Якщо квартиру ви використовуєте як офіс для роботи, то тепер маєте всі законні підстави просити знижку на орендну плату.
В Україні вступили в силу зміни до держбюджету на 2020 рік, якими передбачена можливість вимагати у орендодавців знижку за неможливість користуватися орендованим нерухомим майном.
В основному новий закон спрямований на бізнес, але в деяких випадках поблажками можуть скористатися і орендарі житлової нерухомості.
Законом передбачено, що на період дії карантинних заходів, обставинами, за які не відповідає орендар, є:
- заборона на певні види діяльності з використанням орендованого майна;
- заборона на доступ до орендованого майна третіх осіб.
Орендар має право вимагати зменшення орендної плати, якщо через незалежні від нього обставини можливість користування майном істотно зменшилася.
Також орендар звільняється від орендної плати, якщо майно не може бути використано.
Наприклад, скористатися знижкою ви навряд чи зможете зможете, якщо:
- виробниче (оптове) підприємство не працює і не приносить прибуток через відсутність збуту;
- немає грошей через зупинку діяльності.
Але в той же час орендар може вимагати зменшення орендної плати, якщо:
- торгова точка знаходиться в закритому торговому центрі;
- офіс знаходиться торговому центрі, вхід в який заборонений третім особам (не працівникам);
- зупинка руху громадського транспорту і неможливість співробітникам потрапити на роботу змінює умови провадження господарської діяльності та суттєво обмежує можливість використання орендованого майна;
- на вашу діяльність запроваджено пряму заборону.
“Без вашої вимоги (прохання) ці статті не працюють. Орендодавець не зобов’язаний здогадуватися, що у вас проблеми. Ваш обов’язок його про це повідомити і викласти своє прохання про зменшення або скасування орендної плати “, – розповіла юристка Оксана Гусовська.
Що робити, якщо власник відмовив у зменшенні орендної плати
Стосовно торгових приміщень, дискусій практично не буває, кажуть юристи: немає покупців – немає торгівлі, але компенсувати орендодавцю його витрати на утримання приміщень у належному технічному стані все ж доведеться.
А от щодо офісних приміщень – все не так однозначно. Власники точно не захочуть втрачати дохід навіть в таких складних обставинах.
“Краще було б конкретизувати типи майна, за користування яким оплата під час карантину не стягується. У випадку з офісами, власник може аргументувати своє небажання йти на поступки тим, що якщо доступ в орендоване приміщення ніяк не обмежений, то, значить, і платити потрібно повну суму”, – зазначив юрист Мар’ян Кушнір.
Проте все ж спірним залишається питання величини зменшення розміру орендної плати: потрібно буде обґрунтувати, чому саме таку знижку потрібно зробити і через що.
“Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об’єкта оренди”, – пояснює керуючий партнер ЮК Ігор Ясько.
На яку знижку можуть розраховувати орендарі:
- розмір знижки, якщо інше не передбачено текстом самого договору оренди, визначається шляхом проведення переговорів між орендарем та орендодавцем. Не існує єдиного підходу, який може бути застосований для всіх випадків без винятку;
- практика показує, що розмір знижки в період карантину варіюється в межах 20-50% від розміру орендної плати, зафіксованої договором;
- для реалізації свого права на знижку орендарю необхідно звернутися до орендодавця з офіційним листом, в якому він повинен викласти свою позицію з аргументацією, підкріплену посиланнями на законодавство, і запропонувати орендодавцю провести переговори, предметом яких стане обговорення зміни розміру орендної плати.
Якщо сторони прийдуть до взаємної згоди, їм слід підписати додаткову угоду до договору, яка зафіксує досягнуту домовленість про зміну розміру орендної плати на період карантину.
“Якщо в наданні знижки вам відмовляють, ви можете звернутися з метою захисту своїх законних інтересів до суду і зобов’язати орендодавця змінити розмір орендної плати”, – зауважив адвокат Михайло Гурін.
Чи зроблять знижку на житло
“Щодо оренди житла, зміни в оплатах можливі, але це виняткова компетенція сторін договору, на які не впливають нові законодавчі зміни”, – додав Мар’ян Кушнір.
Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
“Орендар має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. У випадку з орендою квартир орендар не припиняв користуватися нерухомістю і можливість користування майном не зменшилася”, – зауважив Ігор Ясько.
Прийнятий закон не поширюється на громадян, які орендують квартири для власного проживання, ще й тому, що здача в оренду, як і сама оренда, не є діяльністю, яка постраждала від карантинних обмежень. Тому вимагати зменшення орендної плати за житло ви не зможете, але якщо орендодавець піде на компроміс – тоді за спільної згоди.
“У тому випадку, якщо в орендаря повністю зникла можливість користуватися орендованим майном через дію обмежувальних карантинних заходів, він може бути звільнений від обов’язку внесення орендної плати за такий період”, – підсумував Михайло Гурін.
Як безпечно орендувати квартиру в Житомирі читайте тут.
Будьте першим, хто прокоментував "Знижка на оренду приміщень: хто має право платити менше на час карантину"