У Красівці на Бердичівщині діти заробляють на мрію шкільним садівництвом (ВІДЕО)

У селі Красівка, що на Бердичівщині, учні разом з директором школи освоюють соціальне шкільне підприємництво. Вони обробили під садівництво 2,5 гектари землі біля навчального закладу і вже продають власні саджанці.

«Ми їх викопуємо, підписуємо сорт який. Далі обробляємо їх, щоб шкідників не заводилось. Може, в житті колись пригодиться, мені це цікаво, буду також, може, свій садок вести», – розповідає Дарина Лісовська, 9-класниця Красівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Ц.Л. Посудевського.

«У нас велика плантація малини сорту Полка і діти уже її почали продавати, пішла перша поставка на Київ – перша партія, і для місцевих жителів було продано. Діти навчилися пакувати, як її викопати, як упакувати, як її продати», – розказує Юрій Балюк, директор Красівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Ц.Л. Посудевського.

Нині біля школи росте близько 400-от кущів малини, смородина, полуниця, черешні, груші, яблуні. Діти допомагають із садом: менші учні збирали врожай, старші – висаджували дерева і кущі та доглядали за ними.

«За смородиною більше доглядали, ми її більше сапали, обробляли від бур’янів, збирали, коли були всі на канікулах. Смородина, малина, яблуні, черешні, вишні. Допомагали садити все, всі робили усією школою. Ми живемо в цій місцевості, подобається до городу більше», – розповідає Настя Кириця, 10-класниця Красівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Ц.Л. Посудевського.

Усе починалося з висадження фруктового саду з батьками.

«Я помагав цей садок садити. Це дуже хороше, знання на майбутнє. Допомогти навіть мамі щось, це пригодиться в житті», – розповідає Максим Пасічнюк, навчався у школі, нині студент.

Затим розробили стратегічний план школи природи, щоб діти розуміли цінність землі, на якій проживають.

«Не садити якусь картоплю до столової, це дуже банально. Нам головне треба привити дітям підприємницькі компетенції. Ну і зокрема компетенції із садівництва, це така своєрідна допрофільна підготовка дітей. Якщо вони у майбутньому захочуть пов’язати своє життя з агрономією, с/г  – це їм буде поштовх», – розповідає Юрій Балюк, директор Красівської ЗОШ.

Консультує і підтримує школярів садівник з Хажина. Чоловік ділиться з дітьми власним понад 30-річним досвідом. Подарував їм саджанці малини, смородини, маточні кущі підщеплення яблуні і груші.

«Культура садівництва на селі не дуже розвинена, люди далекі від понять, як правильно посадити, правильно доглядати. Якщо ми будемо виховувати наше молоде покоління, будемо давати ці знання, думаю, їм це все згодиться у житті», – каже Леонід Киришевський, садівник з понад 30-річним стажем.

Пан Леонід пояснив учням, як правильно прищеплювати дерева.

«Треба взяти молоде дерево, щоб його зчепити з іншим, треба зробити надріз і взяти маленьку бруньку від іншого дерева. Це треба добре законсервувати, щоб не потрапляла туди інфекція і бактерії різні», – каже Міша Кириця, 10-класник Красівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Ц.Л. Посудевського.

На початку листопада біля школи учні з вчителями дружно висаджують сотню кущів фундука. П’ять сортів через декілька років при правильному догляді даватимуть хороший врожай.

«Фундук дуже вологолюбива культура, в засушливе літо без поливів він просто пропаде. Коренева система в нього поверхнева, він не може діставати воду з нижніх шарів ґрунту», – пояснює Леонід.

Навесні тут встановлять систему крапельного поливу. Гроші – з виграного гранту від Фонду «Східна Європа». Він при фінансовій підтримці Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини є основним донором проекту Красівської школи. Через інтернет заклад вийшов на фонд і в результаті конкурсу отримав кошти для розвитку садівництва.

«На понад 26 тисяч гривень придбано агроволокно, систему крапельного поливу, а також засоби захисту рослин і реманент – секатори, щоб дітям було зручно працювати. Це все буде на весну використано», – пояснює директор школи.

Поки у проекті школи задіяні 12-ро дітей за згоди батьків. Учні працюють заради мрії: хочуть мати сучасну кімнату відпочинку, для чого і заробляють кошти продаючи саджанці.

Будьте першим, хто прокоментував "У Красівці на Бердичівщині діти заробляють на мрію шкільним садівництвом (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*