Зубний корінь, бабусина трава, еліксир життя, єврейська шапка, молочай – саме так ще називають кульбабу, Всесвітній день якої відзначають 13 травня.
Українське слово «кульбаба» походить від праслов’янського kulьbava květka та означає – «квітка, що гнеться».
З’являтися на галявинах вона починає ще у квітні, а під кінець місяця чи на початок травня – рясно квітнути. За кольором і формою схожа на сонце і є одним із символів весни.
Із листя кульбаби готують салати, супи, сир і навіть хліб, а зі свіжих квітів – варення, сироп, вино, з висушених – чай. Коріння можна підсмажити, перемолоти і використовувати для енергетичних напоїв, за смаком нагадує каву.
Загалом рослина відома своїми лікувальними властивостями, часто застосовується у народній медицині, для профілактики захворювань, а також у косметичній галузі.
В Україні кульбаба вважається бур’яном, у той час як в інших країнах, приміром в Італії, під її вирощування виділяють цілі плантації, а далі продають у маркетах та споживають у їжу, подають в ресторані страви із нею.
У світі нараховують більше двох тисяч видів кульбаби, 20 з яких можна зустріти в Україні.
Деякі різновиди, зокрема крим-сахиз, який росте в Криму, містять у своєму корінні каучук (4-6%) тому їх сік використовують у виробництві гуми.
Юлія Демусь
Житомирський ліцей №4 висадив дерева в рамках акції «Сади Перемоги» (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Сьогодні Всесвітній день кульбабки. Встигніть помилуватися (ФОТО)"