Хто такі колаборанти і чому для них передбачена кримінальна відповідальність?

15.03.2022 року в Україні набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність”.

Цим Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, а саме додано статтю 111-1, що має назву “Колабораційна діяльність ”.

Хто такі колаборанти і яка відповідальність за це передбачена законом роз’яснюють фахівці Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Що таке колабораціонізм?

Це співпраця громадян держави із ворогом для забезпечення інтересів ворога та заподіяння шкоди власній державі.

Які дії громадян України вважаються колабораціонізмом?

• Громадянин України публічно (на мітингах, зборах, в пресі, в мережі Інтернет, тощо) заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини території України, закликає до підтримки дій держави-агресора, підтримує збройні формування агресора та його окупаційну адміністрацію. Закликає співпрацювати з державою-агресором та її уповноваженими органами, а також до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

• Громадянин України добровільно зайняв різного роду посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. А також брав участь в організації та проведенні незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території або публічно закликав до проведення таких незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території.

• Здійснення громадянином України пропаганди в інтересах держави-агресора у будь-яких закладах освіти та сприяння впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти України.

• Передача матеріальних ресурсів військовим держави-агресора, господарська діяльність у взаємодії з державою-агресором.

• Організація та проведення заходів політичного характеру, як то з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи, тощо, для підтримки держави-агресора, а також активна участь у таких заходах.

• ГромадянинУкраїни добровільно зайняв посади в створених державою-агресором судових або правоохоронних органах, а також добровільно брав участь незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях держави-агресора чи надавав таким формуванням допомогу у веденні бойових дій проти України.

• Під час зайняття посад в незаконних органах створених державою-агресором, вчинив дії або прийняв рішення, що призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків,

Яка відповідальність за дії колаборанта?

Залежно від тяжкості вчиненого колаборантом на шкоду Україні, ст.111-1 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань, що можуть застосовуватися до нього:

  • позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років,
  • виправні роботи на строк до двох років,
  • арешт на строк до шести місяців,
  • штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,
  • позбавленням волі на строк до п’ятнадцяти років,
  • довічним позбавленням волі.

Будьте першим, хто прокоментував "Хто такі колаборанти і чому для них передбачена кримінальна відповідальність?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*