Захист інформації в мережі інтернет. Як захистити особисті дані.

методи захисту приватної інформації

 

 1. Дата народження
 2. Геолокації
 3. Номер телефону
 4. Доступ додатків до ваших даних
 5. VPN з публічним Wi–Fi доступом
 6. Фото з документами, авіабілетами та кредитками
 7. Пости про ваші плани
 8. Список друзів

Facebook, Twitter, Instagram, Viber, Whatsapp, Messenger, Telegram… Цей список можна продовжувати ще довго, адже кожного дня на ринок інтернет-новинок виходить сотні нових програм, спрямованих на забезпечення віртуальної соціалізації.

Як користувачі, всі ми знаємо переваги соціальних мереж. Давайте ж поговоримо про недоліки та підводне каміння наших, з першого погляду, безпечих дій віртуального життя.

Із розквітом суспільства в рамках інформаційного розвитку в інтернет-просторі кожен з нас зареєстрований хоча б в одній соцмережі. Ми спілкуємось та маємо можливість надсилати миттєві повідомлення у будь-яку точку світу, проглядаємо стрічки новин, пишемо пости, публікуємо особисті фотографії.

Попри те, що більшість соцмереж стоять на варті захисту персональних даних своїх користувачів, існує також інформація, яка, завдяки всезагальному доступу, може стати гарною наживою для скоєння кіберзлочинів. А тому захист особистих даних в умовах сучасного інформаційного життя являється чи не найважливішим аспектом у задоволенні безпечного використання усіх можливостей нинішніх технологій.

Закон України «Про Захист персональних даних» дає наступне визначення основному поняттю:

«Персональні дані – відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована».

 

Що включають у себе персональні дані?

У законодавстві України так називають будь-яку інформацію, яка допомагає визначити особистість користувача. Тобто персональними даними може бути:

 • ім’я та прізвище,
 • дата та місце народження,
 • сімейний стан,
 • паспортні дані,
 • професія тощо.

Разом із тим, паролі та аккаунти не являються персональними даними, адже не несуть ніякої конкретної інформації про особу. Але можуть бути використані у скоєнні віртуальних злочинів.

Такі дані можуть ставати загальнодоступними тільки зі згоди користувача та видалені при першому їх проханні.

Наразі,  із розвитком інформаційного життя, рамки персональних даних в інтернеті та в реальному житті стали майже невидимими. Проте не для всіх користувачів така небезпечна тенденція помітна.

Аспірант кафедри інформаційної політики та технологій та експерт Служби безпеки України, Тетяна Обухівська зазначає:

«Прогрес у галузі інформаційних технологій, зокрема у сфері розробки та впровадження програмного забезпечення, активність у формуванні баз персональних даних надзвичайно загострили проблему захисту приватного життя фізичних осіб та захисту інших основних прав і свобод людини

На жаль, сучасна тенденція показує, що користувачі досить недбало ставляться до безпеки особистої інформації. А тому у мережі з’являється дедалі більше справ, пов’язаних із використанням даних певної фізичної чи юридичної особи або ж установи, дедалі більше жертв кіберзлочинів звертаються до правових установ. Тенденція інтернет-шахрайства зростає з кожним днем.

Хакери. Інтернет-шахрайство | TIMES.ZT

І якщо державні та приватні установи беруть за негласне правило забезпечувати захист своїх реєстрів, то конфіденційність в мережі та захист даних фізичної особи лежить виключно на ній самій.

 

Тож як вберегти себе від інтернет-злочинців та не стати жертвою хитрих схем шахраїв?

Давайте розглянемо декілька основних та досить простих правил, завдяки яким ми з вами, як звичайні користувачі, зможемо уберегти себе від участі у якості жертви як інтерент-простору, так і реального життя.

1. Дата народження

Захист персональних данних в мережі | TIMES.ZT

 

Дата народження – така ж важлива одиниця інформації, як і адреса домашнього проживання чи ім’я. Завдяки ній злочинці можуть легко зламати особистий аккаунт чи банківський рахунок. Особливо, беручи до уваги кількість людей, які використовують дату свого народження  у якості пароля до банківської картки. Такі незаконні махінації розквітають щодня.

