У Житомирі на майдані Корольова 28 січня відбулася перша в цьому році акція на підтримку військових, прикордонників, нацгвардійців, бійців ТРО, медиків та усіх інших українців, які знаходяться протягом тривалого часу у російському полоні. Крім цього, саме сьогодні минає 1,5 років після теракту в Оленівці, коли важкі поранення отримали понад 130 осіб та ще більше 50 загинули. У їх числі – оборонці Маріуполя, які добровільно залишили територію “Азовсталі” та здалися у полон з умовою звільнення за кілька місяців.
Втім, трагічна подія в Оленівці показала, що полон – не опція життя, а обміни, що проходили за період повномасштабного вторгнення були не чисельними, тож багато захисників Маріуполя та їх побратими з інших підрозділів, які виконували завдання на різних напрямках фронту, досі знаходяться у російських катівнях. Звільнені з полону неодноразово публічно заявляли про тортури і важкі умови у полоні, а також їх позбавляють нормального сну, їжі.
Про все це під час акції в Житомирі розповідали учасники – родичі полонених, чинних військовослужбовців та загиблих Героїв.
Вони об’єдналися заради того, аби нагадати громадськості, владі та усьому світу, що російський полон – вбиває. Люди там перебувають під постійним тиском, зазнають травм і не отримують вчасно медичної допомоги, вони позбавлені елементарного.
Після повернення в Україну на багатьох чекає довготривале лікування і реабілітація, але навіть до цього треба дожити, оскільки російська сторона постійно влаштовує провокації, затягує переговорний процес і, фактично, тримає у заручниках тисячі українців без дотримання жодних прав.
Це та реальність, в якій доводиться сьогодні жити українцям з розумінням того, що їх рідні у полоні щохвилини можуть стати черговою жертвою росіян, адже полон – це же не гарантія повернення додому. Кожен наступний день там може стати останнім і ніхто не понесе за це покарання.
Відзначимо, що подібні акції в Житомирі проходили в серпні та жовтні минулого року.
Житомирянка Людмила Свобода постійно долучається до ініціативи у рідному місті, а також їздить у столицю. В російському полоні більше 20 місяців знаходиться її племінник – військовий медик, начальник неврологічного відділення Маріупольського шпиталю Андрій Найман. Туди він потрапив, виходячи з “Азовсталі”, і перебуває й досі, попри те, що відповідно до Женевської конвенції медики – не комбатанти, тож не повинні бути в полоні та не є обмінним фондом. Свого сина, який народився у квітні 2022-року Андрій встиг побачити лише на фото, які йому скидала дружина. Увесь час родина чекає на повернення Андрія, але поки все, що залишається, виходити на мирні демонстрації.
На акцію в Житомирі учасники принесли плакати із гаслами та зазначенням номерів частин і бригад, бійці яких знаходяться у полоні, прапори та фото полонених.
Після майдану Корольова вони пройшли ходою через вулицю Михайлівську.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "«Не мовчи! Полон вбиває»: житомиряни знову вийшли на акцію, аби нагадати про українців у російському полоні (ФОТО)"