День Святого Валентина — свято для закоханих чи «потурання людським порокам»?

Згідно легенд День Святого Валентина придумали на честь християнського священника Валентина, який попри заборону імператора Клавдія ІІ Готського одружувати воїнів, продовжив таємно вінчати закоханих, за що поплатився життям. 

Проте, український релігійний діяч, пресвітер УГКЦ Михайло Демид стверджує: «Історії про підпільні вінчання закоханих є легендами, які не підтверджуються жодними джерелами з церковних книг». А церковний діяч Євгеній Заплетнюк вважає, що «День святого Валентина», який за новомодною традицією відзначають напередодні великого свята Стрітення Господнього, є типовим прикладом людської неграмотності у питанні християнського віровчення, та як наслідок цього — разючої підміни понять, коли «святість», навіть вигаданої особи, полягає не у догоджені Богу, але в потуранні людським порокам«.

Крім цього, існує думка, що сучасний День святого Валентина — просто маркетинговий хід. У всьому світі існують особливі традиційні подарунки в цей день. Наприклад, у Франції  – це ювелірні прикраси, в Японії — кондитерські вироби певної компанії-виробника, а в Данії — засушені квіти. Оскільки свято набуло популярності і в Україні, то й традиція дарувати щось в цей день своїм коханим також стала обов’язковою. Зазвичай є безліч варіантів та пропозицій саме для цього свята, вибір яких залежить від бюджету: від подарункових сертифікатів (на вивчення мови, шопінг, заняття фотографією тощо) до романтичної подорожі в будь-яку точку світу. 

Ми вирішили дізнатися, чи дійсно цей день є таким прибутковим для продавчинь квітів та ювелірних прикрас та чи святкували День Святого Валентина наші батьки?

Продавчині квітів у цей день неабияк чекають на клієнтів, заздалегідь готуються, адже цього можна заробити трохи більше ніж зазвичай:

«Це гарний день для нас, бо іде наплив клієнтів більший, багато чоловіків беруть квіти. На жаль, зараз велика конкуренція з інтернет-магазинами, що також продають квіти. До нас на базар люди приходять, бо в нас наймінімальніші ціни. Якщо в магазинах великі накрутки, то у нас ціни не так кусаються. В більшості до нас приходять студенти, пенсіонери, тобто люди, які не можуть дозволити собі викласти за букет шалені гроші. А в наших палатках можна знайти будь-який букет, і дешевший, і дорожчий, але вони всі гарні», — розказує продавчиня Валентина.

«Звичайно, у цей день трохи більше покупців. Спеціально до Дня Святого Валентина беремо трохи більше квітів. І зазвичай, за два тижні до цього свята нам підвищують цінник на квіти. Найчастіше дарують троянди, а це далеко не найдешевші квіти», — розповіла продавчиня з 5-річним стажем роботи Марія.

Попит на прикраси дещо зменшився, проте покупці ювелірки дуже помолодшали:

«Найбільше клієнтів віком від 12 до 18 років. Найчастіше обирають обручки, ланцюжки, але запитують те, що дешевше, в основному обирають срібло. Спеціально до цього свята знижки не робимо. Треба розуміти, що «чим більша знижка – тим більша накрутка», — продавчиня ювелірних прикрас Олена.

Якщо запитати у  більш дорослого покоління, вони ще можуть згадати, як все почалося:

«Раніше це не святкували, я не пам’ятаю, щоб мої батьки мені щось про це розповідали. Почали святкувати десь приблизно 15 років тому. Це взагалі не українське свято, поки ми були в СССР, все закордонне для нас було табу, тому пройшло багато часу, поки до нас прийшло це закордонне свято Дня Святого Валентина. Я почала святкувати десь з 16-17 років. Почалося все з валентинок, причому ми робили їх самостійно. Це вже потім вони з’явилися в продажі. Зараз люди перебільшують значимість цього свята, і вимагають дуже цінні подарунки, це трохи ненормально», – зауважила житомирянка Олена. 

А от люди пенсійного віку за часів своєї молодості взагалі не чули ні легенди про Святого Валентина, ні проте, що це «християнське свято»:

«Ми не святкували День Святого Валентина. Я навіть не пам’ятаю, коли воно до нас прийшло. І ми не вважаємо його християнським святом взагалі. І легенди про Валентина не чули, ніхто нам не розповідав про це. Це зараз вже почали роздувати це так, наче це щось дуже важливе», – розповіла пенсіонерка Надія.

У Римо-католицькій церкві святий Валентин офіційно вважається не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові розлади. Саме тому ікони часто зображують Валентина в одязі священика або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії або ж психічних розладів. Згідно з церковними переказами, на могилі святого Валентина один юнак, хворий на епілепсію, довго молився і видужав.

Тож справжнє походження Дня Святого Валентина достеменно не відомо. Ми можемо вірити лише в історичні перекази та легенди. Хтось вірить і святкує цей день зі своєю другою половинкою, витрачаючи купу грошей на подарунки, хтось не сприймає його взагалі, а хтось гарно на цьому заробляє.

Нагадаємо, що раніше житомиряни розповіли, чи святкуватимуть День Святого Валентина.

Будьте першим, хто прокоментував "День Святого Валентина — свято для закоханих чи «потурання людським порокам»?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*