  22. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Капітальний ремонт (заходи енергозбереження) будівлі Лопатицької ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул. Гагаріна, 50  с.Лопатичі, Олевського району Житомирської області” – 45 000,00 гривень.
  23. Виготовлення проектної документації по об’єкту “Капітальний ремонт (заходи енергозбереження) будівлі Замисловицької ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул. Княгині Ольги, 3 в с.Замисловичі Олевського району Житомирської області” – 45 000,00 гривень.

 Ми відвідали декілька реалізованих проектів. Першим ми відвідали дитячий садочок «Зірочка». Сам заклад існує вже більше 60 років, і за весь цей період це перша серйозна реконструкція, як нам доповів працівник закладу. Зараз проходять роботи по утепленню даху, це буде сучасне покриття, а другий етап буде організовано до кінця цього року, проведення термосанації. Вартість об’єкту складає 1 700 000 грн.

Реконструкція стала можливою за правильної економіки планування бюджету, адже це ДНЗ один із перших закладів, що потребує ремонту. Єдиною складністю було те, що не було можливості почати роботу в садочку з червня, бо вже затверджений перелік об’єктів був у липні, і кошті урядом були надані також вже в другому півріччі.

На сьогодні це навіть не просто садочок, це центр розвитку дитини. Тут готують дітей за такими направленнями як англійська мова, логопедія, англійська мова, логопедія. До роботи запрошені не звичайні вихователі, а конкретні спеціалісти. Зараз цей дитсадок відвідує 196 дітей, і ще планується відкриття нових груп. Так, як місць недостатньо, то в першу чергу заклад набирає дітей, що наступного року йдуть в школу.

Наступним пунктом у нас була вулиця Київська.

© olevsk-gromada.gov.ua

 

На фото ми бачимо Київську вулицю до початку реконструкції. Тут дійсно було багато проблем. Так, як в цьому регіоні болотиста місцевість, то встановили нові дренажні системи, почали укладати новий асфальт. Також вулицю розширили, з метою її розвантаження, адже це центральна вулиця міжрегіонального значення. Поки проклали 400 метрів, на фото ми бачимо в якому стані вулиця на теперішній момент:

В проект вкладено 1 065 000 грн. Місцеві жителі висловили побажання щодо встановлення «лежачих поліцейських» та пішохідного переходу, на що заступник відповів, що все це буде встановлюватися в процесі ремонту дороги.

Олевська гімназія. Це єдина гімназія в місті, що має профільні 10-11 класи. У 1922 році перший директор прийняв свою посаду на території цієї школи.

1992 року почалося будівництво  нових корпусів, а 2008 року ЗОШ №1 стала гімназією. Будівля стара, потребує ремонту та утеплення, на що виділено 6 968 167 грн., з них 3 825 213 грн. – кошти бюджету Олевської міської ради, 3 142 954 грн. – фінансування з державного фонду регіонального розвитку. Буде повністю замінений дах, встановлена термосанація та вже замінені вікна.

Станом на 01.09.2017 у гімназії навчаються 593 учні, завантаженість по 25-26 учнів на клас. У школі не вистачає класів, тому вже добудувався додатковий навчальний блок.

На території школи діє футбольний стадіон зі штучним покриттям, що нещодавно побудований, і відкритий не тільки для школярів, а і для всіх бажаючих:

Також у минулому році для школи були закуплені нові ноутбуки, одна мультимедійна дошка.

«Школа бере активну участь у олімпіадах та має найкращі показники в області, – додав Євген Рябой, директор Олевської гімназії, – і ще дуже приємно, що вперше, після децентралізації, влада з нами працює».

Мікрорайон «Квадрат». В першу чергу тут роблять дорогу, саме ця частина є самою проблемною.

«Люди не могли проїхати, під’їхати до садочку, щоби завести свою дитину, – додав Олександр Ніколайчук, – адже стан дороги просто жахливий. Люди неодноразово до міської ради».

На весь мікрорайон виділено 1 700 000 грн, що дуже мало для робіт такого масштабу.

Тепеницька школа. Село Тепениця знаходиться в 5 км від міста Олевськ. Село має свою ЗОШ, яку відвідують місцеві учні, та діти з двох сусідніх сіл.

