Любите брехати? Тоді тренуйте пам’ять!

Найчастіше люди говорять неправду, виправдовуючи себе тим, що так буде тільки краще, з благих мотивів,  але мало хто замислюється про причини брехні. Що змушує нас обманювати або як виявити те, що тобі брешуть?

Про це нам розповість психотерапевт Наталія Харитонова. (Житомирська політехніка).

Що таке брехня та з яких причин люди брешуть?

Брехня з точки зору психології – це спроба людини підмінити поняття, спотворивши інформацію заради власної вигоди.  Здебільшого обманюють для того, щоб отримати користь, наприклад  маніпулювати довірою батьків, і в результаті отримати більше грошей, а у суді для того, щоб уникнути покарання.  Це можуть бути страхи оцінки оточуючих, бажання уникнути відповідальності за вчинки, для підтримки статусу, намагання виглядати в очах людей добрими та чесними.

Чи викликає брехня залежність, або чому небезпечно брехати?

Якщо людина звикла брехати, то звісно, вона стає залежною від обману. Скажімо, людина виросла в нормальній, вихованій сім’ї, але, з якихось причин, збрехала, тоді її гризе сумління. З цього розпочинаються страждання, через нервування можуть виникнути спазми шлунку чи інші захворювання. А інколи й взагалі, якщо постійно брехати, то це може перерости в патологію, і тоді  людина не відрізнятиме реальність від вигаданого власного світу брехні.  

Які методи допоможуть вивести брехуна на чисту воду?

Майже всі книжки пишуть про жести, які начебто допомагають зрозуміти, що вас обманюють. Якщо у людини бігають очі – це не прояв брехні, а, можливо, прояв алергічної реакції, або ж особа хвилюється через якусь стресову ситуацію. Не всі жести, які описують у книжках про брехню, трактують як обман. Не виключені і якісь захворювання чи внутрішні переживання, які турбують людину.  А от що варто врахувати, так це мету розмови, інтонацію, внутрішні відчуття (інтуїцію), інші факти.  Брехун красиво плете своє мереживо з вигаданих обставин, імен та дат, але, якщо ви попросите його повторити деталі розмови, які відбулися кілька хвилин тому, він заплутається у власних «свідченнях».

Автор книги «Психологія брехні» професор Пол Екман стверджує, що якогось одного стовідсоткового показника брехні практично немає. Аналізувати подію потрібно комплексно, виходячи із ситуації і людини.  Наприклад, африканські аборигени якось зовсім не переймаються з цього приводу. У них є свій детектор брехні – страусине яйце. Якщо людина бреше, то яйце лопається. Беручи його в руки, вона його мимоволі стискає трохи сильніше – і шкаралупа не витримує, бо контролювати мікроскорочення м’язів людина не може. Ось і виходить, що брехня викрита. У нас все складніше. Відомо, що жінки краще розпізнають брехню, ніж чоловіки. 

Кожен робить свій вибір. Хтось бреше, як дихає і вважає це нормальним. Хтось живе по совісті і вважає, що брехня розбещує. Так або інакше, брехня – одна з умов нашого життя, вона завжди поруч, і вплинути на це ніяк не можна. Та і чи потрібно впливати? Ви можете уявити собі світ без недомовок, замовчання, фальсифікації, відходу від відповідей, конкуренції? А на питання “Як я виглядаю”? чесна відповідь “Ну погладшала кілограма на 4 і виглядаєш втомленою” – таке собі задоволення. Все має свої межі і свою глибину.

Всі ми сприймаємо обман по-різному, але якщо добре придивитися до співрозмовника, вивчити його поведінку, й  вірити фактам, то ніяка брехня не замінить правду.

Нагадаємо, Основне про етикет: новий погляд на старі правила

Будьте першим, хто прокоментував "Любите брехати? Тоді тренуйте пам’ять!"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*