Свято 8 березня: «марш порожніх кастрюль», повії, сувеніри та вихідні для рабинь

Щороку в Україні святкують Міжнародний жіночий день. Тисячі жінок чекають 8 березня, проте не всі знають історію цього свята. Існує декілька версій його походження, але яка з них найправдивіша, досі не зрозуміло, тож розглянемо кожну.

Версія офіційна: День солідарності трудящих жінок

За офіційною версією 8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбувся «марш порожніх кастрюль», на якому жінки протестували, б’ючи в ті самі каструлі, та вимагали гідні умови праці, кращої заробітної плати та робочий день, тривалістю 10 годин, а не 16. 

Тут згадується і відома німецька комуністка Клара Цеткін, яку вважають засновницею 8 березня. 1910 року у Копенгагені на форумі жінок Клара Цеткін закликала суспільство заснувати Міжнародний жіночий день. Цей день дозволив би жінкам влаштовувати мітинги і демонстрації, звертаючи увагу суспільства на жіночі проблеми. При цьому Цеткін була затятою комуністкою. І у 1920 році, за часи війни Польщі та Радянської Росії, вона заявила ось що:

«Жоден вагон зі зброєю для польських військ, з верстатами для військових заводів, побудованих в Польщі капіталістами Антанти, не повинен перетнути кордон Німеччини». 

Нестримна Цеткін закликала всіх жінок дарувати своє кохання будь-якому чоловікові, що відмовиться від виконання військових справ. 

Ще однією революціонеркою є подруга Клари Цеткін — Олександра Коллонтай, яка сколихнула Радянський Союз такою фразою:

«Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води». 

8 березня 1917 року у Петрограді, коли мільйони солдатів гинули на війні, жінки вийшли на вулиці з гаслом «Хліба та миру». Через чотири дні цар зрікся престолу, і право голосу було надане жінкам тимчасовим урядом. Вже у 1921 році в СРСР 8 березня визнали офіційним сявтом.

Версія популістська: протести повій

Така версія є не надто приємною для усіх жінок, що чекають на свято Міжнародного жіночого дня. Проте, у 1857 році у Нью-Йорку повії справді протестували, і вимагали виплатити заробітну плату матросам, які скористалися їхніми послугами, але не мали грошей, щоб за це заплатити. 

Ще одну демонстрацію повії влаштували 8 березня 1894 року, вимагаючи прирівняти їхні права до прав тих жінок, що заробляли випіканням хліба та пошиттям одягу. 

Подібні акції протесту проходили у 1895 у Чикаго та 1896 у Нью-Йорку, на з’їзді суфражисток( анг. слова suffrage — «виборче право»). 

До речі, та ж сама Клара Цеткін також була задіяна у акціях протесту повій. У 1910 році вона з подругою Розою Люксембург організувала їх на протести проти безчинства поліції. 

Єврейська версія: іудейська цариця

Кажуть, що Цеткін — дочка єврея-шевця, тому свято 8 березня пов’язане із єврейським святом Пурим.

За легендою, Естер — кохана перського царя Ксеркса, врятувала іудейський народ від загибелі. Царь Ксеркс хотів знищити євреїв, але Естер переконал не вбивати їх, а натомість знищити ворогів євреїв, навіть самих персів. Євреї стали вшановувати Естер і почали святкувати на її честь Пурим. Точної дати цього свята не існувало, але в У 1910 році воно припало на 8 березня. 

Крім того жіночий день святкували ще в Римській імперії. Заміжні римлянки одягали в цей день свій найкращий одяг, прикрашалися квітами, і ходили в храм богині Вести. Чоловіки дарували жінкам дорогоцінними подарунки, і навіть рабиням дарували сувеніри, і звільняли від роботи. 

Нічим не підтверджена версія:

Існує думка, що 8 березня Клара Цеткін стала жінкою, а щоб запам’ятати цей момент, вона вирішила вписати дату в історію, завуалювавши її під день «Міжнароднї солідарності жіночго пролетаріату». Але це може бути просто чудернацьким припущенням, адже кожного року легенд з приводу цього свята стає все більше.

Ви ще плануєте святкувати 8 березня?

Згадки про Клару Цеткін з’явилися вже після Жовтневого перевороту в Росії, коли «царські» свята замінювали на свої радянські. Офіційним святом 8 березня визнали у перші роки радянської влади. І у 1965 році на честь 8 березня оголосили вихідний. 

В ті часи в газетах 8 березня називали «Днем огляду бойових сил робітниць і селянок всієї країни». Тобто не йшла мова про свято весни і любові, увесь акцент був на тому, щоб жінки відвідували збори, грутки, і залучалися до процесу класової боротьби та соціалбудівництва. А про подарунки взагалі навіть не замислювалися. В одній газеті за 1925 рік було оголошення, що на честь свята, з 6 по 8 березня, усім жінкам надається знижка на калоші усіх розмірів. 

Святкувати чи ні 8 березня — особиста справа кожного. Хтось може зважати на історичні факти, і не вважати цей день святковим, а комусь байдуже, адже це черговий привід зробити приємне своїм жінкам.

Чи буде 8 Березня цьогоріч вихідним днем, можна дізнатися за посиланням.

Будьте першим, хто прокоментував "Свято 8 березня: «марш порожніх кастрюль», повії, сувеніри та вихідні для рабинь"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*