Свято Меланки: традиції святкування, прикмети та ворожіння

Сьогодні, 13 січня, в Україні відзначають свято Меланки. За дохристиянськими віруваннями Меланка або ж Миланка  — це молодша сестра слов’янської богині Лади. За християнськими віруваннями це преподобна Меланія. Проте, обрядові дійства вказують на те, що раніше в українців існувала саме міфічна Меланка, у яку заведено переодягатися на Щедрий Вечір одному з парубків.

Традиції святкування 

У цей день готують щедру кутю: з родзинками, горіхами, сухофруктами та іншими додатками за смаком. Крім куті, готували якомога більше щедрих страв: голубці, холодець, буженину, ковбаси, різні наливки, солодкі пироги. Також, традиційно, у цей вечір палили Дідуха із соломи.

Не обходився вечір 13 січня  і без щедрівок. Цілі компанії, переодягнені в костюми тварин та містичних істот, йшли щедрувати від дому до дому, співали, танцювали, показували невеликі вистави. Усе для того, щоб  розважити господарів. Ті, у знак подяки, пригощали їх стравами й напоями із застілля, а із собою давали дрібні гроші чи солодощі, різні страви чи напої.

Ворожіння

На свято Меланки дівчата у масках або без них усю ніч щедрують та ворожать:

1. Виходять на вулицю після опівночі. Яку тварину першу побачили — таким буде й майбутній чоловік. Собака — злим, вівця — спокійним та смиренним, корова — щедрим тощо.

2. Біля воріт насипають зерно. А, зранку перевіряють: якщо його ніхто не зачіпав, значить майбутнє сімейне життя буде щасливим.

3. Кладуть гребінця під подушку та перед сном вголос попросять судженого прийти й розчесати волосся. Хто присниться в цю ніч, з тим і одружишся.

Найпопулярніше нині ворожіння — вийти опівночі на вулицю та запитати в першого зустрічного чоловіка, як його звати. Мовляв, таке ім’я матиме й майбутній наречений.

У хлопців була ж своя забава – «водили Меланку». Неодружений парубок переодягається в жіноче плаття і стає «Маланкою», а дівчина або жінка — в чоловіче плаття, в «Василя». Серед дійових осіб — дід, баба, циган, циганка, коза, чорт. В масках і костюмах щедрувальники ходять від будинку до будинку і веселять перехожих танцями і жартами.

Прикмети на Щедрий Вечір з 13 на 14 січня

  1. Якщо ніч на 14 січня тиха, без вітру та хмар, то рік буде вдалим не тільки для людей, а і для свійських тварин.
  2. Якщо зранку світить високо сонце, то весь рік буде щасливим. А садовий врожай вродить найкраще.
  3. Якщо зранку всі дерева покриє іній, то це до доброго врожаю зернових і якісного меду.
  4. Якщо випав сніг, то врожай восени буде гарним. А, якщо погода тепла та безсніжна, то літо буде дощовим.
  5. Яким буде для людини перший день Нового Року, таким буде й весь прийдешній рік.
  6. А якщо 13 січня тепло, то, навпаки, літо має бути теплим.
  7. Якщо вночі вітер дме з півдня, то рік буде теплий. Із заходу, то буде вдосталь молока й риби, зі сходу, це до врожаю фруктів.
  8. Якщо зоряне небо, то добре нестимуться кури в наступному році.
  9. Якщо лід на деревах, то уродить садовина.
  10. Якщо сильний мороз і падає малий сніг— це на врожай хліба, здоров’я людей і тварин.
  11. Коли ж тепло й без снігу — погана прикмета, що передбачає неврожай і хвороби.
  12. Якщо під старий Новий рік добрий сніг — сій гречку.
  13. Зранку 14 січня, усі відпочивали, веселилися та добре їли. Адже вірили, що вдало проведений перший день забезпечить достаток і щастя на весь рік.

Будьте першим, хто прокоментував "Свято Меланки: традиції святкування, прикмети та ворожіння"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*