Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

інвестиції в місто Житомир
інвестиції в місто Житомир

Угода з Євросоюзом та вступ у дію Зони вільної торгівлі створили Україні перспективи для економічного розвитку. Вигідне географічне розташування, багатство на різні природні ресурси, дають великий потенціал для залучення іноземних інвесторів. Та чи користуються цим у  Житомирі? Які проекти вже були реалізовані, та які поки лишаються лише ідеями?

Статистика по Україні

Україна поліпшила свої позиції у рейтингу інвестиційної привабливості. Департамент комунікацій Європейської Бізнес Асоціації повідомив про те, що індекс інвестиційної привабливості становить 3,15 за 5-бальною шкалою. Це говорить про певний успіх інвестиційного клімату України.

За останній рік вкладення іноземними інвесторами в економіку України сягнуло 4,406 млрд дол саме прямих інвестицій(акціонерного капіталу). Це на 17,1%  більше ніж за 2015 рік.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Інфографіка 1

 За даними Держстату, в 2016 році з 77 країн світу надходили інвестиції основними інвесторами які стали Росія – 1,667 млрд дол., Кіпр – 427,7 млн дол., Велкобританія – 403,9 млн. дол., Нідерланди – 255 млн дол., Австралія – 249, 9 млн. дол.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Інфографіка 2

Інвестиції спрямовуються у вже розвинені сфери економічної діяльності. З лютого 2017 іноземні інвестиції в України зросли на 17%. Саме на фінансову і страхову діяльність було спрямовано найбільшу суму прямих інвестицій – 2,825 млрд доларів. Торгівля і ремонт автотранспорту разом з промисловістю розділили між собою 1 мільйон доларів прямих інвестицій.  Станом на 2016 рік обсяг прямих інвестицій підприємств – резидентів України становить 20,7 млн доларів.

За рейтингом Doing Business 2017 року саме за результатами 2016 року Україна посіла 80 позицію, в рейтингу просто ведення підприємницької діяльності,  серед 190 країн.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

 Житомир та інвестиційний рейтинг

Серед всіх регіонів нашої держави Житомир посідає 11 місце за обсягом підприємств з іноземним капіталом. У відсотках інвестиційні вкладення в економіку Житомира становить 0,6% від загального по Україні.

За останні два роки Житомир залучив близько 2,5 мільярди гривень по грантовим і кредитним програмам на енергозбереження та інфраструктуру. Зокрема, 550 мільйонів – це саме грантові кошти.

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин наголошує на тому, що Швейцарський уряд надав Житомиру 15 мільйонів на будівництво ТЕЦ на біопаливі та термомодернізацію дитячих садочків. Окрім цього Словакія надала гранд на 3 мільйони євро та кредит на будівництво сонячної електростанції потужністю у 10 Мегават. Це збільшить бюджет нашого регіону на 1,6 – 1,7 млн гривень у рік.

Департамент економічного розвитку торгівлі та міжнародного співробітництва Житомирської ОДА повідомляє, що за січень-червень  2017 року Житомир залучив 1 млн 397,4  тисяч доларів інвестицій. В області налічується 358 іноземних інвестованих підприємств. Агенція регіонального розвитку має багато проектів для інвесторів. Житомирська область посідає 8 місце у рейтингу за соціально-економічним розвитком регіонів.

«Ми працюємо для того, щоб подолати інформаційний вакуум. Для нас важливо правильно розподілити обов’язки між департаментом економіки та агенцією розвитку міста Житомира. Це все для того щоб створити синергетичний ефект. Результатом нашої роботи в майбутньому повинен стати документ «Стратегія залучення інвестицій в Житомирську область», – зауважив директор Агенції регіонального розвитку Житомирської області Артем Сачук.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Індустріальний парк «Житомир – Схід»

Саме в 2016 році депутати Житомирської міської ради прийняли рішення про створення індустріального парку. Індустріальний парк –  це певна територія, яка виділена для промислового розвитку.

У виборі керуючої компанії індустріального парку за підсумками конкурсу була затверджена компанія «Житомир-Схід». Саме їй була передана в оренду територія у розмірі 24,7 га. За підсумками територія індустріального парку «Житомир-Схід» може збільшитися до 100-120 га.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Створення індустріального парку “Житомир-Схід”

Для того щоб підтримати це рішення 29 депутатів позитивно проголосувало. Це дозволить розпочати інвестиційне  будівництво виробничих потужностей.

