…З усіх закутків вилазять здоровенні безпритульні пси, вигляд яких просто лякає. Вони починають гуртуватися в зграю і загрозливо гавкають, не допускаючи мене на свою територію. Вітер зловісно розхитує скрипучу вивіску біля санаторію з застережним написом «проїзду немає». А в кущах ще один собака жує чийсь чобіт…
Напевно, багатьом житомирянам відоме таке місце для відпочинку, як «альтанки на Водоканалі». Шлях до них лежить повз великий помпезний старий будинок за адресою провулок Оздоровчий, 7. Він з’являється перед очима, ніби привид з минулого, ніби кадр з фільму про 50-ті чи 60-ті роки ХХ століття. Тут одразу відчуваєш дух СРСР. Занедбана будівля – ніщо інакше, як колишній будинок відпочинку імені XXII з’їзду КПРС, а пізніше санаторій «Полісся».
Закуток, у якому зупинився час
Собаки. Вони тут скрізь! Я боюсь собак, тому мій перший візит на об’єкт виявився не зовсім вдалим: я зробила поспіхом лише декілька фото. Другого разу зі мною пішов редактор. Крім фотокамери, він узяв із собою… великий шматок ліверної ковбаси. А я, про всяк випадок, взяла газовий балончик. Пси трохи погавкали, та потім почали з апетитом їсти. На гавкіт з будинку вийшов чоловік і швидким кроком рушив до нас.
«Я думав, хтось труїть моїх барбосів…» – занепокоєно сказав чоловік, який представився Сергієм. Він тут єдиний охоронник. Собаки – його помічники. Через пару хвилин дипломатичних перемовин Сергій погодився показати нам санаторій. «Але тільки ззовні, всередину я вас не пущу, не маю права!» – попередив він.
Повна назва цього місця сьогодні звучить так: комунальне підприємство «Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр «Полісся» Житомирської обласної ради. Час на цьому клаптику землі ніби зупинився: радянські лозунги, архітектурні елементи, характерні для того часу, пафосний фонтан, декорація у формі серпа та молота. А ще – статуї чоловіка та жінки, які прозвали у народі «Павка Корчагін» та «Анка-кулеметниця».
За часів СРСР влітку об’єкт працював як сімейний будинок відпочинку. Тут і зараз можна побачити тераси та сходи, якими люди спускалися до Тетерева. Санаторій мав свій окремий пляж. А на час зимових канікул капітальний будинок – у якому, до речі, було парове опалення! – перетворювався на дитячий табір. У таборі працювала дискотека, діти каталися на лижах, ходили на екскурсії.
Нинішній стан об’єкту навіває похмурі паралелі з Чорнобилем та зоною відчуження. Там так само порожніють забуті людьми будинки, громадські заклади, місця відпочинку, які без поблажок знищує час. Але ж у Житомирі наче не було такої страшної трагедії, не вибухав ядерний реактор, не виселяли масово людей з домівок. Що ж тут сталося? Чому об’єкт перебуває зараз у такому жалюгідному стані?..
Починаємо розслідування
Рік введення в експлуатацію центрального корпусу – 1956. А два його крила були введені в експлуатацію вже 1965 року. Площа земельної ділянки становить 4 га. Цільове призначення: будівництво та обслуговування санітарно-оздоровчих закладів. На території знаходяться корпуси загальною площею 4900 м2. Крім основного приміщення, також є й інші будівлі: гараж, склад, пральня, овочесховище загальною площею близько 500 м2. Територія має прямий вихід до річки Тетерів, берегова смуга становить 200 м.
Власником є територіальна громада сіл, селищ, міст Житомирської області в особі Житомирської обласної ради. Форма власності: державна. Датою створення юридичної особи є 14.12.2000 р. Код виду основного виду діяльності даної юридичної особи за класифікацією видів економічної діяльності: 86.10. Тобто, діяльність лікувальних закладів.
Коротенький фінансовий аналіз, який вдалося знайти по даному об`єкту за 2016 рік: рентабельність активів: 0,07%; боргове навантаження: 0,19%; зростання прибутку: 10,00%; чиста маржа: 7,91 %. Ви щось зрозуміли?..
За 20 років наявної звітності тут було 6 (!) різних директорів. 15.12.2011 року обласна рада вирішила зобов’язати КП «Агенція з питань регіонального розвитку» Житомирської обласної ради гроші від оренди нерухомого майна, що передбачені на фінансову підтримку об’єктів спільної власності, у сумі 24023 грн. – перерахувати комунальному підприємству «Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр «Полісся». В свою чергу центр «Полісся» повинен був направити дані гроші на оплату послуг з охорони майна та виплату заробітної плати. 02.11.17 комунальне підприємство «Агенція з питань регіонального розвитку» зобов’язали кошти від оренди нерухомого майна у сумі 95284,00 грн. перерахувати тому ж комунальному підприємству.
Нападаємо на слід
Охоронець Сергій люб’язно провів екскурсію навколо санаторію. Він поскаржився на бомжів, які полюбляли раніше цей об’єкт. Особливо розводити вогнища там, де не слід.
– Можете ще про Розенблата написати…
– А що Розенблат?
– Брав санаторій в оренду, не розрахувався… Суди були… Але до кінця я цю історію не знаю.
– Яка була мета оренди?
