Дитинство це час див, захоплючих подорожей, радості, веселого сміху і звісно книжок. На канікулах, коли хочеться відпочинку, наші діти часто переглядають рейтинги кінофільмів, які б хотілось подивитись, рейтинги музики, або відеоігр, в які можна б було пограти. А чому б не переглянути рейтинг цікавих дитячих українських книжок і залишок літа провести у не менш гідній компанії.
Цікаві історії заведуть юних читачів у безкрайні межі фантазії і перевершать найсміливіші запити. Ця підбірка для середнього віку юнацтва 9-14 років.
На П’ятому місці рейтингу знаходиться Королів-Старий Василь і його збірка оповідок “Нечиста Сила”.
Ця книга хоч і має страшну назву але наскрізь пронизана добротою, співчутливістю і любов’ю до всього світу. Герої казок розсудливі, добрі,щирі. Наприклад у казці «Потерчата»Домовик щиро переживає за свого господаря, який десь забарився і передчуваючи найгірше іде йому назустріч, а згодом і витягує його з болота. У іншій казці маленька лісова істота Хуха Моховинка посеред зими залишається без свого будиночка, а все тому що злий дід зрубав ялинку в якій вона жила, а потім навіть скалічив її маленьку ніжку. Але Хуха мала добре і щире серце, не дивлячись на усе зло яке їй спричинив злий дід, вона всерівно врятувала його і допомогла йому переосмислити своє життя.Усі персонажі казок знайомі нам із народних легенд або переказів, але тут вони висвітлені так, що читати зовсім не страшно, і ба, навіть навпаки приємно і цікаво. Вовкулаку Хреба автор показує мудрим і спокійним, тітоньку Дюдю зовсім не злою, мавку Вербинку сміливою і добросердешною, а Мару справедливою. Народна мудрість переплелась з яскравою уявою автора і дало нам таку гарну збірку.
Четверту сходинку рейтингу отримує Ірен Роздобудько з дитячим романом «Арсен».
Головному герою Арсену 13 років, він живе удвох з мамою в місті, батько давно пішов з сім’ї, тому Арсен піклується і оберігає маму замість батька.Хлопець дуже розумний,розсудливий, начитаний, він мріє про подорожі,скарби,загадки,небезпеку.Йому давно вже не цікаві комп’ютерні ігри, він хоче жити справжнім життям. Але залишити маму без підтримки він не може і тому найперше що потрібно зробити це знайти їй пару. Любов до пригод приводить його до бабусі і дідуся з якими він після розлучення батьків вже давно не бачився, і саме там почнуться захопливі пригоди, розкриття сімейних таємниць, перше кохання, змагання за руку і серце прекрасної дівчинки Айріс і справжня братерська дружба з маленькою сводною сестричкою на ім’я Нійола. Детективна історія чудово подана для дитячого сприйняття, сюжет розкручується ніби клубок, поступово овсвітлюючи нові факти. Виявляється, прапрадід Арсена Макар володів цілим хутором, а прабабцю вважали відьмою і найголовніше на руїнах маєтку діда Макара до сих пір десь захований скарб, тож хлопцю треба у всьому розібратися, а підтримають йому у цьому, його вірні друзі.
На третю сходинку рейтингу постає Марина Павленко з пригодницьким романом «Русалонька із 7в.Прокляття Кулаківських»
У цьому романі містичність вправно переплелась разом з історичними подіями і переміщенням у часі. Ця чудова історія розрахована на дівчаток 10-13 років, бо все ж протягом усього роману тема кохання основна. Багато розбитих сердець, спокута гріхів, перша закоханість, віра в краще. Мова якою написана казка дуже сучасна і доречна. Головна героїня Софійка дуже добра,чемна дівчинка, вона допомагає батькам няньчити братика, гарно навчається в школі і взагалі дуже сумирна, тиха дитина. Так сталося що вона завдяки своїй шафі, яка являється порталом для подорожей у часі рятує від старовинного прокляття свого однокласника й заодно коханого Вадима. З іншого боку у Софійки на нижньому поверсі кожну повню, або у зливу чутно якісь дикі страшні звуки, ніби квартиру догори дригом перевертають привиди, розібратися з цим Софійці допомагає щирий друг Сашко. Паралельно з цим Софія допомагає своїй тітоньці знайти справжнє кохання, розкриваючи деякі таємні аспекти життя її минулого нареченого. Книга дуже цікава і захоплююча, читається на одному подиху.
