Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1X FAN models

Культурний фронт: як під час війни працює Житомирський драмтеатр ім. І.Кочерги (ФОТО)

Інша сцена, нові проєкти, власний телеграм-канал, виступи на вокзалі і в центрі міста, перед військовими та внутрішньо переміщеними особами, для дорослих і зовсім юних глядачів – такими видалися для колективу Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені Івана Кочерги кілька останніх тижнів.

З початку повномасштабної війни були змушені припинити показ вистав, зайнялися волонтерською діяльністю, частина артистів виїхала за кордон, а чоловіки – вступили в ТРО та ЗСУ.

Наприкінці квітня повернулися до роботи і протягом двох вечорів зіграли на сцені “Місцевого навколокультурного простору” музичну комедію “За двома зайцями”. Це була благодійна вистава для переселенців і родин військовослужбовців.

Заслужений артист України, актор та режисер театру Петро Авраменко розповідає, що репетиції проходили у бомбосховищі, також там планували і представлення вистав. Згодом домовилися про співпрацю з “Навколокультурним простором”. У них є зала, розрахована на сотню глядачів: саме стільки, у випадку чого, можна розмістити безпечно в укритті, що знаходиться в будівлі. Вартість квитків залишилась незмінною – 100 гривень на дорослі вистави і 50 на дитячі. Замовити та придбати їх можна у будь-який зручний спосіб. Слідкувати за новинами, анонсами заходів, репертуаром, фотозвітами з репетицій і вистав можна на сторінках театру в соціальних мережах, у телеграм-каналі “Театральна оборона”. Також там щодня публікують відеозаписи акторів, в яких пропагується українська поезія, проза, пісня, мова. Їх почали створювати з перших днів війни, підтримуючи незламний дух українців. У театру з’явився однойменні шеврони “Театральна оборона”, кілька з них розіграли серед глядачів з нагоди Дня української вишиванки. Самі ж артисти носять футболки із таким написом.

Крім цього, у рамках мистецького проєкту «Театр в умовах війни», колектив гастролює з виставами та концертними програмами для військовослужбовців, цивільного населення та внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від російського вторгнення та окупації. Це мобільні програми для показу на різних майданчиках в режимі офлайн та онлайн. Географія проєкту охоплює Житомирську область і долучатися можуть усі бажаючі заклади культури й творчі колективи регіону. Наразі Житомирський драмтеатр ім. І.Кочерги приймали у Коростишеві та Озерному. За словами Авраменка, є певні труднощі з поїздками, оскільки власного транспорту не мають, а між тим ще виникають проблеми з постачанням пального і його вартістю.

Поряд з цим, вже встигли подарувати своє мистецтво та “музику весни і миру” пасажирам залізничного вокзалу, клієнтам “Прозорого офісу”. Запланували подібні зустрічі з глядачами в укриттях, волонтерських центрах, військових госпіталях, лікарняних установах. Нещодавно актори театру виходили до житомирян на Михайлівську, а ще беруть активну участь у міських культурних заходах.

У драмтеатрі займаються реалізацією ще одного проєкту – “Портрет війни”. Зокрема, однією з локацій вже стали руїни розбомбленого російською ракетою ліцею у Житомирі. За задумом, відбуваються певні дії – гра акторів, виступ оркестру тощо. В певний момент роблять “стоп-кадр”, який у подальшому й буде основою для створення художником картини. Таких майданчиків планують кілька і у контексті цього щоразу з різним розвитком подій.

“Наш театр працює, маємо по кілька вистав на тиждень. Між репетиціями самостійно доставляємо необхідні декорації, костюми. Трохи автомобілем, щось навіть на велосипедах. Звичайно, через війну змінилося багато, стало певною мірою складніше, але ми сильніші за обставини і попри все відновили зустрічі з глядачами. Нам всім цього не вистачало, а тепер робота кипить, задіяні усі, – продовжує Авраменко. – Кожен з нас обрав свій шлях до перемоги України. Багато наших стали бійцями територіальної оборони, змінивши театральні костюми на військову форму та автомат, є такі сміливці, які вступили до лав ЗСУ, замінивши театральні підмостки на окопи, деякі артисти та працівники стали волонтерами по всій країні та за її межами, аби доставити необхідне тим, хто цього зараз конче потребує. Війна зробила переоцінку цінностей в суспільстві, ті страждання, горе і відчай, які вона спричинила, можуть занурювати в довготривалу депресію. Але наше завдання – витягти глядачів хоча б на декілька хвилин від повсякденного шоку, страху, невідомості й апатії. Через відсутність частини акторів, довелося їх замінювати у виставах і “вводити нових”, а це теж не швидкий і легкий процес, та, як бачите, все можливо. Зараз, як ніколи, важливо ділитися почуттями, враженнями, підтримувати одне одного, а у митців є змога робити це завдяки мистецтву театру”.

Для перемоги, переконані в театрі, потрібен не лише надійний тил, але й успішна економіка. Тож відновивши роботу, вони можуть сплачувати податки і бути однією з цеглин у фундаменті для відновлення й розбудови країни.

В умовах воєнного стану в перервах між сигналами “повітряної тривоги” планують і презентують репертуар не на місяць, як це було раніше, а кожного тижня. Крім вистави “За двома зайцями”, також є “Одруження”, “Кайдашева сім’я”, “Смішні гроші”, “Фантастична мері”, “Троє поросят”, “Муха-цокотуха”. Початок дорослих вистав о 17.30, дитячих – о 12 годині.

“Діти постраждали найбільше у цій війні і нам дуже важливо підтримати їх та засобами театрального мистецтва сформувати поняття громадянськості та виховання любові до рідного краю, уміння при потребі захищати його, – наголошують в театрі.- Саме тому окремим напрямком нашої творчості і є дитячий репертуар. Ігрові програми та мінівистави граємо для юних глядачів з Житомира і малят, які змушені були покинути свої домівки”.

Закривати сезон у Житомирському драмтеатрі ім.І.Кочерги планують наприкінці червня і вже традиційно підготують для глядачів з цієї нагоди окрему програму.

Юлія Демусь

Будьте першим, хто прокоментував "Культурний фронт: як під час війни працює Житомирський драмтеатр ім. І.Кочерги (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*