 «Індустіальний парк –  великий стимул залучення інвестицій в місто Житомир. Окрім цього це збільшить міський бюджет та забезпечить робочими місцями населення нашого регіону», – зазначив міський голова Сергій Сухомлин.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Залучення інвесторів до Житомира

Відомий німецький експерт Геро Фрідель, відвідавши Житомир, провів навчання з питань залучення інвестицій у департаменті економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва ОДА і Агенції регіонального розвитку.

 За його словами Агенції регіонального розвитку потрібно рухатися поетапно:

«Першим кроком є ближча співпраця з департаментом економічного розвитку. Потрібно налагоджувати зв’язки і з міською агенцією. Другий кроком співпраця інвестиційного порталу  за принципом платформи ProZorro та Кадастрової карти. Це має бути міжнародна платформа. Третім кроком – фінансування Агенції шляхом грантів», – зауважив німецький експерт Геро Фрідель.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Фото із соціальної мережі. З ліва на право: Геро Фрідель (Gero Friedel) ,  Артем Сачук

Довідково: Геро Фрідельстарший експерт SES , юрист, захистив докторську дисертацію,  володіє великими знаннями у сфері розвитку економіки, публічної адміністрації та організації, володіє діловими зв’язками і міжкультурною компетентністю.

Перше, що потрібне зробити при залученні інвестицій – впровадити енерго- та ресурсозберігаючі технології. Окрім цього: розбудова комунікаційно-інфаструктурних складових та транспортних комунікацій; використання інноваційних технологій в усіх галузях економіки Житомира; збереження та раціональне використання невідновлювальних природніх ресурсів; створення високотехнічних підприємств обласні усіх форм власності; впровадження сучасних систем контролю якості певної продукції.

Процес залучення інвестицій буде складатись з таких основних етапів:

1) проведення аналізу соціально-економічного стану області та її інвестиційного потенціалу;

2) розробка інвестиційних проектів;

3) інформаційне забезпечення інвестиційної діяльності.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Для пошуку інвесторів потрібна розроблена цілісна стратегія. Для цього потрібні: участь в економічних та інвестиційних форумах; участь у міжнародних виставках; розсилка інформації про область та конкретні інвестиційні пропозиції (проекти) в мережі Інтернет; використання міжнародних міжрегіональних зав’язків Житомирської області. Окрім цього зустрічі з представниками дипломатичних місій іноземних держав під час візитів до Житомира, що дасть можливість для подальшої співпраці.

Участь у  всеукраїнських інвестиційних заходах та створення власних інвестиційних ярмарків сприятиме покращеню ситуації щодо залучення закордонних інвесторів. Укладання угод про співробітництво з відповідними адміністративними одиницями країн світу може розвинути подальший розвиток міжрегіонального співробітництва. При виконанні всіх затверджених пунктів місто Житомир чекає інвестиційне піднесення серед інших регіонів.

 «Наш механізм залучення інвесторів в регіон полягає у формуванні інвестиційних пропозиції які зрозумілі для інвестора. Тобто це пропозиції, які мають чіткі розрахунки по рентабельності, де враховані чіткі витрати по проекту, окреслені аспекти правового забезпечення цього проекту. Тобто у чиїй власності знаходиться ця земельна ділянка, нерухомість тощо. У нас є документи де чітко описана вся логіка реалізації проектів. Такі проекти ми будемо розсилати потенційним інвесторам але на те щоб їх напрацювати потрібен певний час», – повідомив хедхантер Артем Сачук.

Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози

Залишається лише слідкувати за роботою над інвестиційною привабливістю нашого міста та робити певні прогнози у подальшому житті Житомира та його закордонних зв’язках. Розміщення біля столиці України та альтернативні пропозиції можуть передбачати велику привабливість для іноземних інвесторів. Можливо, коли в нашому місті шляхом нових підприємств збільшиться кількість робочих місць, тоді населення  нарешті припинить масово емігрувати на роботу за межі нашої країни.

До речі, нагадаємо, що наші журналісти намагаються оперативно висвітлювати ситуацію щодо міжнародної міграції.

Трохимчук КАТЕРИНИ

Будьте першим, хто прокоментував "Закордонні інвестиції в місто Житомир: тенденції та прогнози"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*