Ця чудова, пригодницька книга захоплює з першої сторінки і не відпускає до останньої букви. В центрі подій знаходиться пьятикласник Вітько який випадково потрапив до Київської Русі у 1097 рік. Пройшовши військову підготовку він захищає свою вітчизну, від набігів ординців.А допомагають йому в цьому не хто-небудь, а справжні герої того часу Ілля Муромець, Олешко Попович, та Добриня. Простому хлопчику з сучасності вдається вижити у такому небезпечному часі, і навіть допомогти врятувати княжича Святослава,сина Володимира Мономаха який знаходиться в полоні у ординців. Роман написаний легко і динамічно, тут тобі і любов до вітчизни і закоханість у сміливу Росанку і боротьба пліч-о-пліч з друзями і сміливість і поряд з тим, туга за втраченими побратимами. Книга у ненав’язливій формі навчає дітей любити, поважати і берегти свою історію і край.
На основі роману в жовтні 2017 року планують випустити фільм-фентезі з однойменною назвою «Сторожова застава». До речі деякі сцени для кінофільму знімали у нас? на Житомирщині, в мальовничому місці, Коростишівському кар’єрі.
І перше місце в рейтингу кращих українських дитячих книжок на мою думку повинен посідати Всеволод Нестайко і його гумористичний дитячий роман «Тореодори із Васюківки».
Ця трилогія вже є класикою і виростила не одне покоління романтиків і оптимістів. Книга написана простою, живою мовою, здається що автору не більше ніж як 9-10 років. В основі сюжету лежить історія двох друзів Яви і Павлуши із невеличкого села Івасюківка, які не можуть жити без пригод. У хлопців завжди дуже благородні і добрі наміри, вони хочуть бути героями і рятувати когось, але чомусь завжди все виходить не так як було заплановано.На кожному кроці читач зустрічає веселі епізоди, від яких неможливо не зареготати що є духу. Діалоги героїв легкі, веселі, доречні. Наприклад такі:
«Вчителька Галина Сидорiвна не нахвалиться Павлом Денисовичем та Iваном Васильовичем. «Прекрасні люди, — каже вона, — незрiвняннi, неповторнi! Якщо я не доживу до нового навчального року, то тiльки завдяки їм. Так вони менi життя вкорочують своєю поведiнкою».
Або
«Стьопу ми не любили. Вiн щодня чистив зуби, робив зарядку i взагалі був свиня.»
Або «Лiкарнi в нашому селi не було. Лiкарня була у Дiдiвщинi. А в нас — тiльки фельдшериця Люба Антонiвна, яку всi звали «медичка». Проте наша медичка важила бiльше, нiж уся дiдiвщинська лiкарня»
Хвацькі хлопці то дресирують місцеву корівку «Контрибуцію» для бою Тореодорів, то старі підштанники діда Варави на телевізійну антену над клубом почепили, то шпигують за злісним порушником порядку Книшом, а то і зовсім живуть на безлюдному острові як Робінзони… Дуже цікаво читати книгу дітям разом з батьками, адже ті дорослі у кого канікули проходили у бабусі в селі посміхаються що хвилини і згадують подібні пригоди із свого босоногого дитинства. Дід Варава виступає як закон і порядок для малих пустунів, грізні оклики і погрози такі натуральні, що знову ж згадуються настанови і нотації своїх дідусів. Справжня дружба, відвертість почуттів і звісно безкрайня цікавість до усього заводить хлопчаків у різні цікаві і складні ситуації, але вони як справжні герої хоробро перемогають їх.
Яким би жанром не захоплювались наші діти, щоб не читали у свій вільний час, книга і досі краще за будь що допомагає розвивати фантазію, виховувати характер, формувати світогляд. Тож нехай вони обирають тільки найкраще!
Анна Станішевська
Цікаво буде прочитати: «Do you speak English?» або поради на тему «Як же нарешті її вивчити?!»
Будьте першим, хто прокоментував "П’ятірка кращих дитячих книжок цього літа"