– Мабуть, взяти в оренду і нічого не платити. І на тому закінчилося.
– Тобто, відмовився від продовження терміну оренди?
– Я не знаю… Перший поверх будинку з’їв грибок. Розенблат привозив сюди інженерів з Німеччини, вони оглядали тут все.
– А потім що сталося?
– Він сам звідси пішов нібито.
Приміщення не опалюється: для того, щоб протопити таку величезну будівлю, потрібні такі ж величезні кошти. А їх немає. Сергій розповів, що санаторій хотіла купити польська громада. Але ця інформація ніяким чином офіційно не підтверджена. Також охоронець розповів, що наш народ любить жартувати: «Павці Корчагіну» хтось у праву руку періодично вставляє порожню пляшку…
Фонтан, що знаходиться на території санаторію, колись працював та був дуже гарним. Старі цегляні огорожі з часом починають руйнуватися. Сергій сказав, що при ньому якась дівчина фотографувалась біля однієї з огорож – і вона розвалилася прямо у неї під ногами.
Заходимо всередину «секретного об’єкту»
Отримана від охоронця інформація підігріла наш інтерес до будівлі ще більше. Наступним кроком став візит безпосередньо до Житомирської обласної ради, а саме до начальника управління майном Володимира Казьмірика. Він посприяв тому, щоб ми все ж таки потрапили всередину «Полісся» та змогли побачити повну реальну картину. Дякуємо за це також нинішньому директору санаторію Лесі Войналович.
В. Казьмірик зазначив: будівля санаторію має архаїчні дерев’яні перекриття, які потрібно повністю демонтувати. Також слід впорядковувати територію. Перший поверх сильно пошкоджений грибком. Тобто, двері, віконні рами, підлога – все потрібно замінити. Ми поцікавилися у В. Казьмірика, чи пов’язує щось Борислава Розенблата з даним об’єктом.
– Розенблат в особі товариства «Фаворит девелопмент компані» орендував об’єкт. Товариство з’явилося з пропозицією зробити там приватний пансіонат. Планувалося, що будуть відпочивати люди з усього світу: України, Німеччини, дальнього і ближнього зарубіжжя. Говорили, що там навіть запрошували, чи мали запрошувати, німецьких фахівців. Вони мали зробити гарний проект, там десь на даху мав бути зимовий сад з басейном… Ну, щось таке. 28.02.13 року був підписаний акт і «Фаворит девелопмент компані» там знаходився. За період з 01.01.13 по 10.12.13 утворилась заборгованість в сумі 270 745 грн. Її стягнули в судовому порядку. Суди досі йдуть. На даний момент «Фаворит девелопмент компані» вже не є орендарем ділянки. Позиція суду і останнє рішення таке, щоб вважати договір припиненим практично з 2013 року…
Відносно ТОВ «Фаворит девелопмент компані» ми знайшли таку інформація на сайті Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань.
Повне найменування юридичної особи | Товариство з обмеженою відповідальність «Фаворит девелопмент компані» |
Скорочене найменування юридичної особи | ТОВ «Фаворит девелопмент компані» |
Код ЄДРПОУ | 37711948 |
Місцезнаходження | 10024, Житомирська обл., місто Житомир, Корольовський район, вулиця Івана Сльоти, будинок 49-д |
Керівник | Струтинська Ірина Ігорівна |
Основний вид економічної діяльності (КВЕД) | 41.10 Організація будівництва будівель |
Стан | зареєстровано |
Засновники/бенефіціари | 1.Пожидаєв Костянтин Едуардович, Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 150000.00; 2. Кінцевий бенефеціарний власник (контролер) – Розенблат Жанна Леонідівна; 3. Кінцевий бенефеціарний власник (контролер) – Пожидаєв Костянтин Едуардович; 4. Розенблат Жанна Леонідівна, Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 150000.00. |
Володимир Казьмірик повідомив: 25 січня 2018 р. була нарада з головами фракцій обласної ради, на якій було вирішено, що «Полісся» необхідно включити в перелік об’єктів, що підлягають приватизації. На наступній сесії, як очікується, приймуть рішення про конкретні дії з цього питання. Вже озвучена і бажана сума продажу: 35 млн. грн. Наскільки вона реальна – покаже сам аукціон. Буде конкурс серед оцінщиків, а найкращу пропозицію визнають переможцем конкурсу. Компанія-переможець робитиме звіт про оцінку, де буде зазначена вже ринкова вартість.
Ще одним цікавим фактом є те, що на території «Полісся» знаходиться законсервована радонова свердловина. Вона робить цей об’єкт ще більш цінним, і правильно було б його використовувати саме для покращення та зміцнення здоров’я людей. Але обласна рада не має коштів для того, щоб самостійно запустити/відновити цей об’єкт. Чи буде успішною запланована приватизація – поки що невідомо. А орендарі, як бачимо, навіть дуже небідні – з’являються і чомусь загадково зникають, залишаючи по собі борги та судові суперечки…
Слава ТАНСЬКА
А вы не думали, что это все сделано специально!!!
Знаю конкретно людей, которые боролись за ОЛОРЦ”Полесье”. И там было супер! И все было в +.
Просто кто-то имел влияние и деньги больше (а не права) и сделал банкротом (для удобства) и разрушил.
Хотя, при желании, там все супер. Время денежек разрушает все!
Жаль…..