В результаті відключення аналогового мовлення без телебачення залишаться мільйони українців. Єдиний провайдер «цифри» в Україні – компанія «Зеонбуд» – заявляє про 95-відсоткове покриття території цифровим сигналом. Але на практиці, виявляється, що «цифра» ловиться далеко не скрізь.
- Перехід на цифрове мовлення в Україні
- Хто може залишитись без телебачення
- Під контролем приватника
- Як не залишитись без ТБ
- Ситуація в Житомирській області
З 1 серпня в Україні почнеться перехід з аналогового на цифрове телебачення. А значить всі громіздкі антени, за допомогою яких ефірний сигнал ловлять мільйони українців, стануть марними купами заліза. Першими від сигналу відключать Київську та Кіровоградську області, а потім і всю Україну. У свою чергу, експерти стурбовані: цифровий ефірний сигнал в Україні ловить далеко не скрізь і без ТБ можуть залишитись близько п’яти мільйонів людей.
Епопея з відключенням аналогового ТБ в Україні триває вже не перший рік. Спочатку планувалося повністю переходити на «цифру» ще в 2015 році, потім терміни перенесли на 2016 рік, потім – на 2017-й. В цьому році обіцяли відключити аналогове телебачення вже в березні. Але навесні відключення в черговий раз перенесли – на 1 липня, а потім терміни зрушили до 30 липня. Причина перенесень – низький рівень покриття ефірного цифрового сигналу.
Остаточне рішення про поетапний перехід на цифрове мовлення уряд прийняв на початку квітня, і схоже, що цього разу воно таки відбудеться. Згідно з документом, перехід на цифрове мовлення буде проходити в два етапи. З 1 серпня аналоговий сигнал відключать в Києві, Київській і Кіровоградській областях. А з 1 вересня – по всій Україні, за винятком телеканалу «UA: Перший», місцевих мовників, аналогових каналів на території проведення АТО і в деяких прикордонних районах.
Перехід на «цифру» – це одна з вимог Женевського меморандуму, який Україна разом з іншими країнами Європи, Азії та Африки підписала ще в грудні 2006 року. До слова, ще в минулому році Український державний центр радіочастот повідомляв про 57 станцій аналогового телевізійного мовлення, які заважають цифровим станціям сусідніх країн, створюючи перешкоди. Також, за словами експертів, аналоговий сигнал заважає повноцінному запуску швидкісного мобільного інтернету 4G.
Хто може залишитись без телебачення
В результаті відключення аналогового мовлення без телебачення залишаться мільйони українців. Єдиний провайдер «цифри» в Україні – компанія «Зеонбуд» (цифрове ефірне телебачення під назвою Т2) – заявляє про 95-відсоткове покриття території цифровим сигналом. Але на практиці, виявляється, що «цифра» ловиться далеко не скрізь.
«95-відсоткове покриття «цифрою» – це необхідне значення для відмови від аналогового ТБ. Тому зараз і називають такі дані. Але на практиці ніхто цього не перевіряв. Більш того, за різними оцінками, покриття «ефірною цифрою» в Україні сьогодні становить близько 65% території країни», – каже директор «Індустріального телевізійного комітету» Ігор Коваль.
Кажуть про проблему і на телеканалах. «Точних цифр, скільки абонентів під загрозою відключення, у нас немає. Але за нашими особистими оцінками, мова йде про 20-30% аналогових телеглядачів », – заявили на« 1 + 1 ».
Схожі цифри називають і в медіагрупі «Інтер». При цьому на сайті телеканалу опублікований список з 300 населених пунктів, де можуть виникнути труднощі з прийомом цифрового ефірного сигналу. До слова, медіагрупи «1 + 1 медіа» та «Інтер» раніше вже зверталися публічно до уряду з проханням відкласти відключення аналогового телебачення до 2019 року. На «1 + 1», зокрема, заявляли, що не проти переходу як такого, але в 2017 році робити це рано, оскільки близько п’яти мільйонів українців (переважно з невеликих і віддалених населених пунктів) не мають можливості підключитися до цифрового ТБ і, таким чином, після відключення аналогового залишаться з «темними екранами».
Карта покриття сигналу T2 в Україні
Під контролем приватника
Варто також відзначити, що «цифровий» монополіст – компанія «Зеонбуд» – на 100% належить кіпрській компанії Planbridge Limited, яка, в свою чергу, належить трьом іншим офшорам, зареєстрованим в Белізі і на Британських Віргінських островах. Таким чином, з моменту відключення аналогового ТБ вся телевізійна аудиторія буде під контролем приватної компанії, реальні власники якої не відомі. До слова, раніше нардеп Микола Томенко реальними власниками компанії називав Ріната Ахметова, Олександра Януковича і Дмитра Фірташа. Втім, в уряді вже задумалися над тим, щоб побудувати свою власну цифрову мережу і навіть виділили на неї з бюджету 260 млн грн. За задумом, розвивати власну цифрову ефірну мережу в Україні будуть на базі державного концерну КРРТ. Правда, в порівнянні з $ 134 млн, які, за заявою «Зеонбуду», компанія витратила на запуск цифрового ефірного телебачення, гроші, які виділив Кабмін, здаються просто смішними.
Як не залишитись без ТБ
Якщо вам пощастило і ви проживаєте в населеному пункті, де цифровий ефірний сигнал є, то, щоб після відключення аналогового сигналу не залишитися з білим шумом на екрані, потрібно буде купити ТВ-тюнер, який рекламують зараз на всіх каналах. Коштує цей пристрій від 320 грн. Приставка підключається до телевізора за допомогою кабелю «потрійний тюльпан» або HDMI. Крім того, в нових моделях телевізорів останніх п’яти років досить часто зустрічається вбудований тюнер Т2.
Приставка-тюнер стандарту Т2
Ситуація в області
У Житомирській області досить велика кількість передавачів Т2, всього 9:
Карта покриття сигналу T2 в Жит.області
- в Андріївці (радіус мовлення 65 км),
- в Бердичеві (радіус мовлення 45 км),
- в Брусилові (радіус мовлення 25 км),
- в Кожухівці (радіус мовлення 30 км),
- в Юрівці (радіус мовлення 30 км),
- в Новоград-Волинському (радіус мовлення 30 км),
- в Олевську (радіус мовлення 60 км),
- в Дубовому Гаю (радіус мовлення 55 км)
- в Котлярці (радіус мовлення 35 км).
Проте, через неоптимальне розміщення передавачів селища на сході області можуть приймати сигнал тільки від Київських ретрансляторів. При цьому навіть в межах області, при віддаленні більш ніж на половину радіуса мовлення найближчої вишки бажано використовувати спеціальні антени. Стандартні можуть не давати стійкого прийому, необхідного для комфортного перегляду. Тому, якщо Ви не можете добитися стійкого прийому каналів формату Т2, або тільки плануєте почати перегляд Т2 потрібно звертатись до фахівців, які допоможуть підібрати потрібне саме Вам обладнання (антени, Т2-тюнера, якщо необхідно – розгалужувачі сигналу і т.д.)
Макс Сем
Матеріал по темі: «Оновлене» житомирське телебачення: вперед у минуле?
У меня все знакомые купили тюнеры т2 ,в том числе и я и ни у кого , ничего не ловит(живем в разных раенах города)! А какой либо информации или горячей линии о том что делать нету!