В Україні планують запровадити реформу старшої школи. Зазначається, що вже з 2027 року школярі навчатимуться до 12 класу. Тобто старша школа триватиме три роки – з 10-12 клас. Особливість реформи полягає в тому, що учні зможуть обрати профільну середню освіту за двома спрямуваннями:
● академічним: орієнтація на продовження навчання в закладах вищої освіти;
● професійним: здобуття професії.
За словами заступника міністра освіти і науки Дмитра Завгороднього, трирічна школа допоможе школярам якісно підготуватися до вступу у ВНЗ:
«Ця реформа стартувала ще 8 років тому, і зараз ми просто підходимо до реформування старшої школи, з наступного року ми почнемо пілотування, і два роки ми будемо тестувати ці організаційні зміни, нові навчальні програми, новий навчальний стандарт, для того, щоб зрозуміти, як впровадити цю реформу масово. Дана реформа передбачає трансформацію 10-го класу. На відміну від усіх інших класів – це перший клас вже старшої школи, і різниця від того, що буде в інших класах – суттєва. Якщо в інших класах ми оновлюємо підручники, оновлюємо обладнання та осучаснюємо освітній простір, то для старшої школи ми хочемо запровадити трирічну старшу школу з 10-12 клас, як у країнах Європи.
Крім цього, ці школи будуть відокремленими, вони будуть саме старшими профільними школами. Тобто дитина, яка йде в старшу школу, обирає для себе якийсь профіль: математичний, інженерний, біологічний, мовно-літературний. Обираючи цей профіль ми маємо сформувати розклад під такий клас, і надати ще й всередині цього профілю окремі предмети, дисципліни, курси, щоб у дітей був вибір. Тут також мова і про вступ у ВНЗ. Це можливість більш якісно підготувати дітей».
Він також додає, що дана реформа дозволить школярам обирати предмети і профілі навчання, а також отримувати більш якісні знання:
«Мета реформи – якість освіти. По-перше – це якість процесу. Якісний процес у старшій школі відповідно до нашої концепції – це профілізація. Це означає, що якісна школа пропонує дитині вибір із багатьох різних профілів, курсів, предметів. Кількість вибору – це показник того, наскільки якісно школа змогла організувати процес. Друге – якість цього вибору. Тобто, якість вчителів, обладнання, якість підготовки».
Як пояснила Валентина Полторак, менеджерка швейцарсько-українського проєкту DECIDE, відгуки про реформу від самих дітей – позитивні, адже за даними опитування, діти хочуть навчатися в школах із якісним обладнанням і в сучасних умовах:
«Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження громадської думки, і ми отримали дуже несподівані для нас результати. Понад 80% дітей, хочуть навчатися в школах з кращим обладнанням, з більшою кількістю однолітків, у сучасних школах із можливістю обрати навчальні предмети. Крім дітей, батьки теж підтримують цю реформу. Тут пітримка дещо нижче, особливо в прифронтових регіонах. Вона не перевищує 50-60%, але це старт, і ми впевнені, що після проведення інформаційної кампанії, ця підтримка буде вищою. Управлінці та голови громад – тут підтримка понад 80%. Під час війни дуже важко впроваджувати реформи, але, на жаль, без цих змін неможливе майбутнє нашої країни. Ці реформи потрібні, бо світ змінюється, і попри війну, попри всі наші обставини світ розвивається дуже швидко, і ми маємо готувати дітей до того світу, в якому вони будуть жити в майбутньому, і маємо йти в ногу з часом».
На Житомирщині вже 6 ліцеїв почали впроваджувати нову реформу.
«Житомирська область є пілотним регіоном у цій реформі. Ми на сьогодні вже затвердили перспективний план формування ліцеїв. Це 65 академічних ліцеїв, які працюватимуть у подальшому за новою реформою. Вже 6 ліцеїв у нас так працюють по області – це три ліцеї – Бердичівський і Житомирський спортивні ліцеї та Звягельський військовий ліцей. І у нас у Житомирі при педагогічному університеті науковий ліцей, і при Житомирській політехніці. Ну і також ліцей №1 Житомирської міськради. Це ті ліцеї, які сформовані в форматі реформи старшої школи», – зазначає заступниця голови Житомирської ОВА Наталія Арендарчук.
Нагадаємо, нова реформа: для проходження ВЛК більше не потрібно буде йти до ТЦК.
Будьте першим, хто прокоментував "На Житомирщині 6 ліцеїв працюють згідно реформи старшої школи"