2. Геолокації

Геолокація - персональні данні | TIMES.ZT

 

Напевно, кожен з вас помічав, що інколи під час постингу фотографій географічне місце розташування ставиться автоматично. Це спричинено тим, що у налаштуваннях соцмереж ця графа досить часто заповнюються за умовчанням. А тому хто завгодно і з будь-якими намірами може дізнатися, де ви відпочиваєте, де живете та де буваєте. Експерти радять видаляти геолокації з ваших особистих постів задля забезпечення власного захисту.

3. Номер телефону

Номер телефону - особисті дані | TIMES.ZT

Прикріпляти до свого персонального, а тим паче до бізнес-аккаунту, мобільний номер телефону – звичайна практика, досить зручна та розповсюджена. Проте, незважаючи на практичність такої функції, варто пам’ятати про підводне каміння. У найкращому випадку у вас з’явиться таємний прихильник, який залишатиме десятки повідомлень або ж підлітки, які телефонуватимуть аби розважитись. У гіршому ж випадку номер телефону може посприяти злому персональної сторінки для використання облікового запису.

4. Доступ додатків до ваших даних

Дозволи для додатків смартфону | TIMES.ZT

 

Кожен із завантажених на телефон додатків запитує доступ до персональних даних. Користувачі IOS та Android можуть власноруч перевірити до якої саме інформації мають доступ завантажені додатки та ігри. У разі знайдених запитів, які викликають у вас підозри – одразу відмикайте їх у налаштуваннях.

5. VPN з публічним WiFi доступом

VPN при використанні Wi-Fi з публічним доступом | TIMES.ZT

Якщо ви працюєте за ноутбуком у кав’ярнях чи інших суспільних місцях з Wi-Fi, радимо користуватися VPN-сервісом. Адже навіть доступ до паролю не гарантуватиме безпеку ваших даних. Завдяки ж сервісу, трафік буде перенаправлено на власний сервер, а користувач для з’єднання отримає вже шифровану адресу, яку кібершахраї не зможуть відслідкувати.

6. Фото з документами, авіабілетами та кредитками

Фото документів, квитків, кредиток в інтернеті | TIMES.ZT

 Досить популярною помилкою користувачів соцмереж являються пости, в яких вони діляться своїми радісними подіями:

– фотографіями посадкових талонів в аеропорту (#нарешті у відпустку);

– новою гарненькою кредиткою (#яка красуня);

– зміною прізвища в паспорті (#новий документ після одруження);

– отримання диплому чи водійських прав (#я зробив це).

Але не варто бути безрозсудними. Штрихкод вашого посадкового талону – унікальний і може використовуватися для пошуку особистої інформації, яку ви надали авіакомпанії. Фотографії документів – це у будь-якому випадку погана ідея, на кшталт зеленого світла інтернет-шахраям.

7. Пости про ваші плани

Конфіденційна приватна інформація | TIMES.ZT

Якщо ви вирішили поділитись з друзями своїми грандіозними планами на вихідні, пам’ятайте, що це гачок для планування вдалого пограбування (згадайте і про геолокації, які підкажуть адресу дому).

Окрім того, пограбованим  під час подорожі туристам,  можуть відмовити у страховій компенсації у разі, якщо клієнти поділилися своїми планами на сторінках соціальних мереж.

8. Багато друзів

Соцмережі та приватні дані | TIMES.ZT

Як показує практика, профілі, у яких багато друзів піддаються кібершахрайствам частіше, аніж профілі, у яких їх мало. Більш того, психологи радять видаляти усіх користувачів, з якими ви не спілкуєтесь, аби приділяти більше уваги тим, з котрими хочете підтримувати здорові відносини. 

І, наостанок…

Конфіденційність в соцмережах. Захист | TIMES.ZT

Як висновок можна додати:

 • видаляйте все, чим не захотіли би ділитися з незнайомцем.
 • наступного разу, коли захочете запостити щось у себе на сторінці, поміркуйте, чи не зможе дана інформація бути використана проти вас.
 • пам’ятайте, що будь-яка інформація, яку ви власноруч оприлюднили у себе на сторінці, автоматично стає загальнодоступною.

Безперечно, не слід впадати в паніку та видалятися з усіх соцмереж, але вищезазначені поради можуть захистити вас від непередбаченних випадків.

Користуємося сучасними технологічними можливостями правильно.

Марія ДЕНИСЕВИЧ


Дивіться ще: Основні види шахрайств та способи їх уникнення

1 коментар до "Захист інформації в мережі інтернет. Як захистити особисті дані."

 1. Дуже корисна iнформацiя. Ранiше навiть, не замислювалася над цим

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*