Школа показує гарні результати, знаходиться на 7-му місці в районі, і в цьому році святкує своє 30-річчя. Але сама будівля потребує ремонту, чим зараз і займається влада.

«Олевська ОТГ виділила кошти на опалення, що дуже потрібно, бо сама школа розрахована на 395 учнів, а відвідує школу 154 дитини, – доповіла Ірина Іванівна Толочкіна, директор місцевої школи». Як нам повідомили, за останні 10 років це перший конкретний ремонт у цій школі.

ДНЗ «Малятко». Продовжується будівництво ДНЗ №2. Цей заклад відвідують 70 дітей, починаючи з 1,5-го віку. У цьому році відбувається утеплення стін, використовуються покриття товщиною в 10 см. Дах вже був зроблений ще минулого року.

Ми бачимо, що вже були проведені роботи на території садочку, на подвір’ї нова бруківка, дитячий майданчик, та вже розфарбована одна з стін фасаду. Після того, як буде завершене утеплення, в планах є розфарбувати та прикрасити малюнками всі стіни закладу. На сьогоднішній день виконано 2/3 загального об’єму робіт. На цей проект було виділено 838 000 грн, з них 700 000 грн. виділила міська рада.

Щодо загальних даних по фінансової спроможності, ми переглянули аналіз фінансової діяльності органів місцевого самоврядування за підсумками І півріччя 2017 року, що провели експерти Центрального офісу реформ при Мінрегіоні:

Олевська міська ОТГ займає 217 місце (серед 366 ОТГ) у загальному рейтингу фінансової спроможності по Україні та 19 серед 32 ОТГ Житомирської області.

Ресурсна база ОТГ

Об’єднана територіальна громада одержує додаткові фінансові та майнові ресурси. Основні з них:

  • 60% ПДФО на власні повноваження
  • Державні субвенції (медична, освітня)
  • Право розпоряджатися землями на території об’єднаної територіальної громади.

Більш детально цю інформацію ми можемо побачити в цій таблиці:

© olevsk-gromada.gov.ua

Виходячи з цих даних стає зрозуміло, що поки Олевська ОТГ знаходиться в «золотій» середині, і їй ще є куди зростати! Новий адміністративний устрій має забезпечити нове відношення між усіма верствами населення. І як ми бачимо, таки є нове відношення, бо як прокоментував Євген Миколайович Рябой: «Дуже приємно, що вперше, після децентралізації, влада з нами працює!».

Ще багато чого є в планах для вдосконалення та благоустрою Олесвької громади, як нам повідомив Олександр Ніколайчук, а саме: відкриття нових музеїв, відкриття нових груп, садочків, закупівля нової прибиральної та снігоочисної техніки, розвиток культури.

«У нас відкрили центр реабілітації для родин, що мають дітей з ДЦП. На цей центр було виділено 200 000 грн. На сьогоднішній день, в Олевську нараховується близько 60 таких родин, – додав заступник міського голови, – Нам дуже допомагає громада, років 6-7 назад ми отримували фінансування від фонду «Відродження», а зараз ми об’єднали людей, що мають дітей з ДЦП, і мене дуже приємно здивувало, і розчарувало водночас, що ці люди не були організовані, вони все самі зробили, самі організувалися. Окрім цього, діє багато розвиваючих центрів, студій, вже 7 років проводяться розкопки, і постійно ми дізнаємося нові факти про наше місто! Я впевнений, що Олевськ – це нова культурна столиця!»

Який можна зробити висновок? Ми бачимо дії зі сторони влади: фінансування, взаємодію з різними верствами населення, а також прозорість цих дій. Виходячи з фактів, та побаченого виникають відчуття,  що зміни дійсно відбувається. Приїхавши до міста, ми простежуємо постійний рух, будівництво, реконструкції. Затверджено багато масштабних проектів, без яких повноцінне та комфортне життя міщан та селян неможливе. Раніше практично нічого не робилося, бо на великі проекти у громади коштів просто не було (про це свідчать стан будівель і доріг у 2017 рік та коментарі працівників цих закладів). Отож, сподіваємося, що ці зміни відбуватимуться і надалі, не тільки в Олевській  ОТГ, а й на території всієї України!

 Катерина МАЧУЛЬСЬКА

 

Будьте першим, хто прокоментував "Децентралізація в дії: Олевська об’єднана територіальна громада"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*