«Виборча кампанія» у Білорусі: сотні затриманих. Молодь побилася з ОМОНом (ВІДЕО, ФОТО)

«Вибори президента» призначені на 9 серпня – а «виборча кампанія» фактично розпочалася лише 14 липня, коли білоруська ЦВК оголосила список офіційно зареєстрованих кандидатів. Зрозуміло, що карикатурна «кампанія», яка триває менше місяця – не дає шансів жодному з кандидатів ані провести повноцінну агітацію, ані перемогти. Жодному, окрім, звичайно, Лукашенка.

«Вічний» президент Білорусі вже 26-й рік не може злізти з владного крісла. Сідало приросло до крісла так міцно, що Олександр Лукашенко 2020 року не намагається дотримуватися навіть умовної пристойності. Усіх кандидатів, які становили для нього потенційну небезпеку – превентивно посадили у СІЗО.

Віктор Бабарико сидить за звинуваченнями у фінансових махінаціях, крадіжках коштів та корупції. Що, як і в кого міг красти керівник білоруського відділення російського (!) «Газпромбанку» – влада РБ не уточнює. В. Бабарико досить гучно заявив про свої президентські амбіції, вкладаючи у кампанію чималі кошти. Вочевидь, саме це й злякало Лукашенка і Ко.

Злі язики подейкують, що Бабарико з великою ймовірністю співпрацює з російськими спецслужбами. Оточення Лукашенка могло сприйняти його як «троянського коня» Путіна. Цього виявилося достатньо, щоб висунути проти банкіра ціле гроно звинувачень і заарештувати, не допустивши до виборів.

Блогер Сергій Тихановський сидить за те, що обізвав Лукашенка «тарганом». Більше того, він їздив по країні з гігантським капцем на даху авто, агітуючи таким чином проти діючого президента.

Капцем народ Білорусі має прибити ненависного вусатого таргана. Ці образи швидко стали популярними.

Зрозуміло, що такий болючий «ляпас капцем» Лукашенко пробачити не може. Тихановський сидить, як і Бабарико. Причому блогера періодично кидають у карцер за «погану поведінку». Прикметно, що ні Бабарико, ні Тихановський не мають жодного відношення до «націоналістів-фашистів» з Білоруського народного фронту чи інших патріотичних організацій, якими лукашенківська пропаганда роками залякувала обивателів. Ні банкір, ні блогер не користуються білоруською мовою і не помічені в якихось симпатіях до теми національного відродження.  

Натомість ЦВК зареєстрував кандидатом у президенти дружину блогера – Світлану Тихановську. Вочевидь, для влади РБ вона не становить загрози. Оцінити президентську харизму С. Тихановської можна по цьому відео, яке вона записала одразу після погрому протестів 14 липня.

Інші зареєстровані кандидати це переважно спойлери Лукашенка. Технічні кандидати, мета яких – розкидати опозиційний електорат по різних скриньках. Нахабні каральні дії влади напередодні виборів викликали акції протесту практично у всіх великих містах Білорусі. Їх поки що не можна назвати масовими. Наприклад, у Бресті на вулиці вийшли декілька сотень людей.

Багатьох із них брутально затримали. Хлопця та дівчину, які міцно вчепилися одне в одного, так і закинули в автозак: парою.

У Гродно теж нарахували декілька сотень протестувальників. Але тут нікого не чіпали: акція виглядала, наче звичайний відпочинок звичайних городян.

У Мінську на вулиці вийшли тисячі городян. Причому збиралися вони не лише у центрі, але й в районі Неміги та в інших периферійних локаціях. Були навіть міні-демонстрації на велосипедах.

У столиці Білорусі більше всього побитих та затриманих: понад півтори сотні.

Характерно, що під час одного з інцидентів молодь дала відсіч ОМОНівцям, кинувшись з голими руками на силовиків, озброєних кийками.

Поки що абсолютна більшість противників Лукашенка банально боїться виходити на протести. Люди добре розуміють, що їх чекає: побиття на вулиці, демонстративне приниження в автозаках (наприклад, вимога стояти на колінах, впираючись обличчям у сидіння), знущання у СІЗО. За місяць у СІЗО, наприклад, С. Тихановський втратив понад 15 кг ваги – і дружина його ледь упізнала.

Гамселять протестувальників і силовики у формі, і слуги режиму, вдягнені у цивільне. Але прецедент з опором міліції може мати важливі наслідки для поглиблення та радикалізації протестів у Білорусі. Люди, можливо, почнуть більше вірити у себе. І менше боятися.

Тарас СТРІЛЬЧИК

Будьте першим, хто прокоментував "«Виборча кампанія» у Білорусі: сотні затриманих. Молодь побилася з ОМОНом (ВІДЕО, ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*