Садові, кімнатні або призначені спеціально для зрізання в букети (відрізняються видовженою формою бутона) – це основна класифікація троянд. Втім, загалом у світі наразі відомо про понад 150 видів та 30 000 сортів троянд – білі, жовті, бордові, оранжеві, рожеві, червоні та їх відтінки. Щороку стає приблизно на 100 найменувань більше. Це найпопулярніші квіти, які вирощують здавна. Про троянди можна знайти згадку в Біблії.
У природі дикі рози (шипшина) мають лише п’ять пелюсток, більша їх кількість є результатом культивації та штучного виведення сортів.
Для озеленення ландшафтів виводяться квіти з гарним листям і сильними кущами. Існують види, стійкі до холодів або посухи, є навіть вічнозелені рослини, які широко розповсюджені в Південно-Східній Азії. Крім цього, можна знайти їстівні різновиди троянд, які використовуються під час приготування мармеладу, тістечок, тортів або салатів.
У парфумерії застосовують трояндову олію. Для цього на плантаціях пелюстки збирають вручну з самого ранку, коли вони насичені вологою і висока концентрація ефірної олії. Для отримання однієї краплі такої олії знадобиться до 30 бутонів, а на 1 кг олії необхідно 3-3,5 т пелюсток червоної троянди чи 5 т білої, у той час один працівник за робочий день може зібрати до 50 кг.
Найбільший трояндовий сад – сад Фінечі (7,5 тисяч видів троянд), знаходиться в Італії. Найвищий кущ квітів у віті досягнув семи метрів у висоту. На стіні собору в Хільдесхаймі у Німеччині росте кущ троянд, вік якого – 1000 років. Йому вдалося вціліти під уламками та відновитися знову після бомбардування будівлі у 1945 році.
Найбільшу троянду – діаметр 83 см, виростили у Каліфорнії. Рожеві квіти «Гран Сьєкль» з перловим відливом можуть виростати до 20 см в діаметрі, бутони «Поль Нерон» мають розмір від 12 до 20 см, абрикосові квіти «Полька» – 16 см, «Пароле» – 14-19 см.
Бутони найменших троянд мають розмір рисових зернят. Приміром, троянда «Сі» до розкриття має бутон 5 мм, а після – квітку діаметром 1 см. Цей сорт вивів індійський ботанік Судхір Хетават, експериментуючи із сортом «Петіт Полі», суцвіття якого мають розмір від 3 до 4 см. Він помістив рослину у сильне магнітне поле, що обмежувало її зростання.
Найбільший «букет» з 156 940 троянд червоного, жовтого і рожевого кольорів був представлений в одному з торгових центрів Франкфурта-на-Майні у 2005 році. Він став рекордним і був занесений у книгу Гіннеса.
Найдорожчою називають троянду сорту «Джульєтта», яку представили у 2006 році, а до цього британський селекціонер Девід Остін витратив 15 років і 5 млн доларів, щоб вивести її. Бутон має блідо-рожеве та жовтувате забарвлення, а в середині пелюстки утворюють складний візерунок. Ціна однієї квітки — 25 доларів. Дещо дешевший – сорт «П’єр де Ронсар», з кремово-рожевими пелюстками, що був виведений французькою садівницею Марією-Луїзою Мейан в 1985 році та названий на честь поета XVI століття.
Юлія Демусь
Полуничний сезон на Житомирщині у розпалі (ФОТО)
Чебрець та польові квіти: Зелені свята на Житомирщині (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "На Житомирщині квітують садові троянди (ФОТО)"