Два роки тому Микола Кафтанюк зробив перший виріб із дерева та епоксидної смоли . З того часу має таких уже більше 200, переважна більшість з яких – столи та годинники.
Цю справу називає своїм хобі й сам у захваті від результатів, адже обожнює те, що робить.
Спеціальної освіти й попередніх навиків з використанням цієї техніки не мав взагалі. До того міг хіба зробити стільця для своїх дітей. Втім, зізнається, що всередині завжди жила любов до дерева і виробів з нього.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/35-1-819x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/34-1-768x1024.jpg)
“Приглянулися мені в інтернеті такі вироби. Почав вивчати технологію, переглядав відео. У роликах все поверхнево і ніхто не виказує свої секрети майстерності. Шляхом проб та помилок я зробив кришку для стільця, – згадує Микола. – З першого разу не вийшло, весь клей витік на підлогу. Лише з третього разу вдалося. З ніжками програвся ще довше. Далі задумав зробити складніший варіант – стіл зі стільцем. Передав його доньці у Польщу. Всі були в захваті, а мені це, звісно, додавало натхнення. Після цього взявся за годинник і потім він теж поїхав до комплекту. Потрохи я підкупляв інструмент і опановував його. Як то кажуть, не святі глечики ліплять. Зараз використовую звичайний набір – лобзик, болгарка, різні види шліфувальних машин. Загалом, цей вид робіт дозволяє втілювати неймовірні задумки та працювати з деревиною, що має явні недоліки з погляду столярної справи. Та саме це робить кожен виріб по-справжньому унікальним та ексклюзивним, повторів не існує”.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/33-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/32-1-768x1024.jpg)
Матеріали чоловік шукав самостійно, де тільки міг. Частину деревини привозили знайомі, щось брав у людей з того, що мали спалити. Наразі демонструє заготовки. Їх стільки, аби встигав переробляти. Микола розповідає, що дерево саме пішло до нього, знаходив найпричудливіші варіанти з неймовірними малюнками. На одній заготовці можна роздивитися ембріон, на іншій – птаха. Вони вже стали годинником та столиком, які слугують у побуті новим господарям.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/31-1-1024x768.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/30-1-768x1024.jpg)
Майстерню Кафтанюк облаштував у Житомирі, потрохи налагоджував виробництво, але усі плани поламала війна – пішов добровольцем у територіальну оборону, діяльність поставив на паузу. До речі, один з його виробів – годинник, можна придбати з аукціону, який влаштувала місцева волонтерка. Таким чином планують зібрати кошти на потреби військовослужбовців.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/29-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/28-1-768x1024.jpg)
“У перші дні повномасштабного вторгнення росіян стояв на блокпосту, а зараз перебуваю в ТРО нашої громади. Кілька місяців не робив нічого взагалі, але врешті знов повернувся до своєї улюбленої справи. Насправді, війна все зруйнувала і на основній роботі, і у хобі, але зібрався з силами і почав працювати, – продовжує житомирянин. – По-перше, це гарний спосіб відволіктися від трагічних реалій сьогодення, а по-друге, продаючи вироби, маю можливість частину прибутку переказувати на потреби ЗСУ. З цієї причини долучився й до аукціону, щоб направити виручені кошти для наших захисників. Благодійністю планую займатися аж до нашої перемоги”.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/27-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/26-1-819x1024.jpg)
У своїй роботі майстер віддає перевагу кільком породам дерев – горіх, клен,тополя капова, інколи дуб чи яблуня. Проте, горіх і клен – його улюбленці, адже дарують безмежний вибір візерунків.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/25-1-764x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/24-1-1024x1024.jpg)
Асортимент виробів достатньо широкий – декоративні світильники, табуретки, різноманітні годинники, розноси, столики журнальні і підставки, а також великі столи. Для їх виготовлення додатково звертається за допомогою до “станочників”, бо там не обійтися без калібрування. Це потрібно для того, щоб мати ідеально рівну поверхню стола.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/23-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/22-1-768x1024.jpg)
“Спочатку робив меблі та годинники для себе та знайомих. Потім почали купувати інші, в основному на подарунки. Не велика частина продається через інтернет, маю професійну панель в мережі Інстаграм, де представлені вироби, – додає Кафтанюк. – За майже два роки роботи вироби поїхали до Німеччини, Польщі, Узбекистану, Швеції, Туреччини, США та Великобританії”.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/21-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/20-1-768x1024.jpg)
За словами майстра, процес роботи достатньо складний. Для прикладу, розповідає про виготовлення годинників. Їх робить без замовлень, на свій смак і під настрій. Заходить в майстерню та перебирає дерев’яні зрізи, які у подальшому стануть основою. На початковому етапі з годинниками були складності, оскільки треба було знайти механізми, стрілки, цифри. Крок за кроком усе знайшлося і вирішилося.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/19-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/18-1-768x1024.jpg)
Отож, для майбутнього виробу Микола Кафтанюк обирає заготовку, в якій варто роздивитися шедевр, обробляє її під розміри, додає авторські “викрутаси”, шліфує, виготовляє форму і заливає клеєм у кілька етапів, а також супроводжує висихання із дотриманням температури та видалення повітряних бульбашок.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/17-2.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/16-1.jpg)
Через 4-5 днів форму розбирає, дістає заготовки, доливає клей у пори, проводить чистове шліфування, фрезерування для механізмів, а далі лакує у 3-4 шари, полірує і клеїть цифри та стрілки, встановлює механізм і “серце” годинника – батарейку.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/15-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/14-1.jpg)
“Процес доволі клопіткий, але я отримую задоволення від роботи, а ще більше – від кінцевого результату. Вироби – шикарні і всі різні. Тільки одних годинників маю десь 80 за півтора року. Сам дивуюся, коли встиг стільки наробити”, – каже на останок майстер.
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/13-1-768x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/12-1.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/11-1-820x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/8-2-815x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/7-1-1015x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/10-1-898x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/6-2-1024x910.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/5-1-1024x915.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/4-2-1024x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/3-1-815x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/2-3-826x1024.jpg)
![](https://cdn.times.zt.ua/wp-content/uploads/2022/07/1-5-895x1024.jpg)
Юлія Демусь
Як живі: милі іграшкові гремліни і Малюк Йода житомирянина Андрія Копеіна (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Меблі та годинники: житомирянин Микола Кафтанюк створює вражаючі вироби із дерева та епоксидної смоли (ФОТО)"