Двоє братів – Іван та Данило Решти, які живуть і працюють на Житомирщині, виготовляючи гончарні та керамічні вироби, нині приймають замовлення на створення півників. Тих самих, про яких увесь світ дізнався зі світлини розбомбленого будинку в Бородянці під Києвом. Керамічний півник, який втримався на шафці, став музейним експонатом, а разом з тим – символом стійкості, незламності й перемоги. Відтоді з’явилося багато тих, хто захотів мати у себе такого півника. Раптова мода на півників спричинила справжній ажіотаж на сайтах оголошень, а їх вартість зросла у рази.
«Сам півник родом з Васильківського майолікового заводу, авторами стійкого дива вважається Валерій та Надія Протор’єви і виготовлявся він приблизно у 1960-80 роках минулого століття, – розповідає гончар майстерні «Реальний світ» Іван Решта. – Васильківський завод, як і інші керамічні заводи України, на жаль, не пережив кризу 90-х років і припинив своє існування у 2004 році. Ціла галузь країни, де працювали сотні талановитих художників, митців, що творили глиняні дива, назавжди припинила своє існування».
Про керамічні півники та інші вироби заводу усі почали писати й говорити у розпал повномасштабної війни. У мережі Фейсбук користувачі навіть публікують світлини своїх знахідок у тематичній спільноті «Майоліка Василькова», аби переконатися, що у них дійсно оригінал саме з цього заводу.
«Коли півник на поличці вистояв, багатьом захотілося і собі мати його у шафці на кухні, на робочому столі чи у вітальні, тобто мати у себе перед очами цей «символ». Тим більше, що півник також є у Президента України Володимира Зеленського і прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона. Почалося практично полювання за керамічними півниками, – продовжує гончар Іван Решта. – Ціни на антикварному ринку за «бородянського півника» злітали з неадекватною швидкістю. Впродовж декількох тижнів, стартуючи від 4-5 тисяч гривень, піднялася аж до 30 тисяч доларів. І це не дивно, бо саме точно таких, як «бородянський», залишилося не так вже й багато».
Поряд з цим, до братів-гончарів надходили звернення від друзів із проханням зробити подібних півників. Після появи перших зразків, які ще були в роботі, з’явилися наступні замовлення. Нині придбати півника від Івана й Данила можуть всі охочі. Важливо, що частину прибутку вони передають на потреби ЗСУ.
«Багато з тих, хто знає, що ми давно займаємося керамікою, просили нас зробити «півника з Бородянки». Ми одразу попередили, що повторити оригінал неможливо, але надати новому виробу певну схожість можна. Такий варіант усіх влаштував, тим більше, що ціна за виріб цілком адекватна і доступна усім бажаючим. Через деякий час стало зрозуміло, що люди бажають мати собі півника у нашому виконанні. Це дозволило зорієнтувати свою роботу на їх виробництво, – каже Данило Решта. – Наш півник має деякі відмінності від оригінального Васильківського виробу. Зокрема, вищий на 4 сантиметри, більш «голосніше кукурікає», задерши до верху голову, а також отримав другий варіант гребінця – у кольорах прапору України. Є ще варіант меншого півника, а також створили сувенірну продукцію – різні півники-магніти».
Гончарі наголошують, що їх півник виготовляється за однаковою технологією з Васильківським майоліковим заводом. Вартість великого (31 см) – тисяча гривень, маленького (16 см) – 500 гривень, а магніти – по 30 гривень. Термін виготовлення – близько двох тижнів. Є можливість нанесення написів на півнів та індивідуальних замовлень. Більше інформації та контакти можна знайти на сайті гончарної майстерні братів «Реальний світ».
«Маємо надію, що новонароджений півник ще більш надихатиме усю Україну на швидку перемогу над ворогом і розбудову оновленої, сильної, стійкої та незламної держави. Перші наші півні – готові. Вони будуть у своїх власників вже через тиждень і надихатимуть їх на нові звершення», – додають гончарі.
Нагадаємо, що кілька тижнів тому у Житомирі директор народного музею «Ремісничий двір» Федір Євтушенко продав з аукціону експонат – півника Васильківського заводу. Його за 16 тисяч гривень придбала родина з Коростишева, але вирішила залишити експонат у колекції музею. Виручені кошти підуть на придбання автомобіля для потреб військового підрозділу, де бойові завдання виконує син Євтушенка. Також наразі на це авто допомагає збирати художниця Алла Юзепольська, яка намалювала тематичну листівку із переможцями «Євробачення» , а придбати її можна у волонтерки Інни Величко.
Довідково: Іван та Данило Решти – заслужені майстри народного мистецтва України, мають майстерню на Брусилівщині у Житомирській області. У 2006 році відкрили власну «Школу гончарного мистецтва» у Києві. Там навчають гончарній справі за авторською методикою. Вони випустили перший в Україні підручник-самовчитель з гончарства на українській мові. Брати беруть активну участь у народних та етнографічних фестивалях, святах, виставках, де пропагують гончарство, проводять майстер-класи. Нагороджені численними дипломами, відзнаками, Премією Кабінету Міністрів України за розбудову України, а також почесними званнями. Створюють різноманітні гончарні вироби в різноманітних техніках: молочений посуд, декоративні вироби, горщики для квітів тощо. Один з напрямків роботи – виготовлення ЕМ-кераміки.
Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Подібні, але не ідентичні: на Житомирщині гончарі виготовляють знаменитих «півників з Бородянки» (ФОТО)"