Нещодавно юний житомирянин Віталій Первак «оголосив війну» наркоторговцям та «закладчикам». На своїй сторінці у Facebook хлопець створив допис та пояснив, що більшість переконана — поліція бездіє, тому рятувати своє майбутнє та, у першу чергу, здоров`я наших дітей, ми маємо власноруч. Журналісти Times.Zt вирішили детальніше дізнатись про методи боротьби з наркоторгівлею у Віталія Первака.
У Житомирі з 2018 року функціонують різні громадські організації, які борються з нелегальним розповсюдженням наркотиків. Одна з них — Всеукраїнська ініціатива громадських активістів «Суспільство Майбутнього». У Житомирі її очолює Віталій Первак, якому 19 років. Хлопець розповів, що дуже важливо, аби намальовані на фасадах будинків, на зупинках громадського транспорту, дитячих майданчиках та інших місцях посилання на телеграм канали продажу наркотиків були знищені, бо навіть молодші школярі можуть, таким чином, придбати собі наркотики.
«Почалося все з організації «С14» у 2018 році — я теж був її керівником.Тоді ми замальовували посилання на канали, що торгують наркотиками й під кожним підписувались — СІЧ. Проте пізніше ми припинили свою самостійну діяльність та об’єдналися разом з іншими схожими організаціями. Так і створили «Суспільство Майбутнього», до якого входять близько 15 Всеукраїнських волонтерських, громадських та інших організацій з різних областей України. У Житомирі осередком організації є об’єднання «Основа майбутнього», — пояснив юнак.
Віталій розповів, що їхня командна робота проходить у кілька етапів. Члени організації постійно моніторять різні громадські місця, йдучи у справах чи просто гуляючи містом. Далі вони створюють маршрут за кількома адресами, де й замальовують посилання. Працюють в групах по 3-4 людини, для того щоб слідкувати за обстановкою, поки один замальовує, а інший фіксує на фото чи відео пророблену роботу.
Дані надсилають у Всеукраїнський спільний чат під назвою «Антинаркотична операція», а також зазначають адресу, де ліквідували посилання. Далі такі телеграм канали блокуються, адже учасники чату кидають на нього скарги, банять та спамлять.
Під кожним замальованим посиланням члени організації також залишають свій знак — Ом, що в їхньому трактування означає «опір».
«В Instagram також часто можна побачити рекламу телеграм каналів, що розповсюджують наркотики. Вони створюють собі сайти з доменом BIZ, який не підпорядковується Україні, а далі в стрічці ваших історій пропонують перейти за посиланням. Сама рекламна історія вміщує дуже мало змісту й таким чином може легко зацікавити користувача», — розповів Віталій.
Хлопець також поділився, що через діяльність організації у 2018 році він неодноразово отримував погрози у коментарях та повідомленнях у соцмережах.
«Найчастіше писали, що зловлять, дізнаються де я живу, підстережуть під під’їздом тощо. Останній раз мені погрожували тітушки на забудові на проспекті Незалежності, 29, коли ми захищали пенсіонера. Проте ми працюємо лише в законодавчому полі, а в екстрених випадках завжди можна скористатись легалізованими засобами самооборони, той же газовий балон, травматичні та шумові пістолети тощо. З поліцією, як і з іншими держустановами, ми стараємось не співпрацювати, через те що це „підневільні“ люди. Сьогодні вони вас похвалять, а завтра новий керівник дасть наказ, і вони підуть його виконувати», — пояснив активіст.
Віталій розповів, що жодного разу ще не вдавалось «зловити за руку» того, хто малював посилання, проте самих учасників організації місцеві жителі не раз запитували, навіщо це вони затушовують посилання і що це за ресурс.
Крім боротьби з розповсюдженням наркотиків Всеукраїнська ініціатива громадських активістів «Суспільство Майбутнього» та її молодіжне крило в Житомирі — «Основа майбутнього» також займаються боротьбою з точками нелегального продажу несертифікованого алкоголю, визначають магазини, де продають алкоголь неповнолітнім й з такими даними звертаються до поліції. В арсеналі організації також проєкт «Не байдужі» та «За чисте місто».
«Протягом лютого поточного року в Житомирі замалювали близько 120 таких посилань», — розповів Віталій та додав, що для боротьби з розповсюдженням наркотиків через соціальні мережі поки це найоптимальніший спосіб, адже продаж відбувається анонімно, як і розкладка та отримання коштів за товар.
Нагадаємо, що нещодавно молодик з Житомира “оголосив війну” наркоторгівцям та закладчикам (ФОТО).
Також у Житомирі затримали банду, в якої вилучили наркотики, зброю, 13 тисяч доларів та 6,5 тисяч євро.
Будьте першим, хто прокоментував "«Поліція бездіє»: в Житомирі «Суспільство Майбутнього» бореться з наркоторгівлею на власний розсуд"