Незвичайну і надзвичайно цінну знахідку виявив на власному подвір’ї чуднівчанин

56994009 2353514978218100 8096762146148319232 n - Незвичайну і надзвичайно цінну знахідку виявив на власному подвір'ї чуднівчанин

17 років тому чуднівчанин, проводячи до оселі газопровід, відкопав на подвір’ї старовинну чавунну плиту. Наразі виявилося, що ця плита ні що інше, як надгробок знаменитого польського та білоруського письменника Яна Барщевського.

Про неймовірну знахідку повідомляє місцевий інформаційний ресурс http://chudnivnews.in.ua.

Власник обійстя розповідає, що коли у 2002 чи 2003 році розкопував подвір’я аби прокласти труби газопроводу, знайшов на глибині 50 см цю чавунну дошку. Плита важила близько 30-35 кг та мала якийсь напис, що під товщою іржі розгледіти не вдавалося. Чоловік поклав знахідку під сарай і забув про неї на довгі 10 років. Лише коли вирішив зацементувати подвір’я згадав про плиту і вирішив використати аби зекономити на цементі.

Під впливом погодних умов іржа потроху зійшла і на чавунній дошці чітко проступили написи. Господарі обійстя вирішили, що напис німецькою і, не знаючи мови, перестали звертати на плиту увагу. Проте, 15 квітня 2019 року, їх донька чотирикласниця загорілася бажанням перекласти напис. Дитина переписала текст на аркуш паперу та вирішила подивитися переклад в інтернеті. 

“Ян Барщевський, улюбленець Бога, письменник натхненний Ісусом. Жив помірковано 70 років. Помер 23 лютого 1851 року” – приблизний переклад напису.

Дівчинка пошукала інформацію в мережі та виявила, що письменник дійсно проживав та помер у Чуднові у 1851 році. Отож, знайдена чавунна плита  швидше за все надгробок з його могили.

Наразі знахідкою зацікавились літературознавці та науковці з Білорусі та фахівці Музею історії білоруської літератури.

17 квітня до обійстя, де знаходиться могильна плита, завітали представники польської громади Житомирщини та Консульства Польщі. Сьогодні також очікують прибуття журналістів відомих видань Білорусі.

Могилу письменника шукали десятиліттями, проте марно.  Нині знахідка зберігається в Чуднівському костелі. У відділі культури, молоді та спорту Чуднівської міської ради детально вивчають законну процедуру оформлення культурної спадщини, спілкуються з істориками та літературознавцями з Білорусі, Польщі та України з приводу подальшого облаштування пам’ятки. Разом з тим українські посадовці запевняють, що надгробок відомого письменника залишиться на території України в Чуднові та обіцяють вільний доступ усім бажаючим.

Нагадаємо, що вперше за декілька сотень років у Бердичеві на території Кляштору Босих Кармелітів проходить археологічна експедиція.

  • 14
    Поширили:

Будьте першим, хто прокоментував "Незвичайну і надзвичайно цінну знахідку виявив на власному подвір’ї чуднівчанин"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*