Всього на рушнику вже представлені орнаменти 9 країн та 12 регіонів України. Майстрині продовжують його вишивати.
Це міжнародний проєкт, і 12 грудня відбулася презентація орнаменту Житомирської області.
«Коли ми почали його складати було багато пропозицій, також ми збиралися в центрі народної творчості обговорювали це, ми потім збиралися і в музеї не один раз для того, щоб обговорити ці всі моменти, як його зробити, які знаки туди внести, що ми маємо показати і спільними зусиллями ми дійшли до того, що ви бачити. Ми хотіли зберегти, відтворити і передати те, що є в нас на мальовничому поліссі», – розповідає заслужена майстриня народної творчості України Оксана Дедюль.
Що означає обраний та вишитий орнамент, які сакральні сенси зберігає, розповіла старша наукова співробітниця відділу етнографії Житомирського обласного краєзнавчого музею Надія Борисова:
«Ми показали прообраз великої богині, від якої все пішло живе на землі, її Скуратівський назвав «Берегинею». Це орнамент, який називається «В козака» – постать людини, яка антиподально розміщено навколо ромба. Ромб символізує родючість землі, родину, адже поєднання чоловіка і жінки дає одразу родину, дає продовження роду.
Саме тому ось цей козак, орнамент «В козака», ось цей прообраз великої богині, він буде оберігати, як нашу рідну землю, так і родини, які тут живуть. Знову ж таки обрамлена ця центральна смуга на рушникові двома смугами, двома рядами трикутників. Це перепони на шляху ворогів, колись це була нечиста сила з якою боролися наші пращури вірили в неї, в різних міфічних істот, які можуть прийти і нашкодити, як господарству, так і всій родині. Ще дві смуги обабіч розміщено, на них показана унікальна техніка занизування, яка імітує ткацтво. Орнамент, який показаний на цих смугах, це восьмикутна, восьми-пелюсткова квітка-зірка, яка була символом Богородиці. Богородиці всі моляться, просять її, щоб було здоров’я в родині, щоб наші воїни повертались живими.
Саме ось ця сукупність в поєднанні оберегових знаків, характерні для нашої області, вони є унікальними, які ми зберігаємо, зберігали наші пращури, які ми зараз популяризуємо і відтворили на цьому гарному рушникові єдності».
Далі рушник єднання попрямує до Києва. Там над ним працюватимуть місцеві вишивальниці. А згодом полотно буде подорожуватиме не тільки містами України, а й державами світу.
ФОТО: Тарас Орешніков
В Житомирській обласній бібліотеці малечі влаштували «Велику новорічну пригоду»(ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Рушник єднання «Цвіт вишиванки» прикрасив орнамент Житомирщини (ФОТО)"