HOVER
INNA BILA
IT LAB STUDIO

Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити

IMG 6026 777x437 - Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити

В самому центрі села Топори Ружинського району Житомирської області частково зберіглась будівля костелу Святої Трійці. Пам’ятка архітектури перебуває в занедбаному стані.

Село Топори відоме з кінця 16 століття. З кінця 18 століття воно належало родині поміщиків Конопацьких. Саме вони у 1800 році почали будівництво костелу Святої Трійці у стилі бароко і вже через три роки мурована святиня була споруждена. У 1803 році храм освятив о. Жиліховський.

Приблизно тоді ж у Топорах було засновано парафію, до якої приєднали близько двох десятків сусідніх сіл інших прилеглих парафій. Першим місцевим настоятелем став канонік Луцької капітули о. Ян Польхейм. Правда, з утворенням 1816 року парафії у Ружині, топорівська парафія зменшилась на кілька місцевостей.

topory 07 768x1024 - Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити
topory 06 768x1024 - Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити

Наприкінці 19 століття землі села Топори перейшли у володіння родини знатного польського роду Ржевуських із містечка Погребище.
За радянської влади в приміщенні костелу побудували перекриття для другого поверху, а загальний об’єм розбили на окремі кімнати. Храм використовували як бібліотеку і будинок культури. З 90-тих років 20 століття храм не використовується, і перебуває у стані часткової руїни.

Навіть в такому стані костел справляє величне враження. Арочна побудова високої стелі нагадує про первинне призначення споруди – як релігійного об’єкта. Видно сліди подальших перебудов – як було зроблено перекриття для другого поверху, стіни вкриті штукатуркою та пофарбовані.

В деяких місцях частково збереглись зображення на стінах, які за своїм змістом відтворюють певні біблійні сюжети.
Ми не проїхали повз цю архітектурну пам’ятку, яка, на жаль, зникає та побачили її стан та залишки минулої величі. Скоро костел Святої Трійці відійде в історію.

Слідкуйте за нами, підписуйтесь на канал проекту.

topory 03 1024x581 - Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити
topory 05 768x1024 - Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити

About the Author

Project ESCAPE
Проект ESCAPE - це відео-блог про закинуті місця на карті України. Ми хочемо показати Вам красу та історію місць, які вже покинуті людьми, але все ж таки є частиною нашої історії, яку потрібно пам'ятати.

Будьте першим, хто прокоментував "Проект ESCAPE: Будівля костелу, яку вже не відновити"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*