coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1xfan manager
1X FAN models
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange

Затримання працівниками ТЦК та СП посеред вулиці є незаконним: адвокат про те, як захистити себе у правовому полі

Затримання працівниками ТЦК та СП посеред вулиці є незаконним: адвокат про те, як захистити себе у правовому полі

За останні роки ставлення українців до ТЦК суттєво погіршилося, і пов’язано це, зокрема, з тим, що працівники ТЦК часто перевищують свої повноваження. 

Агресивні затримання посеред вулиці, «пакування» під примусом, а також побиття та навіть вбивства – такі новини про роботу ТЦК час від часу з’являються в інформаційному просторі. Більшість чоловіків намагаються уникати виходу на вулицю, оскільки бояться за своє життя після таких випадків.

Проте з юридичної точки зору затримання ТЦК посеред вулиці – незаконні. У коментарі для «Times.ZT» керуючий партнер адвокатського об’єднання EvrikaLaw, голова Комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков розповів про те, які права має ТЦК, кому підпорядковується цей орган та як захистити себе в правовому полі у разі затримання його працівниками. 

«Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У свою чергу, згідно Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення про ТЦК та СП), ТЦК та СП не має повноважень на здійснення затримання громадян на вулиці. Відтак подібні дії працівників ТЦК та СП є незаконними», – пояснює фахівець. 

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – орган військового управління України, що веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення. Починаючи з 2022 року ТЦК та СП повністю замінили собою колишню систему військових комісаріатів.

Він також додає, що ТЦК та СП утворюються, ліквідовуються, реорганізовуються Міноборони, проте керують ТЦК, і контролюють їх діяльність відповідні оперативні командування:

«Згідно п. 1 Положення про ТЦК та СП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ТЦК та СП утворюються, ліквідовуються, реорганізовуються Міноборони. Безпосереднє керівництво ТЦК і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне – Командування Сухопутних військ Збройних сил України, яке узгоджує основні питання діяльності ТЦК з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони».

Чи мають юридичну особу ТЦК і СП:

ТЦК і СП створені без юридичної особи, але вони є відповідачами та позивачами в суді. У них немає рахунку, оскільки тільки юридична особа може мати рахунок, проте у них є рахунок в Казначействі.

Кому підпорядковується ТЦК:

  • Обласним ТЦК та СП;
  • Командуванню Сухопутних військ ЗСУ;
  • Генеральному штабу ЗСУ. 

Контроль за діяльністю ТЦК здійснюють:

  • Міністерство оборони України – у межах військової політики та мобілізації;
  • Генеральний штаб ЗСУ – як орган оперативного управління;
  • Служба Безпеки України (СБУ) – в питаннях державної безпеки;
  • Державне бюро розслідувань (ДБР) – щодо можливих зловживань чи перевищення службових повноважень посадовими особами ТЦК;
  • Національна поліція та прокуратура – у межах кримінального провадження, якщо є факти порушення закону;
  • Громадськість та ЗМІ – через механізм контролю. 

Андрій Шабельніков пояснює, наразі ТЦК та СП працюють на законних підставах, проте виникають проблеми через порушення законодавства їхніми працівниками: 

«Станом на зараз ТЦК та СП працюють на законних підставах, тому що їхня діяльність ґрунтується на чинному законодавстві України, зокрема: ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”, ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. У даних нормативно-правових актах чітко розписано повноваження ТЦК щодо ведення військового обліку, мобілізації, оповіщення громадян та ін. Але, хоч ТЦК та СП як юридичні особи функціонують на законних підставах, виникають проблеми через порушення законодавства їхніми представниками. А саме: форми і методи вручення повісток, незаконне затримання громадян, примусове доставлення до ТЦК».

Як юридично захистити себе у разі затримання працівниками ТЦК? 

У разі затримання працівниками ТЦК, важливо знати свої права та діяти відповідно до закону. Ось кілька кроків, які допоможуть захистити себе:

  • Вимагайте у працівників ТЦК пред’явити їхні службові посвідчення; 
  • З’ясуйте причину затримання. Працівники ТЦК мають пояснити вам, на якій підставі вас затримано;
  • Викликайте працівників поліції та повідомте про незаконне затримання;
  • Спробуйте фіксувати процес на відео, попередивши про це тих, хто проводить затримання, або ви можете занотувати дані зручним способом (у блокноті, замітки у телефоні, аудіо тощо);
  • За можливості залучіть свідків (просіть їх фіксувати перебіг подій);
  • Наполягайте та викликайте адвоката.

У випадку, коли дії працівників ТЦК та СП мали протиправний характер, можете повідомити усно на гарячу лінію Міністерства оборони України на короткий номер 1512, на гарячу лінію з питань мобілізації та обліку військовозобов’язаних: 0 800 301 937, або на гарячу лінію Національної поліції України: 0 800 50 02 02.

У разі, якщо військовозобов’язаному працівники ТЦК та СП нанесли тілесні ушкодження, військовозобов’язаний має право звернутися із заявою до керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони відповідного регіону про вчинення працівниками ТЦК та СП кримінальних правопорушень з метою внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Попередньо зверніться до медичних закладів для фіксації тілесних ушкоджень та отримайте відповідну довідку.

Крім того, ЗМІ та правозахисні організації також можуть бути важелем реагування на протиправну поведінку працівників ТЦК та СП, що допоможе привернути суспільну увагу до проблеми.

Нагадаємо, у приміщенні Хмельницького ТЦК чоловік скоїв самогубство.

Будьте першим, хто прокоментував "Затримання працівниками ТЦК та СП посеред вулиці є незаконним: адвокат про те, як захистити себе у правовому полі"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*