На час карантину на OLX активізувались шахраї: як не втратити свої гроші

Ця заманлива авантюра дозволяє обдурити двічі. З початку карантину активізувалися онлайн-шахраї, причому сума афер істотно зросла. Так, якщо в лютому у власників платіжних карт було вкрадено 637 тис. грн, то в березні вже 1,191 млн грн. Істотно зросла й середня сума шахрайства: у лютому вона становила 4 тис грн, в березні – 7,8 тис грн.

Такі дані містяться в циркулярі від 9 квітня, розісланому банкам Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЕМА. Згідно інформації що в листі, нові схеми жертв обманюють двічі, використовуючи для шахрайства сервіс оголошень OLX.

Фішинговий сайт

Сама схема, як і всі подібні афери, проста. Шахраї створюють точну копію OLX, яка, як правило, повністю дублює інтерфейс оригінального сайту. А на реальному OLX відкривається аккаунт, де пропонуються будь-які товари, яких насправді немає. Жертва з захватом реагує на привабливу ціну або дефіцитний товар – починається обман.

Далі шахраї будь-якими правдами і неправдами заманюють покупця обговорити товар і угоду в будь-якому іншому месенджері: Viber, WhatsApp, Telegram тощо. Але нізащо не будуть з вами спілкуватись в особистому кабінеті в OLX. Шахраї пропонують зробити оплату через послугу OLX Доставка.

Сама по собі ця послуга на OLX є безпечною, так як оплачена сума потрапляє на рахунок продавця тільки після того, як покупець огляне товар, при цьому дані платіжної карти не розголошуються. Але у бізнесменів своє розуміння “OLX Доставки”. Як тільки ви домовитесь про купівлю товару, вам одразу надішлють посилання на фальшивий фішинговий сайт “під OLX” й запропонують здійснити 100% передплату товару. 

Навіть не підозрюючи про підступність, покупець вводить на шахрайському сайті дані картки та банківські коди безпеки, які потрапляють в руки аферистів. Одночасно з цим вони здійснюють шахрайські операції на цілком легальних платіжних сервісах по переводу з однієї карти на іншу. Довірливий покупець добровільно кидає оплату шахраям.

“Жертва без побоювання заходить на точний дублікат сайту – все начебто нормально, сума та сама. Але підтверджує насправді не свою операцію, а операцію на іншому ресурсі. Клієнти, як відомо, в SMS теж не сильно вчитуються і можуть не помітити, що там зазначений не UAPAY, на якому зазвичай проводяться операції OLX, а якийсь інший сервіс, наприклад P2P. Банки можуть надсилати повідомлення на англійській мові, і не кожен зможе прочитати “, – розповіла заступниця директораа асоціації, керівник Форуму безпеки розрахунків і кредитів (ФБРіК), структурного підрозділу ЕМА Олеся Данильченко.

“Повернення”

Специфіка схеми полягає в тому, що жертва платить двічі. Як тільки ви відправите гроші за товар, починаються якісь проблеми з оплатою. Наприклад, пояснюють. що некомпетентні співробітники не змогли правильно оформити доставку, і оплата “зависла” на ресурсі, тому тепер необхідно здійснити її повернення.

З жертвою зв’язується другий шахрай, представляється співробітником OLX, і управляє операцією “повернення”, в результаті чого на рахунок шахраїв повторно сплачується така ж сума.

“Клієнтові кажуть, що операція не пройшла, ми вам допоможемо зараз повернути гроші, але потрібно, щоб була сума в два рази більша – заодно перевіряється наявність грошей у клієнта. І знову надсилається посилання, через яку відбувається “повернення” – розводять вдруге. Хоча таке буває не завжди “, – розповіла Данильченко.

Дзвінок з банку

Іноді на мобільний телефон дзвонить другий шахрай, представляючись співробітником банку, і каже жертві, що той став жертвою шахрайства, але банк вчасно заблокував платіж. І щоб повернути гроші, необхідно зробити певні операції, в результаті яких повторна сума крадеться з його картки таким же чином, як і з “співробітником OLX”.

“Насправді з жертвою спілкується співучасник зловмисника, який може сидіти з ним поруч або за стінкою в сусідній камері. Так як в основному всі подібні шахрайства організовують з місць позбавлення волі”, – прокоментував директор асоціації ЕМА Олександр Карпов.

Обидві операції – і оплата, і “повернення” проходять при повному контролі з боку обдуреного чоловіка, який вводить всі коди безпеки, що надсилаються йому в SMS, і підтверджує оплати. Жертві сума відома, але вона не здогадується, що і вдруге вона теж списується з рахунку, а зовсім не “повертається” на картку.

Як правило, афери організовують з в’язниць або зон. Користуючись тим, що зараз ув’язненим дозволено дзвонити по мобільному, вони влаштовують “бізнес”, а гроші жертви йдуть на картку дружині або подрузі на волі. Акаунти можуть відкриватися і людьми на волі, а ув’язнені включаються в аферу, як правило, вже як “представники кол-центру”.

У минулому році велику кількість подібних шахрайств організували ув’язнені у Вінницькій в’язниці. Такі шахраї можуть бути і за кордоном, або на непідконтрольній території Донбасу, ховаючись від правоохоронних органів і правосуддя.

Медичні маски

Сплеск шахрайства в березні пов’язаний з тим, що українці моніторили найдефіцитніший в цей час товар – медичні маски. За рахунок цього значно зросли обсяги шахрайства.

“Медичних масок ніде не було, але в інтернеті була маса пропозицій – нібито хтось купив велику партію і тепер розпродає. Такими оголошеннями був переповнений і Facebook. Я заходив по посиланню і було видно, що це фішингові сайти. Люди платили за передоплатою і втрачали гроші “, – пояснює Карпов.

Обдурюють не тільки на “сезонних” масках, але також і на товарах постійної потреби – комп’ютерах, телефонах, батутах тощо. Через карантин магазини не працюють, тому українці скуповуються онлайн.

Щоб не стати жертвою аферистів, експерти радять дотримуватися кількох простих правил.

Ні в якому разі не починати спілкування за межами особистого кабінету в OLX. Якщо запрошують в месенджер – це гарантований обман.

Уважно дивитися на адресу посилання OLX, яку пропонують відвідати. Шахрайські сайти-двійники пропонують відмінні від оригіналу адреси: olx-ia.us, ole.cx, olxua.biz, olxua.info, olx.uno, 0lx.in.ua, olxdostavka.com і т.д.

Всі операції з OLX.Доставка проводити тільки в особистому кабінеті.

Купувати тільки з оплатою при отриманні.

“Коли мені пропонують оплатити за передплатою, мовляв, так дешевше, відповідаю так: у мене такі переконання, що я завжди купую післяплатою. Якщо ви готові інвестувати в свою безпеку, то варто переплатити. Треба пам’ятати, що чим дешевше, тим вище ризик втратити все “, – резюмує Данильченко.

А ми ще раз хочемо нагадати про основні види шахрайств та способи їх уникнення


Будьте першим, хто прокоментував "На час карантину на OLX активізувались шахраї: як не втратити свої гроші"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*